“Сунъий интеллект ва инсон ҳуқуқлари” мавзусидаги давра суҳбати
2023 йил 24 февраль куни Ҳуқуқни муҳофаза қилиш Академиясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида инсон ҳуқуқлари соҳасидаги миллий таълим дастурини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори ижроси юзасидан ўтказилаётган “Инсон ҳуқуқлари ҳафталиги доирасида “Сунъий интеллект ва инсон ҳуқуқлари” мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Маълумки, сунъий интеллект технологиялари одамлар ҳаётини ва ҳукумат фаолиятини яхшилаш  учун кенг имкониятлар очиб беради. Сунъий интеллект тизимларининг кучи, кўлами ва тезлиги кўплаб соҳаларда, жумладан соғлиқни сақлаш, транспорт, таълим ва ҳуқуқда самарадорликни ошириши мумкин.
Бироқ, сунъий интеллект технологиялари инсон ҳуқуқлари, демократия ва қонун устуворлигига ҳам салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Сунъий интеллект бу – одамлар томонидан белгиланган мақсадларга эришиш учун ишлайдиган ва ишлаб чиқариладиган мураккаб технологияларнинг кенг доирасидир.
Давра суҳбатининг мақсади сунъий интеллектга эга тизимларни қўллашда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳуқуқий муаммолар ва уларнинг ечимларини ёритиб беришдан иборат.
Давра суҳбатида сунъий интеллектга эга тизимларнинг инсон ҳуқуқларига таъсири, сунъий интеллектдан фойдаланишнинг  оқибатлари, миллий ва Европа қонунчилигида сунъий интеллектни тартибга солиш ва такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Тадбир давомида иштирокчилар ўзларини қизиқтирган саволларни бериш ва ушбу соҳа бўйича ҳалқаро эксперт Вестминстер университети профессори, доктор Алексей Гудковдан профессионал жавоб олиш имконига эга бўлдилар.

Discussion on the topic "Artificial Intelligence and Human Rights"
A discussion on the topic of "Artificial Intelligence and Human Rights" took place at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan on February 24, 2023. The discussion was held as part of "Human Rights Week" by the decree of the President of the Republic of Uzbekistan on approving the national educational program on human rights in the Republic of Uzbekistan.
It is well known that artificial intelligence technologies provide wide opportunities for improving the quality of life and government activities. The power, scope, and speed of artificial intelligence systems can be utilized in various fields, including healthcare, transportation, education, and enhancing legal effectiveness.
However, it is also possible for artificial intelligence technologies to hurt human rights, democracy, and the rule of law. Artificial intelligence is a broad range of complex technologies designed and developed by humans to achieve predefined goals.
The purpose of the discussion was to address the legal issues related to the use of artificial intelligence systems within the framework of human rights and to highlight their solutions. The discussion covered topics such as the influence of artificial intelligence systems on human rights, the consequences of using artificial intelligence, regulation of artificial intelligence in national and European legislation, and its improvement.
During the event, participants had the opportunity to ask questions of interest and receive professional answers from international expert Professor Alexey Gudkov of Westminster University.