“ЎЗБЕКИСТОН ПРОКУРАТУРАСИ: КЕЧА, БУГУН ВА ЭРТАГА” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция якунлари ҳақида
2021 йил 16 декабрь куни Hyatt Regency Tashkent меҳмонхонаси анжуманлар залида Ўзбекистон Республикаси прокуратура органлари ташкил этилганлигининг 30 йиллигига бағишланган “Ўзбекистон прокуратураси: кеча, бугун ва эртага” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Конференция Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Ўзбекистондаги лойиҳалари Координатори офиси, БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармасининг (БМТ ГЖБ) Марказий Осиёдаги Минтақавий ваколатхонаси, «Минтақавий мулоқот» ХННТ ва бошқа халқаро ташкилотлар кўмагида ташкил этилди.
Тадбирнинг асосий мақсади прокуратура органларининг ўтган йиллардаги фаолияти таҳлили асосида истиқболдаги устувор вазифалар ва уларни самарали ижро этиш механизмларини миллий ҳамда хорижий олим ва экспертлар, соҳа ходимлари иштирокида муҳокама қилишдан иборат.
Конференцияда 30 дан ортиқ халқаро ташкилотлар, хусусан, БМТ агентликлари ва бошқа тузилмалари, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори, Халқаро прокурорлар ассоциацияси, МДҲ давлатлари Бош прокурорлари Мувофиқлаштирувчи кенгаши, Европа прокурорлари маслаҳат кенгаши ва бошқа бир қатор ташкилотлар, чет эл давлатларнинг Ўзбекистондаги элчихоналари, 30 га яқин хорижий давлатларнинг прокуратура органлари, ўқув ва илмий-тадқиқот муассасалари, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Олий суди, Олий Мажлиси, суд ва ҳуқуқ-тартибот идоралар ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори Н.Йўлдошев тадбирни кириш сўзи билан очиб, Давлатимиз раҳбари томонидан асос солинган тараққиётимизнинг янги босқичида инсон ҳуқуқ ва эркинликларининг, давлат манфаатларининг том маънодаги ҳимоячисига, қонун устуворлиги ва адолат тантанасини таъминлашнинг муҳим воситасига айланиб бораётган прокуратура тизимининг узоқ йиллик тарихи, бугунги қизғин ҳамда кенг кўламли фаолиятининг ўзига хос ривожланиш босқичларига тўхталиб ўтди.
Бош прокурор тадбирда иштирок этаётган олимлар, экспертлар ва амалиётчилар, парламент аъзолари, шунингдек хорижий ҳамкорларни конференция кун тартибидан ўрин олган мавзулар юзасидан фаол ва конструктив мулоқот ҳамда фикр алмашишга чорлади.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раисининг биринчи ўринбосари С.Сафоев, Халқаро прокурорлар ассоциацияси Президенти Чхоль-Кю Хван, МДҲ давлатларининг Бош прокурорлари Мувофиқлаштирувчи кенгаши Ижрочи котиби В.Зимин, Ўзбекистон Республикаси Олий суди раиси К.Камилов, Адлия вазири Р.Давлетов, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори А.Саидов сўзга чиқишди.
Тадбирда сўзга чиққан халқаро ташкилотлар вакиллари, хусусан ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари Координатори Элчи Пьер фон Аркс, БМТ ГЖБ Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси дастури координатори К.Маркверинг, “Минтақавий мулоқот” ХННТ директори М.Север, БМТ Болалар жамғармаси (UNICEF) Ўзбекистондаги ваколатхонасининг раҳбари М.Мамедзаде, Ўзбекистондаги БМТ таълим, фан ва маданият ишлари бўйича ташкилоти (UNESCO) вакили А.Макаригакис иштирокчиларни Ўзбекистон Республикаси прокуратура органлари ташкил этилганлигининг 30 йиллиги муносабати билан муборакбод этиб, қонун устуворлигини таъминлаш йўлидаги фаолиятида ҳамкорликни давом эттиришишга тайёр эканликларини билдиришди.
Сўнгра “Прокуратуранинг ташкилий-ҳуқуқий асослари ва фаолиятини ривожлантириш истиқболлари” мавзусидаги ялпи сессияда Бош прокурор ўринбосари Э.Юлдашев сўзга чиқиб, Ўзбекистон прокуратурасининг тарихи, бугуни ва ривожланиш истиқболлари борасида атрофлича тўхталиб ўтди.
Европа прокурорлари маслаҳат кенгаши Президенти, Испания Бош прокурорининг ўринбосари А.Ногуэра Испания прокуратурасининг ташкилий-ҳуқуқий ва институционал асослари бўйича маъруза қилди.
Бундан ташқари, Озарбайжон Республикаси Бош прокурори ўринбосари Э.Джамалов, Қирғизистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари К.Токтакунов ва Россия Федерацияси Бош прокурори ўринбосари П.Городов ўз маърузаларида прокуратура фаолиятини ташкил қилиш ва амалга оширишнинг долзарб масалалари борасидаги тажриба билан ўртоқлашишди.
Конференция давомида шунингдек “Фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликлари, жамият ва давлат манфаатлари ҳимоясини таъминлашда прокуратура органларининг роли” ҳамда “Прокуратура органларининг жиноятчиликка қарши курашиш фаолиятидаги ўрни” мавзуларида параллел сессиялар бўлиб ўтди.
Мазкур сессиялар доирасида БМТ ГЖБ эксперти, Уилфрид Лорье университети криминология кафедраси доценти, Онтарио (Канада) Адвокатлар палатаси адвокати Н.Ковалев, МДҲ давлатларининг Бош прокурорлари Мувофиқлаштирувчи кенгаши Ижрочи котиби В.Зимин, Украина Бош прокуратураси таркибидаги Коррупцияга қарши махсус прокуратура прокурори Е.Панченко, Португалия Давлат прокурори, Кибержиноятлар бўйича Конвенция Қўмитаси (T-CY) раисининг ўринбосари П.Вердело, Дьюссельдорф шаҳар прокуратураси Бош бошқармаси бошлиғи Г.Найфер (Германия), Сербия Республикаси Давлат прокурори ўринбосари Я.Станкович, Франция Миллий магистратура мактаби (ENM) халқаро ҳамкорлик бўлими бошлиғи Ф.Жилбер, Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси Халқаро ҳамкорлик департаменти бошлиғи Ғ.Койгелдиев ва бошқа қатор хорижий давлатларнинг прокуратура органлари, ўқув ва илмий-тадқиқот муассасалари вакиллари, шунингдек миллий мутахассислар ҳамда экспертлар маъруза қилишди.
Сессиялар доирасида кўриб чиқилган масалалар атрофида муҳокамалар бўлиб ўтди.
Конференция ишига жалб қилинган олимлар, тадқиқотчи ва амалиётчи ходимлар томонидан прокуратура органлари фаолиятини такомиллаштириш, шу жумладан “Прокуратура тўғрисида”ги қонуннинг янги таҳририни ишлаб чиқишда илғор хорижий тажрибани ҳамда халқаро мутахассисларнинг тавсияларини ўрганиб чиқиш давом эттирилади.
Шунингдек, халқаро илмий-амалий конференция якунига кўра илмий мақола ва тезислар тўплами нашр этилиши режалаштирилган.

Об итогах международной научно-практической конференции на тему: «ПРОКУРАТУРА УЗБЕКИСТАНА: ВЧЕРА, СЕГОДНЯ И ЗАВТРА»
16 декабря 2021 года в конференц-зале гостиницы Hyatt Regency Tashkent состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «Прокуратура Узбекистана: вчера, сегодня и завтра», приуроченная к 30-й годовщине основания прокуратуры Республики Узбекистан.
Конференция организована Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан при поддержке Офиса Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, Регионального представительства УНП ООН в Центральной Азии, МНПО «Региональный диалог» и других международных организаций.
Целью мероприятия явилось обсуждение приоритетных задач органов прокуратуры и механизмов их эффективной реализации на основе анализа деятельности прокуратуры с участием практиков сферы, национальных и зарубежных ученых и экспертов.
В мероприятии приняли участие руководители и представители более 30 международных организаций, таких как Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане, Международная ассоциация прокуроров, Координационный совет генеральных прокуроров СНГ, Консультативный совет европейских прокуроров, а также зарубежных посольств в Узбекистане, порядка 30 прокуратур иностранных государств, образовательных и научно-исследовательских учреждений, Администрации Президента Республики Узбекистан, Верховного суда, Олий Мажлиса, судебных и правоохранительных структур, а также средств массовой информации.
Открывая конференцию, Генеральный прокурор Республики Узбекистан Н.Йулдошев отметил многолетнюю историю органов прокуратуры и определенные этапы ее развития, масштабную деятельность прокуратуры на новом этапе реформ, инициированных Главой нашего государства, направленных на защиту прав и свобод человека, интересов общества и государства, обеспечение верховенства закона и торжества справедливости.
Генеральный прокурор призвал ученых, экспертов и практиков, членов парламента, а также зарубежных партнеров к активному, конструктивному диалогу и обмену мнениями по вопросам дальнейшего совершенствования деятельности прокуратуры.
На конференции также выступили Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан С.Сафаев, Президент Международной ассоциации прокуроров Чхоль-Кю Хван, Исполнительный секретарь Координационного совета генеральных прокуроров государств – участников СНГ В.Зимин, Председатель Верховного суда Республики Узбекистан К.Камилов, Министр юстиции Р.Давлетов, директор Национального центра по правам человека А.Саидов.
Выступившие в ходе конференции представители международных организаций, в частности Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Посол Пьер фон Аркс, и.о. Регионального представителя УНП ООН в Центральной Азии К.Маркверинг, директор МНПО «Региональный диалог» М.Север, глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане М.Мамедзаде, и.о. представителя ЮНЕСКО в Узбекистане А.Макаригакис поздравили участников с 30-летием основания прокуратуры Республики Узбекистан и выразили готовность к продолжению сотрудничества в деятельности, направленной на обеспечение верховенства закона.
В рамках Пленарной сессии на тему: «Перспективы развития основ организации и деятельности прокуратуры» с докладом об истории, настоящем времени и перспективах развития прокуратуры Узбекистана выступил заместитель Генерального прокурора Э.Юлдашев.
Президент Консультативного совета европейских прокуроров, заместитель Генерального прокурора Испании А.Ногуэра в своем выступлении осветил институциональные, организационные и правовые аспекты прокуратуры Испании.
Кроме того, заместитель Генерального прокурора Азербайджанской Республики Э.Джамалов, заместитель Генерального прокурора Кыргызской Республики К.Токтакунов и заместитель Генерального прокурора Российской Федерации П.Городов в своих докладах затронули актуальные вопросы организации деятельности органов прокуратуры и поделились опытом в данной сфере.
В рамках конференции также состоялись параллельные сессии по темам: «Роль органов прокуратуры в обеспечении прав граждан, интересов общества и государства» и «Роль органов прокуратуры в деятельности по борьбе с преступностью».
В ходе параллельных сессий с докладами выступили эксперт УНП ООН, доцент кафедры криминологии Университета имени Уилфрида Лорье Н.Ковалев, Исполнительный секретарь Координационного совета генеральных прокуроров государств – участников СНГ В.Зимин, Государственный прокурор Португалии – заместитель Председателя Комитета Конвенции по киберпреступности (T-CY) Совета Европы П.Вердело, главный прокурор и начальник главного управления Генеральной прокуратуры г.Дюссельдорф (Германия) Г.Найфер, заместитель Государственного прокурора Республики Сербия Я.Станкович, начальник отдела международного сотрудничества Национальной школы магистратов Франции Ф.Жилбер, начальник департамента международного сотрудничества Генеральной прокуратуры Республики Казахстан Г.Койгелдиев, другие представители органов прокуратур, научных и образовательных учреждений зарубежных стран, а также национальные эксперты и специалисты.
Вопросы, озвученные в рамках сессий, всесторонне обсуждены в ходе дискуссий.
Участвовавшие в работе конференции ученые, исследователи и практики продолжат изучение зарубежной практики и предложений международных экспертов в ходе разработки новой редакции закона
«О прокуратуре».
По итогам международной научно-практической также конференции планируется опубликовать сборник научных статей и тезисов.