Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида” 2022 йил 28 ноябрдаги ПФ–257-сонли Фармони билан кафедра ташкил этилган.
2023 йил январь ойидан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавр ва магистратура ихтисосликлари, қайта тайёрлаш ва малака ошириш тизимига кирувчи курсларда талабалар ва тингловчиларга профессор-ўқитувчилар дарс бериб келмоқда.
Кафедранинг асосий вазифалари:
ўқув ишлари ва таълимни ташкил этишда – кредит-модуль тизими тўлиқ жорий этган ҳолда илғор инновацион метод ҳамда технологияларини қўллаш орқали “Юриспруденция: прокурорлик фаолияти”, “Тергов фаолияти” таълим йўналишлари ва мутахассисликлари бўйича юқори малакали, илмий-таҳлилий мулоҳаза юрита оладиган, соҳага доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни шарҳлаш ва мустақил равишда хулосалар қилиш кўникмаларига эга бўлган, белгиланган назарий ва амалий вазифаларни бажариш имкониятига эга мутахассисларни тайёрлашга йўналтирилган ўқув ишларини ташкил этиш;
илмий-методик ишлар соҳасида – ўқув жараёнининг илмий-методик асосларини ишлаб чиқиш ва мунтазам такомиллаштириб бориш, профессор-ўқитувчилар, тингловчилар ва талабаларни ўқув-услубий материаллар билан таъминлаш, кафедра маъсул бўлган модуллар мазмунидан келиб чиққан ҳолда замонавий, хорижий ва маҳаллий илмий адабиётлар ва тажрибалар асосидаги илмий-методик материаллар тайёрлаш;
илмий-тадқиқот ишлари соҳасида – мамлакатда амалга оширилаётган сиёсий-иқтисодий, ижтимоий-маданий ислоҳотларнинг устувор вазифаларидан келиб чиқиб, илмий тадқиқотларнинг жаҳон тажрибаси ва халқаро стандартларни ҳисобга олган ҳолда долзарб мавзуларда илмий-тадқиқот ишларини бажариш ҳамда уларнинг натижаларини амалиётга татбиқ этилишини таъминлаш;
ташкилий-методик ишлар соҳасида – ўзаро назоратлар асосида таълим сифатини таҳлил этиш ва баҳолаш, шунингдек, бошқа ташкилий-методик тадбирларни самарали ташкил этишни таъминлаш;
маънавий-ахлоқий ва тарбиявий ишлар соҳасида – талаба ёшларни жамият, ватанга муҳаббат, бурч-маъсулият ва садоқат руҳида тарбиялаш, ижтимоий фаоллиги ва ташаббускорлигини ошириш, миллий ва маънавий қадриятларимизга ҳурмат руҳида тарбиялаш, мустақил фикрловчи эркин шахсни шакллантириш, интеллектуал, жисмоний ва ахлоқий жиҳатдан камол топишига кўмаклашиш, фаол фуқаролик позициясини шакллантириш, деструктив ғоялар ва бузғунчи оқимларга қарши мафкуравий иммунитетини шакллантиришни устувор вазифа сифатида белгилаш.
Шунингдек, юқори малакали илмий-педагог кадрларни тайёрлаш, уларни малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш, амалий инновацион дастурлар лойиҳалари билан ишлаш, хорижий давлатларда малака ошириш, замонавий, халқаро стандартларга жавоб берадиган юқори малакали кадрлар тайёрлаш, кафедранинг бой интеллектуал ва илмий-педагогик маҳоратга эга кадрлар ва ёш мутахассислар ўртасида устоз-шогирд тизимини йўлга қуйиш бўйича аниқ мақсадли ишларни амалга ошириш.
Кафедра профессор-ўқитувчилари томонидан ўтиладиган фанлар:
- Ўзбекистоннинг энг янги тарихи;
- Диншунослик. Диний ақидапасрастлик, экстремизм ва терроризмга қарши курашишнинг маънавий-маърифий асослари;
- Ҳуқуқ фалсафаси;
- Касбий ва нутқ маданияти;
- Социология;
- Прокурорнинг ёзма нутқ асослари;
- Терговчининг ёзма нутқ асослари;
- Сиёсатшунослик;
- Мантиқ;
- Этика ва эстетика;
- Илмий тадқиқотлар методологияси;
- Махсус фанларни ўқитиш методикаси.
Шайзаков Шодиёр Ибрагимович |
Ижтимоий-гуманитар фанлар кафедраси бошлиғи, юридик фанлари бўйича фалсафа доктори (PhD), доцент +99890 176-77-14 71 202-04-96 (1752) e-mail: sh.i.shayzakov@proacademy.uz |
2021 йил 21 октябрда Академиянинг Илмий кенгашида “12.00.07 – Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура” ихтисослиги бўйича “Маъмурий суд ишларини юритишда прокурор иштирокининг ташкилий-ҳуқуқий асослари: қиёсий-ҳуқуқий таҳлил” мавзусида юридик фанлар бўйича фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация ишини муваффаққиятли ҳимоя қилган.
2023 йил 30 январда Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Олий аттестация комиссиясининг қарори билан “12.00.07 – Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура” ихтисослиги бўйича “доцент” илмий унвони берилган.
Ўзбекистон Республикаси прокуратура органларида 15 йилга яқин хизмат фаолиятини олиб бормоқда. Адлия маслаҳатчиси. Бош прокурор томонидан бир неча бор рағбатлантирилган.
Педагогик фаолияти давомида 50 яқин илмий мақолалар, 1 та монография, 4 та ўқув қўлланма, 2 та дарслик, 4 та илмий-амалий қўлланма, 2 та услубий қўлланма, 1 та илмий рисола муаллифлигида ва ҳаммуаллифлигида нашр этилган.

Кафедра социально-гуманитарных наук
Кафедра создана Указом Президента Республики Узбекистан№УП-257 от 28 ноября 2022 года «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере уголовного розыска».
С января 2023 года профессорско-преподавательский состав кафедры проводит обучение студентов и слушателей курсов бакалавриата, магистратуры и переподготовки и повышения квалификации.
Основные задачи кафедры:
в организации обучения и воспитания – организация образовательной деятельности, направленной на подготовку специалистов, владеющих навыками толкования нормативных правовых документов и способных к самостоятельным выводам и решениям, реализации заданных теоретических и практических задач по образовательным направлениям и специальностям «Юриспруденция: прокурорская деятельность», «Следственная деятельность» с применением передовых инновационных методов и технологий с полным внедрением кредитно-модульной системы;
в сфере научно-методической работы – разработка и регулярное совершенствование научно-методических основ учебного процесса, обеспечение преподавателей, слушателей и студентов учебно-методическими материалами, современной зарубежной и отечественной-научной литературой и опытом по содержанию модулей, относящихся к кафедре, подготовка научно-методических материалов на их основе;
в сфере научных исследований – проведение научных исследований по актуальным темам, обеспечение внедрения в практику их основных результатов с учетом приоритетных задач, реализуемых в стране политических, экономических, социальных и культурных реформ, а также мирового опыта научных исследований и международных стандартов;
в области организационно-методической работы – проведение анализа и оценки качества образования на основе взаимного контроля, а также эффективная организация других организационно-методических мероприятий;
в области духовно-нравственной и воспитательной работы – воспитание учащихся в духе любви к обществу, Родине, ответственности и верности, повышение их общественной активности и инициативы, уважения к национальным и духовным ценностям, содействие в формировании самостоятельно мыслящих свободных личностей, интеллектуальном, физическом и моральном развитии, формировании активной гражданской позиции, установлении иммунитета против деструктивных идей и течений.
Подготовка и переподготовка высококвалифицированных научно-педагогических кадров, отвечающих современным требованиям и международным стандартам, повышение их квалификации, организация их обучения в зарубежных вузах, реализация проектов в рамках практических инновационных программ, проведение конкретной целенаправленной работы по запуску системы наставник-ученик среди научно-педагогических кадров, имеющих значительный опыт работы и молодых специалистов кафедры.
Предметы, преподаваемые профессорско-преподавательским составом кафедры:
- Новейшая история Узбекистана;
- Религиоведение. Духовно-просветительские основы борьбы с религиозным фанатизмом, экстремизмом и терроризмом;
- Философия права;
- Профессиональная и речевая культура;
- Социология;
- Основы прокурорской письменной речи;
- Основы письменной речи следователя;
- Политическая наука;
- Логика;
- Этика и эстетика;
- Методология научных исследований;
- Методика преподавания специальных предметов.
Шайзаков Шодиёр Ибрагимович
Начальник кафедры социально-гуманитарных наук, доктор философии по юридическим наукам (PhD), доцент
+99890 176-77-14
71 202-04-96 (1752)
e-mail: sh.i.shayzakov@proacademy.uz
21 октября 2021 года на Научном совете Академии успешно защитил диссертационную работу на соискание ученой степени доктора философии по юридическим наукам (PhD) на тему: «Организационно-правовые основы участия прокурора в административном судопроизводстве: сравнительно-правовой анализ» по специальности «12.00.07 – Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура».
30 января 2023 года решением Высшей аттестационной комиссии при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан присвоено ученое звание «доцент» по специальности «12.00.07 – Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура».
Около 15 лет работает в органах прокуратуры Республики Узбекистан. Советник юстиции. Несколько раз поощрялся Генеральным прокурором.
Является автором и соавтором около 50 научных статей, 1 монографии, 4 учебных пособий, 2 учебников, 4 научно-практических пособий, 2 методических пособий, 1 научного трактата.