Ноқонуний молиявий оқимларга қарши курашиш масалалари муҳокама қилинди
Ноқонуний (яширин) молиявий оқимларга қарши курашиш БМТ Глобал кун тартибининг 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш мақсадларининг (БРМ) 16-мақсадида белгиланган тинчлик, адолат ва кучли институтларни тарғиб қилиш кампаниясининг муҳим тартиқибий қисми ҳисобланади.
16.4.1 БРМ индикаторини статистик ўлчаш соҳасидаги миллий салоҳиятни мустаҳкамлаш мақсадида Академия БМТнинг Гиёҳвандлик  ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, ЭСКАТО и ЮНКТАД томонидан амалга оширилаётган Осиё-Тинч океани минтақасидаги мамлакатларга ноқонуний молиявий оқимлар (НМО) ҳажмини баҳолашда бевосита ёрдам кўрсатиш лойиҳасида иштирок этмоқда.
Лойиҳанинг асосий мақсади Осиё-Тинч океани минтақаси мамлакатларининг ноқонуний молиявий оқимларини ўлчаш ва тегишли чораларни кўриш учун бундай кўрсаткичлардан фойдаланиш бўйича статистик салоҳиятини кучайтиришдир. Лойиҳа НМО билан боғлиқ фаолиятни тест синовидан ўтказиш чораларини кенгайтириш орқали статистик методологияни янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Ўзбекистон Республикаси ва Қирғизистон Республикаси тижорат фаолияти ва солиқдан яширин молиявий оқимлар параметрларини баҳолаш учун тажриба-синов давлатлар сифатида танланган.
Лойиҳа тажриба-синов мамлакатларга маълумотларнинг баҳолаш ва яхшилаш, айрим ноқонуний бозорларга (фаолиятларга) нисбатан НМОларни аниқлаш методологиясини қўллаш, шунингдек тадқиқотлар якуний натижаларини биргаликда тарқатиш бўйича техник кўмаклашиш ва ўқув тадбирларини ўтказиш орқали ёрдам беради.
Лойиҳа доирасида Академияда халқаро экспертлар, тегишли орган ва ташкилотлар вакиллари иштирокида бошланғич семинар бўлиб ўтди.
Семинар давомида халқаро экспертлар НМОни баҳолаш усуллари ва уларни қўллаш бўйича тавсиялар беришди.

Обсуждены вопросы борьбы с незаконными финансовыми потоками
Борьба с незаконными (скрытыми) финансовыми потоками является одним из важнейших компонентов кампании по содействию достижению мира, правосудия и эффективных институтов в соответствии с Целью 16 Целей устойчивого развития Глобальной повестки дня ООН до 2030 года (ЦУР).
В целях укрепления национального потенциала в сфере статистического измерения индикатора 16.4.1 ЦУР Академия участвует в проекте по оказанию прямой поддержки странам Азиатско-Тихоокеанского региона по оценке объема незаконных финансовых потоков (НФП), реализуемом совместно с Управлением ООН по наркотикам и преступности, Экономической и социальной комиссией для Азии и Тихого океана и Конференцией ООН по торговле и развитию.
Главной целью проекта является укрепление статистического потенциала стран Азиатско-Тихоокеанского региона по измерению незаконных финансовых потоков и использованию таких показателей для нацеленной выработки соответствующих мер. Проект служит дальнейшей консолидации статистической методологии, расширяя меры по тестированию деятельности, связанной с НФП.
Республика Узбекистан и Кыргызская Республика выбраны в качестве пилотных стран по оценке параметров скрытых финансовых потоков от коммерческой деятельности и налогообложения.
Проект оказывает поддержку пилотным странам путем предоставления технической помощи и обучающих мероприятий для оценки и улучшения наличия данных, применения методологии определения НФП в отношении отдельных незаконных рынков/деятельности, а также совместного распространения окончательных результатов пилотных исследований.
В рамках проекта в Академии состоялся стартовый семинар при участии международных экспертов, представителей соответствующих органов и организаций.
В ходе двухдневного семинара международные эксперты представили методы оценки НФП и рекомендации по их применению.
Участники мероприятия обменялись мнениями по дальнейшей реализации индикатора №16.4.1. на национальном уровне.