Халқаро илмий-амалий конференциянинг “Юридик касб учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим” параллел сессиясининг натижалари
Бош прокуратура Академияси ташкил этилганлигининг 4 йиллиги муносабати билан ўтказилган халқаро илмий-амалий конференциянинг “Юридик касб учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълим” мавзусидаги параллел сессияси халқаро экспертлар, хорижий ва миллий ташкилотлар, шу жумладан юридик кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини оширишга масъул бўлган ҳамкор муассасалар вакиллари, етакчи олимлар ва илмий ходимлар иштирокида ўтказилди.
Параллел сессияда иштирок этган Инсон ҳуқуқлари бўйича Европа Кенгашининг маслаҳатчилари Ивана Руаня, Рафаэль Бустос, Қозон Федерал Университетининг декан ўринбосари Рустем Давлетгилдеев, Молдова Миллий юстиция институтининг директори Екатерина Попа юристлар, жумладан суд, прокуратура ва бошқа органлар ходимлари учун инсон ҳуқуқлари бўйича юридик таълимнинг ўзига хос жиҳатлари, ушбу йўналишда Италия, Испания, Молдова, Россия Федерациясида амалга ошираётган ишлар ҳақида батафсил ахборот бердилар.
Ўзбекистон Республикаси инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директорининг биринчи ўринбосари, юридик фанлар доктори М.Тиллабаев инсон ҳуқуқларини ўқитишнинг долзарб масалалари хусусида тўхталиб, ҳозирда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги Жаҳон таълим дастурининг тўртинчи босқичини амалга ошириш жараёни ва бу босқичда белгиланган чора-тадбирлар ижросини қайд этиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби профессори, юридик фанлар доктори С.Рахманова ўз маърузасида Ўзбекистонда судьялар учун инсон ҳуқуқлари бўйича таълимда халқаро стандартларнинг ўрни ва аҳамияти ҳақида тўхталиб, ушбу йўналишда судьялар учун амалга оширилаётган ўқув дастури ва машғулотлари, тадқиқот ишларини гапириб ўтди.
Бош прокуратура Академияси профессори, юридик фанлар доктори Г.Маликованинг маърузасида Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида юридик таълимнинг шаклланиш ва ривожланиш тарихи чуқур таҳлил қилиб берилди.
Маърузалар бўйича ўтказилган муҳокама қизғин баҳс-муноазаралар шаклида ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, академик А.Саидов муҳокамада юридик таълим соҳасидаги фанлар бўйича базавий дарсликларни ҳамда электрон маъруза матнларини тайёрлаш ишларига мамлакатнинг энг етук мутахассисларини жалб қилиш, юридик кадрларни тайёрловчи ўқув муассасаларининг бакалавриат ва магистратура йўналишлари хусусиятлари инобатга олинган ҳолда дарсликлар, қўлланмалар ва бошқа ўқув манбалари тайёрланиши лозимлиги ҳақида тўхталиб, Ўзбекистонда юридик таълимнинг ҳолати, муаммо ва истиқболларини мунтазам ўрганиб борилиши зарурлигини таъкидлади.
Муҳокамада иштирок этган юридик фанлар доктори, профессор, Ўзбекистонда хизмат кўрсатган юрист О.Оқюлов, Давлат ва ҳуқуқ институти вакиллари М.Турғунов, А.Тўлаганов, Судьялар олий мактаби кафедра бошлиғи С.Холбаев, Тошкент давлат юридик университети профессори Г.Юлдашева ва бошқалар кун тартибидаги масала бўйича киритган қатор таклифлар амалиётга жорий этиш учун умумлаштирилди.

Итоги параллельной сессии «Образование по правам человека для юридической профессии» международной научно-практической конференции
Параллельная сессия «Образование по правам человека для юридической профессии» научно-практической конференции, организованной в честь четвертой годовщины образования Академии Генеральной прокуратуры, проведена с участием международных экспертов, представителей зарубежных и национальных организаций, в том числе ведущих образовательных учреждений по подготовке, переподготовке и повышению квалификации юридических кадров, видных ученых и научных работников страны.
Участвовавшие в работе параллельной сессии консультанты Европейского Совета по правам человека Ивана Руаня, Рафаэль Бустос, заместитель декана Казанского Федерального университета Российской Федерации Рустем Давлетгилдеев, директор института Национальной юстиции Молдовы Екатерина Попа выступили с докладами об особенностях юридического образования по правам человека для юристов, в частности для работников суда, прокуратуры и других правоохранительных органов, дали подробную информацию о проводимой в данном направлении работе в Италии, Испании, Молдове, Российской Федерации.
Первый заместитель директора Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, доктор юридических наук М.Тиллабаев в своем выступлении осветил проводимую в республике работу по осуществлению четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека, выделив при этом актуальные вопросы образования по правам человека.
Доктор юридических наук, профессор Высшей судейской школы при Высшем судейском совете С.Рахманова в своем докладе осветила роль и значение международных стандартов в образовании по правам человека для судей Узбекистана, рассказала о проводимой в данном направлении учебной программе и занятиях, а также научных исследованиях.
Профессор Академии Генеральной прокуратуры, доктор юридических наук Г.Маликова провела подробный анализ истории становления и развития юридического образования по правам человека в Узбекистане.
Обсуждения по выступлениям проведены в форме дискуссий и дебатов, в ходе которых проработан ряд предложений и рекомендаций.
Первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, академиком А.Саидовым отмечена необходимость привлечения ведущих специалистов страны в подготовку базовых учебников и электронных лекций в области юридического образования, с учетом особенностей направлений бакалавриата и магистратуры учебных заведений по подготовке юристов, подчеркнув при этом важность постоянного изучения состояния дел, проблем и перспектив  юридического образования в Узбекистане.
Также в ходе обсуждений доктор юридических наук, профессор, заслуженный юрист Узбекистана О.Окюлов, представители Института государства и права М.Тургунов, А.Тулаганов, начальник кафедры Высшей судейской школы С.Холбаев, профессор Ташкентского государственного юридического университета Г.Юлдашева и другие выдвинули предложения по вопросу повестки дня, которые были обобщены для дальнейшего совершенствования деятельности в области образования по правам человека.