Инсон ҳуқуқлари бўйича тез-тез бериладиган саволлар
Ирқи, ранги, жинси, тили, сиёсий ёки бошқа эътиқодлари, миллий ёки ижтимоий келиб чиқиши, мулкий ҳолати, туғилганлиги ёки бошқа ҳолати сабабли ҳеч қандай камситишсиз халқаро шартномаларга мувофиқ барча одамлар учун кафолатланган ҳуқуқлар қаторига қуйидагилар киради:
- яшаш, эркинлик ва шахсий дахлсизлик ҳуқуқи
- уюшмалар ва йиғилишлар эркинлиги, фикр билдириш
- соғлиқни сақлашнинг энг юқори даражасига эришиш ҳуқуқи
- ўзбошимчалик билан ҳибсга олиш ёки қамоққа олиниш эркинлиги
- одил судлов ҳуқуқи
- адолатли ва қулай меҳнат шароитларига бўлган ҳуқуқ
- озиқ-овқат, уй-жой ва ижтимоий ҳимоя ҳуқуқи
- таълим олиш ҳуқуқи
- қонунни тенг ҳимоя қилиш ҳуқуқи
- шахсий ҳаётга, оилавий ёки шахсий ёзишмаларга ўзбошимчалик билан аралашиш эркинлиги
- қийноқ ва шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ва жазодан озод бўлиш
- қулликдан озодлик
- фикр, виждон ва дин эркинлиги
- овоз бериш ва жамоат ишларини юритишда иштирок этиш ҳуқуқи
- маданий ҳаётда иштирок этиш ҳуқуқи.
Инсон ҳуқуқлари соҳасида давлатлар қандай мажбуриятларга эга?
Инсон ҳуқуқлари бўйича мажбуриятларнинг уч тури мавжуд: инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш, ҳимоя қилиш ва бажариш:
Инсон ҳуқуқларини ҳурмат қилиш шунчаки одамларни ушбу ҳуқуқлардан фойдаланишни тўхтатмасликни англатади. Масалан, давлат овоз бериш ҳуқуқини ёки уюшиш эркинлигини мажбуран чиқариб юборишдан ва ўзбошимчалик билан чеклашдан сақланиши керак.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бу учинчи шахслар уларни амалга оширишга халақит бермаслигини таъминлаш учун чоралар кўриш демакдир. Масалан, ота-оналар ва иш берувчилар мактабга борадиган болаларга халақит бермаслиги учун давлат маълумот олиш имкониятини таъминлаши керак.
Инсон ҳуқуқларининг амалга оширилиши бу ҳуқуқни амалга ошириш учун босқичма-босқич чоралар кўрилишини англатади. Ушбу мажбурият баъзан унинг бажарилишини энгиллаштириш ва таъминлаш учун мажбуриятларга бўлинади. Биринчиси, давлатнинг одамларнинг ўз эҳтиёжларини қондириш қобилиятини кучайтирадиган, масалан, тиббий хизмат олиш учун шароит яратадиган тадбирларда фаол иштирок этиш мажбуриятини англатади.
Шахсий ва жамоавий инсон ҳуқуқлари ўртасида тафовутлар борми?
• Баъзида барчанинг тенг баҳоси ва қадр-қимматига фақат маълум бир гуруҳ аъзоси сифатида шахсларнинг ҳуқуқларини тан олиш ва ҳимоя қилиш орқали эришиш мумкин. Жамоа ҳуқуқлари ёки гуруҳ ҳуқуқлари атамаси халқларнинг, шу жумладан этник ва диний озчиликларнинг ҳуқуқларини англатади ва маълум бир шахснинг кимлиги маълум бир этник, маданий ёки диний жамоага мансублиги билан аниқланадиган маҳаллий халқлар. Одатда инсон ҳуқуқлари гуруҳ сифатида биргаликда ҳаракат қиладиган одамлар томонидан самарали амалга оширилади. Баъзи ҳолларда, инсон ҳуқуқлари умумий манфаатлар орқали ҳимоя қилинади, унга кўра гуруҳ ва бирон бир алоҳида шахс даъво қилиш ҳуқуқига эга эмас.
Инсон ҳуқуқлари барқарор тараққиёт мақсадлари доирасида кўзда тутилганми?
2015 йил сентябр ойида БМТга аъзо давлатлар 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш мақсадлари тўғрисида келишувга эришдилар. 2030 йилга мўлжалланган кун тартибида инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ҳужжатлар билан мустаҳкамланган бир қатор муҳим инсон ҳуқуқлари мажбуриятлари кўзда тутилган.
Барқарор ривожланиш мақсадлари қуйидаги инсон ҳуқуқлари билан боғлиқ:
1-мақсад: Қашшоқлик йўқ
2-мақсад: Очликнинг минимал даражаси
3-мақсад: Яхши соғлиқ ва фаровонлик
4-мақсад: Сифатли таълим
5-мақсад: Гендер тенглиги
6-мақсад: Тоза сув ва санитария
7-мақсад: Имкониятли ва тоза энергия
8-мақсад: Муносиб меҳнат ва иқтисодий ўсиш
10-мақсад: Тенгсизликни камайтиринг
13-мақсад: Иқлимга қарши кураш
15-мақсад: Қурилиш
16-мақсад: Тинчлик ва адолат, кучли институтлар.
Бирлашган Миллатлар Ташкилоти доирасида инсон ҳуқуқлари соҳасида қандай фундаментал халқаро шартномалар ва халқаро-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинган?
- 1948 йил 10 декабрда Парижда БМТ Бош ассамблеясининг 217 А резолюцияси билан қабул қилинган Инсон ҳуқуқлари Умумжаҳон декларацияси;
- 1976 йилда қабул қилинган Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро Пакт.
- Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро Пакт ва 1976 йилда қабул қилинган биринчи Факултатив баённома; 1989 йилда қабул қилинган иккинчи Факултатив баённома;
- 1948 йилда қабул қилинган Генотсид жиноятларининг олдини олиш ва жазолаш тўғрисидаги конвенция;
- 1965 йилда қабул қилинган Ирқий камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги халқаро конвенция;
- 1979 йилда қабул қилинган Аёлларга нисбатан камситишларнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция;
- 1989 йилда қабул қилинган Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция;
- 2006 йилда қабул қилинган ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция
Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссар бошқармаси нима билан шуғулланади?
Мазкур ташкилот инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро саъй-ҳаракатларни олиб боради ва бутун дунё бўйлаб инсон ҳуқуқларининг бузилиши ҳолатларини фош қилади. У фикр алмашиш, таҳлил қилиш ва замонавий инсон ҳуқуқлари муаммоларига жавоб бериш учун форум бўлиб хизмат қилади. Ташкилот инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тадқиқотларни, шунингдек, ушбу тизим бўйича таълим, хабардорлик ва ахборот тадбирларини БМТ тизимида мувофиқлаштириб боради.
Инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилишнинг асосий мажбуриятлари давлатлар ҳукуматлари зиммасига юкланганлиги сабабли, Олий комиссар уларга инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро меъёрлар ва стандартларни амалда қўллаш мақсадида адолатни бошқариш, қонунни ислоҳ қилиш ва сайлов жараёнларини ташкил этиш каби йўналишларда ўқитишда техник ёрдам кўрсатмоқда. Шунингдек, Олий комиссар инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан шуғулланувчи бошқа органлар ва ташкилотларга ўз вазифалари ва ваколатларини бажаришда ёрдам беради ва шахсларга ўз ҳуқуқларини амалга оширишда ёрдам беради. Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссар бошқармаси ҳақида кўпроқ маълумот олиш учун,
https://www.ohchr.org/RU/AboutUs/Pages/WhatWeDo.aspx
Инсон ҳуқуқлари бўйича қандай веб-ресурслар мавжуд?
Фойдали миллий ва глобал инсон ҳуқуқлари марказлари ва манбалари
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази http://pravacheloveka.uz/ru
Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг самарали механизмини яратиш, халқаро ва инсон ҳуқуқлари ташкилотлари билан ҳамкорликни кенгайтириш, инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича давлат муассасалари ходимлари ва бутун аҳолининг маданиятини юксалтириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий марказини ташкил этиш тўғрисида" ги Қарори билан Миллий марказ ташкил этилди. БМТнинг инсон ҳуқуқлари ва бошқарувини демократлаштиришни қўллаб-қувватлаш дастурига мувофиқ.
БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича сайти - United Nations Human Rights Website
https://www.ohchr.org ; https://www.unhcr.org
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари идораси веб-сайтида халқаро ҳуқуқ, конвенциялар ва декларациялар, инсон ҳуқуқлари бўйича маърузалар ва учрашувнинг муҳим воқеалари тўғрисидаги материаллар жойлаштирилган.
Ҳамдўстликдаги инсон ҳуқуқлари бўйича ташаббус - Commonwealth Human Rights Initiative (CHRI)
https://www.humanrightsinitiative.org/
Ҳамдўстликдаги инсон ҳуқуқлари бўйича ташаббус) - бу Ҳамдўстлик мамлакатларида инсон ҳуқуқларининг амалда бажарилишини таъминлаш ваколатига эга бўлган мустақил, партиясиз, халқаро ноҳукумат ташкилот.
ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ БЎЙИЧА ЭВРОПА СУДИНИНГ ПОРТАЛИ - European Court of Human Rights Portal (HUDOC)
https://hudoc.echr.coe.int
Маълумотлар базаси Инсон ҳуқуқлари бўйича Эвропа суди веб-сайтининг бир қисмидир ва суднинг барча қарорларини, Комиссия ҳисоботининг ва Вазирлар Кенгашининг қарорларини ўз ичига олади. Шунингдек, тегишли миллий қонунлар ва бошқа қонун ҳужжатлари тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олади.
ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ БЎЙИЧА ХАЛҚАРО МАЪЛУМОТЛАР ВА ҲУЖЖАТЛАР - Human Rights Information and Documentation Systems, International (HURIDOCS)
HURIDOCS - норасмий тармоқ бўлиб, унинг мақсади инсон ҳуқуқлари бўйича ташкилотларнинг ахборотни қайта ишлаш соҳасидаги салоҳиятини кучайтиришдир.
Инсон ҳуқуқлари бўйича интернет - Human Rights Internet (HRI)
https://hri.ca/
Кенг халқаро Интернет-ресурс, ҳуқуқ ҳимоячилари ва ташкилотлари, шунингдек манфаатдор томонлар учун маълумот ва ҳужжатлар маркази.
Фойдали Интернет ресурслари ва инсон ҳуқуқлари соҳасидаги материаллар қуйидаги дунёга машҳур нодавлат нотижорат ташкилотларининг веб-сайтларида мавжуд:

Вопросы-ответы по теме прав человека
Среди прав, гарантированных всем людям в соответствии с международными договорами, без какой-либо дискриминации по признакам расы, цвета кожи, пола, языка, политических или иных убеждений, национального или социального происхождения, имущественного положения, рождения  или иному статусу, являются:
• Право на жизнь, свободу и личную неприкосновенность
• Свобода ассоциации и собраний, выражения мнений
• Право на наивысший достижимый уровень здоровья
• Свобода от произвольного ареста или задержания
• Право на справедливое судебное разбирательство
• Право на справедливые и благоприятные условия труда
• Право на достаточное питание, жилье и социальную защиту
• Право на образование
• Право на равную защиту закона
• Свобода от произвольного вмешательства в личную жизнь, семью или личную переписку
• Свобода от пыток и жестокого, бесчеловечного или унижающего достоинство лечения или наказания
• Свобода от рабства
• Право на гражданство
• Свобода мысли, совести и религии
• Право голосовать и принимать участие в ведении государственных дел
• Право на участие в культурной жизни.
Какие обязательства существуют у государств в области прав человека?
Обязательства в области прав человека бывают трех видов: уважать, защищать и осуществлять права человека:
Уважать права человека - значит просто не мешать людям пользоваться такими правами. Например, государству следует воздерживаться от принудительного выселения и произвольного ограничения права голоса или свобода объединения.
Защита прав человека означает принятие мер для обеспечения того, чтобы третьи стороны не препятствовали их осуществлению. Например, государство должно обеспечивать доступность образования, чтобы родители и работодатели не мешали детям ходить в школу.
Реализация прав человека означает постепенное принятие мер по реализации данного права. Это обязательство иногда подразделяется на обязательства по облегчению и обеспечению его реализации. Первый относится к обязательству государства активно участвовать в мероприятиях, которые укрепили бы способность людей удовлетворять свои собственные потребности, например, создавая условия для получения медицинских услуг.
Есть ли различия между индивидуальными и коллективными правами человека?
Да. Иногда равную ценность и достоинство всех можно обеспечить только путем признания и защиты прав отдельных лиц как членов определенной группы. Термин коллективные права или групповые права относится к правам народов, включая этнические и религиозные меньшинства и коренные народы, где личность конкретного лица идентифицируется принадлежностью к той или иной этнической, культурной или религиозной общине. Обычно права человека наиболее эффективно реализуются людьми, действующими вместе как группа. В некоторых случаях права человека защищаются сквозь призмы общих интересов, на которые группа, а не какой-либо конкретный человек, имеет право претендовать.
Предусмотрено ли обеспечение прав человека в рамках целей устойчивого развития ООН?
В сентябре 2015 года государствами-участниками ООН было достигнуто соглашение о целях устойчивого развития (ЦУР) на период до 2030 года.
В Повестке дня по ЦУР на период до 2030 года предусмотрен ряд важных обязательств в области прав человека, которые закреплены в международных договорах и документах в области прав человека.
Цели устойчивого развития, связанные с правами человека, следующие:
Цель 1: Нет Бедности
Цель 2: Нулевой голод
Цель 3: Хорошее здоровье и благополучие
Цель 4: Качественное образование
Цель 5: Гендерное равенство
Цель 6: Чистая вода и санитария
Цель 7: Доступная и чистая энергия
Цель 8: Достойный труд и экономический рост
Цель 10: Снижение неравенства
Цель 13: Климатическое действие
Цель 15: Жизнь на суше
Цель 16: Мир и справедливость, сильные институты.
Какие основополагающие международные договоры и международно-правовые документы в области прав человека приняты в рамках ООН?
Всеобщая декларация прав человека, принята резолюцией 217 А (III) Генеральной Ассамблеи ООН в Париже 10 декабря 1948 г.;
• Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах, принят в 1976 г.
• Международный пакт о гражданских и политических правах и первый Факультативный протокол к нему, приняты в 1976 г.; второй Факультативный протокол к нему, принят в 1989 г.;
• Конвенция о предупреждении преступления геноцида и наказании
за него, принята в 1948 г.;
• Международная конвенция о ликвидации всех форм расовой дискриминации, принята в 1965г.;
• Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, принята в 1979 г.;
• Конвенция о правах ребенка, принята в 1989 г.;
• Конвенция о правах инвалидов, принята в 2006 г.
Чем занимается Управление верховного комиссара по правам человека (УВКПЧ)?
УВКПЧ возглавляет международные усилия по обеспечению прав человека и разоблачает случаи нарушения прав человека по всему миру. Оно служит форумом для обмена мнениями, анализа и реагирования на современные проблемы в области прав человека. УВКПЧ координируется проведение научных исследований в сфере прав человека, а также мероприятий образовательного, просветительского и информационного характера по этой тематике в рамках всей системы ООН.
Поскольку основная ответственность за обеспечение и защиту прав человека возлагается на правительства стран, Верховный комиссар оказывает им техническое содействие в проведении обучения по таким направлениям, как отправление правосудия, реформирование законодательства и организация электорального процесса с целью практического внедрения международных норм и стандартов в области прав человека. Верховный комиссар оказывает содействие также и другим органам и организациям, занимающимся вопросами защиты прав человека, в выполнении их обязанностей и полномочий, предоставляет помощь отдельным лицам в реализации их прав. (Для подробной информации об УВКПЧ см. https://www.ohchr.org/RU/AboutUs/Pages/WhatWeDo.aspx)
Какие информационные веб ресурсы в области прав человека имеются?
Полезные национальные и глобальные центры и ресурсы по правам человека
Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан
http://pravacheloveka.uz/ru
Национальный центр учрежден Указом Президента Республики Узбекистан “О создании Национального центра Республики Узбекистан по правам человека” в целях создания действенного механизма защиты прав и свобод человека, расширения сотрудничества с международными и правозащитными организациями, повышения культуры работников государственных учреждений и всего населения по вопросам прав человека, в соответствии с программой ООН в поддержку демократизации прав человека и системы управления.
Веб-сайт ООН по правам человека - United Nations Human Rights Website
https://www.ohchr.org; https://www.unhcr.org
Веб-сайт Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека с материалами по международному праву, конвенциям и декларациям, образованию в области прав человека и основным моментам встречи.
Правозащитная инициатива Содружества -Commonwealth Human Rights Initiative (CHRI)
https://www.humanrightsinitiative.org/
Инициатива Содружества по Правам Человека (CHRI) является независимой, беспартийной, международной неправительственной организацией, уполномоченной обеспечивать практическую реализацию прав человека в странах Содружества.
Портал Европейского Суда по Правам Человека - European Court of Human Rights Portal (HUDOC)
https://hudoc.echr.coe.int
База данных является частью веб-сайта Европейского суда по правам человека и содержит все решения Суда, решения и доклады Комиссии, а также решения Совета министров. Также включает информацию о соответствующем национальном законодательстве и других прецедентных правах.
Международные системы информации и документации по правам человека - Human Rights Information and Documentation Systems, International (HURIDOCS)
https://www.huridocs.org/
HURIDOCS - это неформальная сеть, целью которой является усиление потенциала правозащитных организаций в области обработки информации.
Интернет по правам человека - Human Rights Internet  (HRI)
https://hri.ca/
Обширный международный онлайн-ресурс, центр информации и документации для правозащитников и организаций, а также заинтересованных лиц.
Полезные интернет ресурсы и материалы в области прав человека имеются также на вебсайтах следующих всемирно известных негосударственных некоммерческих организаций: