Халқаро ҳуқуқ ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш кафедраси ўқув, илмий-тадқиқот, таҳлилий ва маънавий-маърифий тадбирларни амалга оширади. Кафедра ҳуқуқни муҳофаза қилиш ва давлат хизматида тажрибага эга бўлган олимлар ва амалиётчиларни бирлаштиради.
Таълим фаолияти Кафедра ўқув жараёнининг барча босқичларида ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари учун бакалавр, магистр, малака ошириш курсларини ўқитишни таъминлайди.
Магистратура дастурлари доирасида қуйидаги фанлар ўқитилади:
Кафедрада Ўзбекистонда биринчи ва ягона “Инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ҳуқуқ” магистратура дастури ташкил этилди. Амалиётга йўналтирилган ушбу фанлараро магистрлик дастури Академия ТДЮ, ЖИДУ ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий марказининг қўшма лойиҳасидир. Кафедра инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон юридик университетлари консортсиуми фаолиятини мувофиқлаштиради. Бакалавриат йўналиши бўйича кафедра жамоаси лойиҳага асосланган таълим, клиник таълим, блендед леарнинг, Сократ усули, симуляция ва бошқа замонавий таълим технологияларидан фойдаланган ҳолда Халқаро оммавий ҳуқуқ ҳамда инсон ҳуқуқлари фанларини ўқитадилар. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимлари учун ўқув курсларининг дастурларига қийноққа, аёллар ва болаларга нисбатан зўравонликка қарши курашиш, иқтисодий, ижтимоий, маданий ҳуқуқларни таъминлаш, адолатли судлов ҳуқуқи, жиноятлар қурбонларини ҳимоя қилиш ва бошқалар киритилган.
Илмий фаолият Кафедра ходимларининг илмий қизиқишлари: инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилиш, халқаро жиноятлар, терроризм, корруптсия, одам савдосига қарши курашиш ва бошқа долзарб йўналишлардан иборат. Кафедрада мунтазам равишда илмий семинарлар, давра суҳбатлари ва конферентсиялар ўтказилади. Унинг ходимлари халқаро ва миллий, илмий ҳамда таълим лойиҳаларини амалга оширишда қатнашадилар. Кафедра ходимлари халқаро ҳуқуқ соҳаси мутахассислари ва фан докторларини тайёрлайди, диссертация кенгашлари фаолиятида қатнашади, журналлар таҳририй ҳайъати аъзолари ҳисобланади, илмий фаолияти натижаларини фаол нашр этади, ихтисослаштирилган касбий бирлашмалар фаолиятига жалб қилинган.
Исоқов Лухмонжон Холбоевич |
Кафедра бошлиғи, Адлия маслаҳатчиси, ю.ф.д., профессор. E-mail: l.x.isoqov@proacademy.uz |
Франциянинг Лион давлат университетининг ҳуқуқшунослик факультети ва 2018 йилда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академиясининг магистратураларини тамомлаган.
Миграция бўйича халқаро ташкилотнинг миллий консультанти, ARWU рейтингида таълим сифати бўйича дунёда 13-ўринда, U.S. News & World Report Best Global University Ranking версияси бўйича Францияда 1-ўринда ва дунёда 30-ўриндаги Париж-Сакле университети постдокторантура дастури тадқиқотчиси ҳисобланади.
100 га яқин илмий мақолалари ўзбек, рус, француз ва инглиз тилларида чоп этилган.
Жалолиддин Румийнинг инсон ҳуқуқлари ва қонун устуворлиги бўйича қўлланмаси, машҳур франциялик ҳуқуқшуносларнинг 10 дан ортиқ маърузаларини ўзбек тилига таржима қилган. БМТнинг “Барча меҳнаткаш-мигрантлар ва уларнинг оила аъзолари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича” конвенциясининг ўзбек тилидаги илк таржимасини амалга оширган.
Есемуратов Алишер Избасарович |
Кафедра катта ўқитувчиси, адлия кичик маслаҳатчиси, ю.ф.ф.д (PhD). “Мигрантлар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг халқаро ва миллий механизмларини такомиллаштириш масалалари” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация ишини ҳимоя қилган. E-mail: a.i.yesemuratov@proacademy.uz |
Инсон ҳуқуқлари, халқаро ҳуқуқ, халқаро миграция ҳуқуқ, мигрантлар ҳуқуқларни ҳимоя қилишга оид монография, ўқув қўлланма ва ўқув адабиётлари педагогик амалиётда кенг фойдаланилмоқда. Унинг 20 дан ортиқ илмий мақолалари ўзбек, рус, ва инглиз тилларида чоп этилган.

Кафедра международного права и защиты прав человека
Кафедра Международного права и защиты прав человека – осуществляет образовательную, научно исследовательскую, аналитическую и духовно-просветительскую деятельность.
Кафедра объединяет ученых и практиков с опытом работы в правоохранительной сфере и государственной службе.
Образовательная деятельность
Кафедрой обеспечивается обучение на всех стадиях образовательного процесса бакалавриата, магистратуры, курсов повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов.
В рамках программ магистратуры преподаются следующие дисциплины:
• Международная система защиты прав человека
• Национальная система защиты прав человека
• Права ребенка
• Международное уголовное право
• Право на личную неприкосновенность
• Противодействие насилия в отношении женщин
Кафедрой организовано обучение по уникальной в Узбекистане программе магистратуры «Международное право прав человека». Эта междисциплинарная практикоориентированная магистерская программа является совместным проектом Академии, ТГЮУ, УМЭД и Национального Центра по правам человека.
Кафедра координирует деятельность Консорциума юридических ВУЗов Узбекистана по правам человека.
По направлению обучения в бакалавриате командой сотрудников кафедры с использованием современных образовательных технологий: проектное обучение, сократовский метод, симуляция и др. преподаются дисциплины международное публичное право и права человека.
Тематика курсов программ повышения квалификации сотрудников правоохранительных органов включает вопросы противодействия пыток, насилия в отношении женщин и детей, обеспечение экономических, социальных, культурных прав, право на справедливый суд, защита жертв преступлений и др.
Научная деятельность
Сферой научных интересов сотрудников кафедры являются: защита
и обеспечение прав человека, борьба с международными преступлениями, терроризмом, коррупцией, торговлей людьми.
Кафедра проводит регулярные научные семинары, круглые столы и конференции. Ее сотрудники принимают участие в реализации международных и национальных научных и образовательных проектов.
Сотрудники кафедры готовят специалистов и докторов наук в области международного права, участвуют в работе диссертационных советов, являются членами редакционных коллегий журналов, активно публикуют результаты своей научной деятельности, вовлечены в деятельность специализированных профессиональных ассоциаций.
Исоқов Лухмонжон Холбоевич
Начальник кафедры, советник юстиции, д.ю.н., профессор.
E-mail: l.x.isoqov@proacademy.uz
Окончил юридический факультет Лионского государственного университета (Франция) и в 2018 году - магистратуру Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан.
Национальный консультант Международной организации по миграции, исследователь постдокторантуры Университета Париж-Сакле, который занимает 13-е место в мире по качеству образования в рейтинге ARWU, 1-е место во Франции по версии U.S. News & World Report Best Global University Ranking и 30-е место в мире.
Около 100 научных статей опубликованы на узбекском, русском, французском и английском языках.
перевел на узбекский язык руководство Джалалиддина Руми по правам человека и верховенству закона, более 10 докладов известных французских юристов. Он осуществил первый перевод на узбекский язык Конвенции ООН "О защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей."
Есемуратов Алишер Избасарович
Старший преподаватель кафедры, младший юрисконсульт, доктор юридических наук (PhD).
Защитил диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по юридическим наукам на тему "Вопросы совершенствования международных и национальных механизмов защиты прав мигрантов."
E-mail: a.i.yesemuratov@proacademy.uz
Монографии, учебные пособия и учебная литература по правам человека, международному праву, праву международной миграции, защите прав мигрантов широко используются в педагогической практике. Его более 20 научных статей опубликованы на узбекском, русском и английском языках.