Kafedra O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 8 maydagi PF-5438-sonli Farmoni bilan tashkil etilgan. Kafedrada jami 6 nafar professor-o'qituvchi faoliyat ko'rsatadi. Ularning bir nafari yuridik fanlar doktori va dotsent ilmiy daraja hamda unvonlariga ega. Kafedra boshlig'i, adliya maslahatchisi Turaxonov Durbek Lermonovich 2018 yil 29 martdan faoliyat ko'rsatadi.
Kafedraning asosiy faoliyat yo'nalishlari:
qonunlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish masalalari bo'yicha o'qitish jarayonida ishtirok etish;
prokuratura organlarida ijtimoiy qonunchilik ijrosi ustidan prokuror vakolatini ta'minlash;
prokuratura organlarida iqtisodiy qonunchilik ijrosi ustidan prokuror vakolatini ta'minlash;
prokuratura organlarida voyaga yetmaganlar sohasidagi qonunchilik ijrosi ustidan prokuror vakolatini ta'minlash;
prokuratura organlarida qishloq xo'jaligiga oid qonunchilik ijrosi ustidan prokuror vakolatini ta'minlash;
qonunlar ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlar, Bosh prokuror buyruqlari hamda Bosh prokuratura hay'atining sohaga doir qarorlari, O'zbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumi qarorlarining to'liq bazasini shakllantirishni va uni muntazam ravishda yangilab borishni ta'minlash;
prokuratura organlari faoliyatini ilmiy-metodik jihatdan ta'minlash;
prokuratura organlari faoliyatida fundamental, amaliy va innovatsion tadqiqotlar o'tkazish, qonun ustuvorligini ta'minlash;
Bosh prokuraturaning tarkibiy tarmoqlaridan amaliyot hujjatlarini olish va yangilab borish;
qonun ijodkorligi faoliyatida ishtirok etish;
qonunchilik targ'ibotida ishtirok etish.
Yuklatilgan asosiy vazifalardan kelib chiqib, kafedra tomonidan quyidagi ishlar amalga oshirildi:
Kafedra tomonidan o'tgan davrda quyidagi o'quv kurslari tashkil etildi:
Tuman (shahar) prokurorlarining o'rinbosarlari uchun “Mehnat va aholini bandligini ta'minlashga oid qonunchilik ijrosi ustidan samarali nazorat o'rnatish masalalari” masofaviy ta'lim texnologiyalari asosida malaka oshirish kursi.
Agrosanoat majmui va oziq-ovqat xavfsizligi ta'minlanishi ustidan nazorat qilish inspektsiyasining tuman bo'limlari boshliq o'rinbosarlari ishtirokida o'quv mashg'ulotlari.
Qoraqalpog'iston Respublikasi, Toshkent shahar va viloyatlar prokurorlarining mas'ul o'rinbosarlari, tarmoq rahbarlari, tuman prokurorlarining hududlarni kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo'yicha sektorlar kotiblari ishtirokida “Sektorlar faoliyatini to'g'ri tashkil etish va samaradorligini oshirish usullari” mavzusida vebinar shaklidagi o'quv mashg'ulotlari.
Qoraqalpog'iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahar va tuman (shahar) idoralararo komissiyalari mas'ul kotiblari ishtirokida “Voyaga yetmaganlarning huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilishga oid dolzarb masalalar” mavzusida  malaka oshirish kursi.
Transport prokuraturasi organlari xodimlarining avtomobil, daryo transportlari va yo'l xo'jaligi sohalarida qonunchilik ijrosi ustidan nazoratni tashkil etish bo'yicha malakasini oshirish yuzasidan o'quv mashg'ulotlari.
Prokuratura organlari xodimlari kasbiy ko'nikma va malakalarini takomillashtirish maqsadida “Qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazorati” mavzusidagi o'quv mashg'ulotlari.
Tadbirkorlik sub'ektlarini qo'llab-quvvatlash va tadbirkorlik faoliyatini boshlayotgan fuqarolarga huquqiy yordam ko'rsatish maqsadida “Biznes sarbon” mobil ilova ko'rinishida amaliy qo'llanma tayyorlandi.
Kafedra xodimlari tomonidan quyidagi o'quv-uslubiy materiallar tayyorlandi:
“Jinoyat-protsessual huquqi” (umumiy qism. Darslik)
“Jinoyat-protsessual huquqi” (maxsus qism. Darslik)
“Voyaga yetmaganlar haqidagi qonunchilik ijrosi ustidan prokuror nazoratini tashkil qilish”. Amaliy qo'llanma
“Tezkor-qidiruv faoliyati natijalarini dalil sifatida foydalanish va rasmiylashtirish tartibi”. O'quv qo'llanma
“Iqtisodiy sud ishlarini yuritishning dolzarb masalalari”. O'quv-amaliy qo'llanma.
Kafedra xodimlari tomonidan xodimlar ilmiy-pedagogik va kasbiy salohiyatini oshirish yuzasidan bir qator tadbirlarda ishtirok etilgan:
Kafedra professori, yu.f.d B.Po'latov doimiy ravishda Toshkent davlat yuridik universitetida oliy ta'lim muassasalarining rahbar va pedagog kadrlarini qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish, attestatsiyadan o'tkazish jarayonlarini tashkil etish ishlarini muvofiqlashtirish bo'yicha Idoralararo komissiya a'zosi, PhD falsafa doktori ilmiy darajasini egallagan shogirdlar yetishtirgan va  yosh mutaxassislarga ilmiy rahbarlik qilib kelmoqda.
Kafedra boshlig'i D.Turaxonov 2019 yilning 4-7 noyabr kunlari Barqaror rivojlanish maqsadlari bo'yicha Ixtiyoriy milliy obzorni tayyorlash sohasini o'rganish yuzasidan Gruziyaga tashrifda O'zbekiston delegatsiyasi tarkibida faol ishtirok etdi.
Shuningdek, D.Turaxonov 2019 yilning 2-13 dekabr kunlari Yaponiyaning Saytama shahrida Iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish tashkilotining soliq va moliyaviy jinoyatlarni tergov qilish Osiyo-Tinch okeani Akademiyasida tashkil etilgan moliyaviy tergovni boshqarish bo'yicha malaka oshirish kursida o'zining ma'ruza va taqdimotlari bilan ishtirok etdi.
Kafedra dotsenti N.Azizov 2019 yilning 18-22 noyabr kunlari Qozog'istonning Nur-Sulton shahrida axborot-kommunikatsiya texnologiyalari yordamida noqonuniy moliyaviy (pul) o'tkazishlarni bartaraf etish mavzusida o'tkazilgan o'quv treningda ishtirok etdi.

Кафедра создана на основании Указа Президента Республики Узбекистан от 08.05.2018 г. № УП–5438. В кафедре профессорско-преподавательскую деятельность осуществляют 7 сотрудников, один из которых является доктором юридических наук и имеет профессорскую научную степень. Начальником кафедры с 29-го марта 2019 года является советник юстиции Турахонов Дурбек Лермонович.
Основные направления деятельности кафедры:
– участие в учебном процессе по организации надзора за исполнением законодательства;
– обеспечение полномочий прокурора по надзору за исполнением социального законодательства;
– обеспечение полномочий прокурора по надзору за исполнением законодательства в экономической сфере;
– обеспечение полномочий прокурора по надзору за исполнением законодательства в области несовершеннолетних;
– обеспечение полномочий прокурора по надзору за исполнением законодательства в сфере сельского хозяйства;
– обеспечение формирования и поддержания в актуальном состоянии всей нормативно-правовой базы, касающейся деятельности кафедры;
– научно-методическое обеспечение деятельности органов прокуратуры;
– проведение фундаментальных, прикладных и инновационных исследований;
– участие в нормотворческой деятельности;
– осуществление пропаганды законодательства.
Исходя из основных задач кафедры, в 2019 году реализовано следующее
В области организации учебных мероприятий проведены:
– основанные на технологии дистанционного обучения курсы повышения квалификации для заместителей прокуроров районов (городов) по теме: «Вопросы по установлению эффективного мониторинга исполнения законодательства в сфере занятости и труда»;
– курсы для заместителей начальников районных отделов Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом и обеспечением продовольственной безопасности;
– вебинар на тему: «Методы правильной и эффективной организации деятельности секторов» для заместителей прокуроров Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей, руководителей структур, секретарей секторов районных прокуроров по развитию социально-экономического комплекса;
– курсы повышения квалификации для ответственных секретарей межведомственных комиссий Республики Каракалпакстан, областей, города Ташкента и районов на тему: «Актуальные вопросы защиты прав и законных интересов несовершеннолетних»;
– дистанционные учебные курсы для сотрудников Транспортной прокуратуры на тему: «Организация контроля за исполнением законодательства в области автомобильного, речного транспорта и дорожного хозяйства»;
– комплексные учебные курсы для сотрудников органов прокуратуры на тему: «Прокурорский надзор за исполнением законодательства»;
– учебные курсы на тему: «Надзор за исполнением законодательства в сфере сельского хозяйства» для сотрудников органов прокуратуры.
Кроме того, в целях поддержки субъектов предпринимательства и оказания правовой помощи гражданам, начинающим свою предпринимательскую деятельность, кафедрой было разработано мобильное приложение в виде практического руководства: «Biznes sarbon».
Со стороны сотрудников кафедры были подготовлены следующие учебные материалы и электронные системы обучения:
– практическое руководство на тему: «Организация прокурорского надзора за исполнением законодательства о несовершеннолетних»;
– электронный информационный комплекс «Прокурор назорати», который содержит необходимые электронные учебные материалы, видеоматериалы, систему самооценки пользователей, ответы на часто задаваемые вопросы и др.
Учителя кафедры принимают участие в ряде мероприятий по повышению научного, педагогического и профессионального потенциала сотрудников:
профессор кафедры, д.ю.н. Б.Пулатов является членом Межведомственной комиссии по координации организации процесса переподготовки и повышения квалификации, проведения аттестации руководителей и преподавателей высших учебных заведений Ташкентского государственного юридического университета и аспирантов. Являясь научным руководителям для молодых специалистов Б.Пулатов подготовил студентов, которые получили докторские степени в области философии (PhD).
Начальник кафедры Д.Турахонов принял активное участие в составе делегации Узбекистана, которая осуществила визит 4-7 ноября 2019 года в Грузию для изучения опыта по подготовке Добровольного национального обзора по целям в области устойчивого развития.
Доцент кафедры Н.Азизов провел участие в тренинге, состоявшемся 18-22 ноября 2019 года в городе Нур-Султане (Казахстан), по вопросам ликвидации незаконных финансовых (денежных) переводов с использованием информационных и коммуникационных технологий.