Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида” 2022 йил 28 ноябрдаги ПФ–257-сонли Фармони билан кафедра ташкил этилган.
2023 йил январь ойидан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавр ва магистратура ихтисосликлари, қайта тайёрлаш ва малака ошириш тизимига кирувчи курсларда талабалар ва тингловчиларга профессор-ўқитувчилар дарс бериб келмоқда.
Кафедранинг асосий вазифалари:
ўқув ишлари ва таълимни ташкил этишда – кредит-модуль тизими тўлиқ жорий этган ҳолда илғор инновацион метод ҳамда технологияларини қўллаш орқали “Юриспруденция: прокурорлик фаолияти”, “Тергов фаолияти” таълим йўналишлари ва мутахассисликлари бўйича юқори малакали, илмий-таҳлилий мулоҳаза юрита оладиган, соҳага доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни шарҳлаш ва мустақил равишда хулосалар қилиш кўникмаларига эга бўлган, белгиланган назарий ва амалий вазифаларни бажариш имкониятига эга мутахассисларни тайёрлашга йўналтирилган ўқув ишларини ташкил этиш;
илмий-методик ишлар соҳасида – ўқув жараёнининг илмий-методик асосларини ишлаб чиқиш ва мунтазам такомиллаштириб бориш, профессор-ўқитувчилар, тингловчилар ва талабаларни ўқув-услубий материаллар билан таъминлаш, кафедра маъсул бўлган модуллар мазмунидан келиб чиққан ҳолда замонавий, хорижий ва маҳаллий илмий адабиётлар ва тажрибалар асосидаги илмий-методик материаллар тайёрлаш;
илмий-тадқиқот ишлари соҳасида – мамлакатда амалга оширилаётган сиёсий-иқтисодий, ижтимоий-маданий ислоҳотларнинг устувор вазифаларидан келиб чиқиб, илмий тадқиқотларнинг жаҳон тажрибаси ва халқаро стандартларни ҳисобга олган ҳолда долзарб мавзуларда илмий-тадқиқот ишларини бажариш ҳамда уларнинг натижаларини амалиётга татбиқ этилишини таъминлаш;
ташкилий-методик ишлар соҳасида – ўзаро назоратлар асосида таълим сифатини таҳлил этиш ва баҳолаш, шунингдек, бошқа ташкилий-методик тадбирларни самарали ташкил этишни таъминлаш;
маънавий-ахлоқий ва тарбиявий ишлар соҳасида – талаба ёшларни жамият, ватанга муҳаббат, бурч-маъсулият ва садоқат руҳида тарбиялаш, ижтимоий фаоллиги ва ташаббускорлигини ошириш, миллий ва маънавий қадриятларимизга ҳурмат руҳида тарбиялаш, мустақил фикрловчи эркин шахсни шакллантириш, интеллектуал, жисмоний ва ахлоқий жиҳатдан камол топишига кўмаклашиш, фаол фуқаролик позициясини шакллантириш, деструктив ғоялар ва бузғунчи оқимларга қарши мафкуравий иммунитетини шакллантиришни устувор вазифа сифатида белгилаш.
Шунингдек, юқори малакали илмий-педагог кадрларни тайёрлаш, уларни малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш, амалий инновацион дастурлар лойиҳалари билан ишлаш, хорижий давлатларда малака ошириш, замонавий, халқаро стандартларга жавоб берадиган юқори малакали кадрлар тайёрлаш, кафедранинг бой интеллектуал ва илмий-педагогик маҳоратга эга кадрлар ва ёш мутахассислар ўртасида устоз-шогирд тизимини йўлга қуйиш бўйича аниқ мақсадли ишларни амалга ошириш.
Кафедра профессор-ўқитувчилари томонидан ўтиладиган фанлар:
- Ўзбекистоннинг энг янги тарихи;
- Диншунослик. Диний ақидапасрастлик, экстремизм ва терроризмга қарши курашишнинг маънавий-маърифий асослари;
- Ҳуқуқ фалсафаси;
- Касбий ва нутқ маданияти;
- Социология;
- Прокурорнинг ёзма нутқ асослари;
- Терговчининг ёзма нутқ асослари;
- Сиёсатшунослик;
- Мантиқ;
- Этика ва эстетика;
- Илмий тадқиқотлар методологияси;
- Махсус фанларни ўқитиш методикаси.
Шайзаков Шодиёр Ибрагимович |
Ижтимоий-гуманитар фанлар кафедраси бошлиғи, юридик фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD), доцент +99890 176-77-14 71 202-04-96 (1752) e-mail: sh.i.shayzakov@proacademy.uz |
2021 йил 21 октябрда Академиянинг Илмий кенгашида “12.00.07 – Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура” ихтисослиги бўйича “Маъмурий суд ишларини юритишда прокурор иштирокининг ташкилий-ҳуқуқий асослари: қиёсий-ҳуқуқий таҳлил” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация ишини муваффаққиятли ҳимоя қилган.
2023 йил 30 январда Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Олий аттестация комиссиясининг қарори билан “12.00.07 – Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура” ихтисослиги бўйича “доцент” илмий унвони берилган.
Ўзбекистон Республикаси прокуратура органларида 15 йилга яқин хизмат фаолиятини олиб бормоқда. Адлия маслаҳатчиси. Бош прокурор томонидан бир неча бор рағбатлантирилган.
Педагогик фаолияти давомида 50 яқин илмий мақолалар, 1 та монография, 4 та ўқув қўлланма, 2 та дарслик, 4 та илмий-амалий қўлланма, 2 та услубий қўлланма, 1 та илмий рисола муаллифлигида ва ҳаммуаллифлигида нашр этилган.

Department of Social Sciences and Humanities
The Department was established by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On the introduction of a qualitatively new system of training qualified personnel in the field of criminal investigation" No. 257 dated November 28, 2022.
Since January 2023, the Academy of Law Enforcement of the Republic of Uzbekistan has been training the teaching staff of students and trainees in courses that are part of the bachelor's and master's degree system in specialties, retraining and advanced training.
Main functions of the department:
in the organization of educational work and education – The organization of educational work aimed at training highly qualified, scientific and analytical specialists in educational areas and specialties "jurisprudence: prosecutorial activity", "investigative activity" using advanced innovative methods and technologies with the full implementation of a credit-modular system, with the ability to interpret regulatory documents on the ground and independently draw conclusions; in the field of scientific and methodological work - development and regular improvement of the scientific and methodological foundations of the educational process, provision of teaching staff, students and students with teaching materials, preparation of scientific and methodological materials based on modern, foreign and domestic scientific literature and experiments based on the content of the modules of the department;
in the field of scientific research - from the priorities of political and economic, socio–cultural reforms carried out in the country, to conducting research on topical topics, taking into account the world experience of scientific research and international standards, and ensuring the practical implementation of their results;
in the field of organizational and methodological work - analysis and evaluation of the quality of education on the basis of mutual control, as well as ensuring the effective organization of other organizational and methodological measures;
in the field of spiritual, moral and educational affairs - to educate students in the spirit of society, love for the Motherland, duty and loyalty, to increase social activity and initiative, to educate in the spirit of respect for our national and spiritual values, to form an independent-minded free personality, to promote intellectual, physical and moral maturation, to form an active civic position.
Also, the training of highly qualified scientific and pedagogical personnel, improve and retrain them, work with projects of practical innovative programs, improve their qualifications in foreign countries, train highly qualified personnel who meet modern and international standards, carry out specific targeted work to create a teacher-mentor system between staff and young specialists with rich intellectual and scientific and pedagogical abilities.
Subjects taught by professors and teachers of the department:
- The modern history of Uzbekistan;
- Religious studies. Religious doctrine, spiritual and educational foundations of the fight against extremism and terrorism;
- Philosophy of Law;
- Professional and speech culture;
- Sociology;
- Written basis of the prosecutor's speech;
- Basics of the investigator's written speech;
- Political Science;
- Logic;
- Ethics and aesthetics;
- Methodology of scientific research;
- Methods of teaching special subjects.
Shayzakov Shodiyor Ibragimovich
Head of the Department, Doctor of Philosophical Legal Sciences (PhD), Associate Professor
+99890 176-77-14
71 202-04-96 (1752)
e-mail: sh.i.shayzakov@proacademy.uz
On October 21, 2021, at the Academic Council of the Academy, he successfully defended his dissertation for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) of legal Sciences on the topic "Organizational and legal foundations of the prosecutor's participation in administrative proceedings": comparative legal analysis". Specialty "12.00.07 - Judicial system. Prosecutor's supervision. Organization of the activities of law enforcement agencies. Advocacy.".
On January 30, 2023, by the decision of the Higher Attestation Commission under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, he was awarded the academic title of "associate professor" in the specialty "12.00.07 – Judicial power. Prosecutor's supervision. Organization of the activities of law enforcement agencies. Advocacy".
He has been working in the Prosecutor's Office of the Republic of Uzbekistan for about 15 years. Adviser of Justice. He received a number of awards and incentives from the Prosecutor General.