Бош прокуратура Академияси ва Япония Aдлия вазирлиги ўртасидаги қўшма лойиҳани амалга ошириш онлайн муҳокама қилинди
Бош прокуратура Академияси ва Япония Aдлия вазирлиги вакиллари билан мамлакатимизданги криминоген вазиятни таҳлил қилиш, якунда мавжуд ҳолатни яхшилаш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш билан боғлиқ лойиҳани амалга оширишнинг концептуал масалаларини муҳокама қилиш бўйича ишчи учрашув бўлиб ўтди. Лойиҳани амалга ошириш ушбу соҳадаги япон тажрибасини ўрганиш ва қўллашни ўз ичига олади.
Тадбирда Бош прокуратура Академияси ходимлари, шунингдек, Япония Aдлия вазирлигининг таркибий бўлинмалари раҳбарлари ва ходимлари, Вазирликнинг Тадқиқот ва малака ошириш институти, шунингдек, БМТнинг жиноятчиликнинг олдини олиш ва ҳуқуқбузарлар билан муомалада бўлиш тўғрисидаги Осиё ва Узоқ Шарқ институти (UNAFEI) вакиллари иштирок этдилар.
Учрашувда Япониянинг мазкур соҳада амалга оширган ишлари, жумладан содир этилган жиноятлар тўғрисидаги маълумотларни тўплаш ва қайта ишлашдаги ўзига хос тажрибаси бўйича фикр алмашилди.
Муҳокама якуни бўйича ушбу лойиҳани амалга ошириш учун тузилган Япония Адлия вазирлиги ва Бош прокуратура Академияси ходимларидан иборат махсус ишчи гуруҳлар фаолиятини узоқ муддатга мўлжалланган махсус иш режа асосида давом эттиришга келишиб олинди. Шунингдек, Япония Адлия вазирлиги томонидан Бош прокуратура Академиясига 50 дона Япония жиноятчилик тўгрисидаги  хисоботининг инглиз тилидаги чоп этилган нусхаларини (white book китоби) такдим этилиши тўғрисида маълумот берилди.

Онлайн обсуждение реализации совместного проекта Академии Генеральной прокуратуры и Министерства юстиции Японии
Состоялась рабочая встреча представителей Академии Генеральной прокуратуры и Министерства юстиции Японии по обсуждению концептуальных вопросов запуска проекта, связанного с анализом криминогенной ситуации в нашей стране и выработкой рекомендаций по её улучшению. Реализация проекта предусматривает изучение и применение передового опыта Японии в данной сфере.
В мероприятии приняли участие сотрудники Академии Генеральной прокуратуры, а также руководители структурных подразделений и работники Министерства юстиции Японии, Института исследований и повышения квалификации Министерства, а также Азиатского и дальневосточного института Организации Объединенных Наций по предупреждению преступности и обращению с правонарушителями (UNAFEI).
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о проделанной работе в Японии в данной сфере, в том числе о её уникальном опыте сбора и обработки информации о совершённых преступлениях.
По итогам обсуждений было решено продолжить работу специальных рабочих групп, в состав которых входят сотрудники Министерства юстиции Японии и Академии Генеральной прокуратуры на основе долгосрочного специального рабочего плана. Также, в ходе встречи Японской стороной было выделено 50  копий опубликованных отчётов (книги – white book) о состоянии преступности в Японии на английском языке.