Электрон далилларни бошқа давлатлардан сўров асосида олиш масалаларига бағишланган миллий тренинг бошланди
Бош прокуратура Академиясининг Darknet лабораторияси негизида ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори офиси билан ҳамкорликда БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси (БМТ ГЖБ) минтақавий ваколатхонаси кўмагида электрон далилларни бошқа давлатлардан сўров асосида олиш масалаларига бағишланган миллий тренинг бошланди.
Тренерлар тайёрлаш бўйича ушбу тренинг (ТоТ) ЕХҲТ Котибияти ҳузуридаги Трансмиллий таҳдидларга қарши курашиш департаментининг “Марказий Осиёда кибержиноятчиликка қарши курашиш салоҳиятини кучайтириш” лойиҳаси доирасида ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори билан ҳамкорликда ташкил этилган.
Тренинг очилиш маросимида БМТ ГЖБнинг Марказий Осиёдаги минтақавий вакили Ашита Миттал, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори в.б. Ханс Ульрих Им ва Бош прокуратура Академияси раҳбари Е.В.Коленко сўзга чиқдилар.
Тренинг Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Бош прокуратура, Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда ИИВ Академиялари, “Киберхавфсизлик маркази” ДУК, Олий суд каби кибержиноятчилик ёки киберхавфсизлик билан шуғулланувчи давлат органлари вакиллари иштирокида 2022 йил 24 октябрдан 27 октябргача давом этади.
Тренинг дастури электрон далиллар бўйича сўров юбориш, ушбу жараёнда инсон ҳуқуқларига риоя қилиш, сўров юборишда юзага келадиган муаммолар, фавқулодда вазиятлар бўйича сўровлар, шунингдек, ўзаро ҳуқуқий ёрдамга оид масалаларни ўз ичига олади.
Тадбир дастури доирасида иштирокчиларининг эҳтимолий камчиликларини бартараф этиш, билим ва кўникмаларини институционализация қилиш мақсадида 2022 йил 28 октябрь куни тренинг якунлари бўйича қарорлар қабул қилиш ваколатига эга бўлган юқорида кўрсатилган органлар раҳбарияти вакиллари иштирокида давра суҳбати ўтказилиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, давра суҳбати доирасида “Тик Ток” ижтимоий тармоғининг ҳудудий менежерининг иштироки ҳам режалаштирилган. Давра суҳбати иштирокчилари бошқа давлатларнинг хизмат кўрсатувчи провайдерларидан электрон далилларни сўров асосида олишнинг амалдаги тартибларини муҳокама қиладилар ва самарали миллий механизмларни яратиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқадилар.

Стартовал национальный тренинг по запросу электронных доказательств из других стран
На базе Darknet лаборатории Академии Генеральной прокуратуры стартовал национальный тренинг по запросу электронных доказательств из других стран, организованный совместно с Офисом Координатора проектов ОБСЕ в Республике Узбекистан при поддержке Регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН).
Данный тренинг по подготовке тренеров (ToT) организован в рамках проекта «Укрепление потенциала в борьбе с киберпреступностью в Центральной Азии» Департамента по борьбе с транснациональными угрозами при Секретариате ОБСЕ, совместно с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане.
На церемонии открытия тренинга участников мероприятия приветствовали Региональный представитель УНП ООН в Центральной Азии Ашита Миттал, и.о. Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Ханс Ульрих Им и начальник Академии Генеральной прокуратуры Е.В.Коленко.
Тренинг продлится с 24 по 27 октября 2022 года, с участием представителей государственных органов, занимающихся вопросами киберпреступности или кибербезопасности, таких как Генеральная прокуратура, Служба государственной безопасности, Министерство внутренних дел, Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций, а также Академии Генеральной прокуратуры, Службы государственной безопасности, МВД, ГУП «Центр кибербезопасности», Верховный суд.
Программа тренинга включает вопросы запроса электронных доказательств, соблюдения прав человека при данной процедуре, проблемы, возникающие при запросе электронных доказательств, экстренные запросы, а также вопросы на взаимную правовую помощь.
В целях устранения потенциальных недостатков и институционализации знаний и навыков участников программой мероприятия 28 октября 2022 года запланировано проведение по итогам тренинга круглого стола с участием представителей руководящего состава вышеупомянутых органов, обладающих полномочиями принимать решения.
Кроме того, в рамках круглого стола запланировано участие регионального менеджера социальной сети «Tik Tok». Участники круглого стола обсудят существующие процедуры запроса электронных доказательств от провайдеров услуг из других стран, и разработают рекомендации по созданию эффективных национальных механизмов.