“Юридик касбий таълимдаги инновациялар: мавжуд муаммо ва янги имкониятлар” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди
2022 йил 17 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси ташкил топганининг 4 йиллигига бағишлаб “Юридик касбий таълимдаги инновациялар: мавжуд муаммо ва янги имкониятлар” мавзусида ташкил этилган халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Анжуман гибрид шаклда ташкил этилиб, унда дунёнинг 20 дан ортиқ давлатларидан 30 дан зиёд халқаро ва хорижий ташкилотлар, илмий ва таълим муассасаларнинг раҳбарлари ва мутахассислари, шунингдек миллий экспертлар иштирок этди.
Конференция ялпи сессияси ишини Ўзбекистон Республикаси Бош прокурорининг ўринбосари С.Артикова ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори, академик А.Саидов кириш сўзи билан очиб бериб, Бош прокуратура Академиясининг ҳуқуқ соҳасида таълим ва илм-фанни ривожлантириш борасида эришаётган натижалари ва амалга ошириб келаётган мустаҳкам ҳамкорлик алоқаларини қайд этиб ўтишди.
Таъкидландики, ўган 4 йил давомида Академия томонидан кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш борасида 16 мингдан зиёд тингловчиларга анъанавий ва масофавий шаклларда таълим берилди.
Шунингдек, миллий таълим тизимида мавжуд бўлмаган “Коррупцияга қарши курашиш” ва “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” магистратура йўналишларининг очилиши ушбу долзарб соҳаларда мутахассислар тайёрлаш бўйича мавжуд бўшлиқни тўлдириб, бу борадаги илмий салоҳиятни мустаҳкамлашда муҳим аҳамият касб этиши таъкидлаб ўтилди.
Тадбирда сўзга чиққан халқаро ва хорижий ташкилотлар вакиллари, хусусан ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар Координатори в.б. Ханс-Ульрих Им, Германия халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик фондининг Берлин бўлими раҳбари (IRZ) Ангела Шмайнк, “Минтақавий мулоқот” ХННТ (Словения) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Петра Горьюп юридик касбий таълимни ташкил этишдаги янги ёндашувлар, Академия билан бу борада амалга оширилаётган лойиҳалар ҳамда келгусидаги истиқболлар борасида фикр юритдилар.
Малайзия Коррупцияга қарши курашиш Академияси директори (MACA) Идрис бин Захарудин, Корея Йонгин шаҳри Адлия институти филиали президенти Шерл Оан Парк, Франция Миллий магистратура мактаби директори ўринбосари Самюэль Лэйне, Германия Одил судлов Академияси ректори Стефан Ягги, Хитой Миллий прокуратура мактаби профессори Го Синьян, М.В.Ломоносов номидаги Москва давлат университети профессори Тахир Базаров юридик соҳа ходимлари, хусусан прокурор-тергов ва суд соҳаси ходимлари учун қўшимча касбий таълимни ташкил этиш ва замонавий таҳдид ва талабларга мос тарзда самарали амалга ошириш, соҳада жорий этилаётган инновациялар борасида ўз тажрибаларидан келиб чиқиб фикр алмашдилар.
Куннинг иккинчи ярмида конференция доирасида шунингдек  “Юридик касб учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим” ҳамда “Юридик амалиёт ва таълимнинг рақамли трансформацияси” мавзуларида параллел сессиялар бўлиб ўтди. Фаол муҳокамалар давомида етакчи хорижий ва миллий экспертлар томонидан юридик касбий таълим, шу жумладан инсон инсон ҳуқуқлари бўйича таълим соҳасини инновацион ривожлантириш борасида масалалар ва мавжуд муаммолар атрофлича кўриб чиқилиб, янги имкониятлар ва устувор вазифалар белгилаб олинди.

Состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «Инновации в профессиональном юридическом образовании: текущие проблемы и новые возможности»
17 мая 2022 года состоялась международная научно-практическая конференция на тему: «Инновации в профессиональном юридическом образовании: текущие проблемы и новые возможности», приуроченная к 4-й годовщине основания Академии.
Мероприятие организовано в гибридном формате, с участием более 30 руководителей и сотрудников международных и зарубежных организаций, научных и образовательных учреждений из более 20 стран, а также национальных экспертов.
Работу пленарной сессии конференции открыли вступительным словом заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан С.Артикова и Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, академик А.Саидов, отметившие достижения Академии по развитию образования и науки в правовой сфере и прочные партнерские отношения, установленные в этом направлении.
Подчеркнуто, что за прошедшие 4 года Академией по программам подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в дневном и дистанционном формате прошли обучение более 16 тысяч слушателей.
Отмечена роль магистерских программ по специальностям «Противодействие коррупции» и «Международное право прав человека», запущенных впервые в республике на базе Академии в заполнении существующих пробелов и укреплении потенциала по подготовке специалистов в данных востребованных сферах.
Выступившие в мероприятии и.о. Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Ханс-Ульрих Им, руководитель Берлинского офиса Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ) Ангела Шмайнк, глава представительства в Узбекистане МННО «Региональный диалог» (Словения) Петра Горьюп затронули вопросы внедрения инновационных подходов в организации профессионального юридического образования, осуществляемых Академией проектов в данном направлении, а также перспектив сотрудничества.
Директор Малайзийской Антикоррупционной Академии (MACA) Идрис бин Захарудин, президент филиала Института юстиции г.Йонгин Шерл Оан Парк (Корея), заместитель директора Национальной школы магистратуры (ENM) Самюэль Лэйне, ректор Германской Академии Правосудия Стефан Ягги, прокурор-профессор Института юстиции г.Йонгин Ю Ли Янг (Корея), профессор Национальной школы прокуратуры Го Синьян (КНР), профессор МГУ им. М.В.Ломоносова Тахир Базаров исходя из собственного опыта обменялись мнениями по вопросам организации и эффективного осуществления дополнительного профессионального образования для юридических кадров, в частности работников прокурорско-следственной и судебной сферы с учетом современных требований и вызовов, внедряемых в сферу инновациях.
Во второй половине дня состоялись параллельные сессии по темам: «Образование по правам человека для юридической профессии» и «Цифровая трансформация юридической практики и образования». В ходе параллельных сессий в процессе активных обсуждений с участием ведущих зарубежных и национальных экспертов всесторонне рассмотрены актуальные вопросы и имеющие место проблемы в сфере инновационного развития профессионального юридического образования, в том числе в сфере прав человека с применением новейших технологий, а также определены приоритетные задачи на перспективу и определены новые возможности.