Бундан икки йил муқаддам, 2018 йил 8 май куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Прокуратура органлари кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Фармони қабул қилиниб, унинг асосида Бош прокуратура Академияси ташкил этилди.
Қисқа вақт ичида Академиянинг замонавий талабларга жавоб бера оладиган, прокуратура органлари олдига қўйилган вазифаларни самарали бажара оладиган янги формациядаги кадрларни тайёрлашга қаратилган зарурий ўқув-илмий салоҳияти шакллантирилди.
Академия ташкил топганидан сўнг академик таълим ва амалиёт ўртасидаги мавжуд бўшлиқларни тўлдириш, прокуратура органларини прокурор-тергов фаолиятининг турли йўналишлари бўйича зарур кўникма ва компетенцияларга эга бўлган кадрлар билан таъминлаш имконини берадиган прокуратура органларида лавозимларни эгаллашга номзодларни касбий қайта тайёрлашнинг мутлақо янги модели яратилди.
Ўқитишнинг эски, сийқаси чиққан шакл ва усуллари тубдан қайта кўриб чиқилиб, фан, таълим ва амалиётнинг чуқур ўзаро алоқаси ва алмашинувига асосланган илғор инновацион таълим технологиялари жорий этилди.
Прокуратура органларида раҳбарлик лавозимларини эгаллаш учун захирада турган кадрларни касбий қайта тайёрлаш модели ҳам қайта кўриб чиқилиб, босқичма-босқич замонавийлаштирилди.
Ушбу курслар тингловчиларнинг фаолиятни ташкил этишнинг инновацион метод ва шакллари, бошқарув асосларини эгаллаш, уларнинг билимлари ва бошқарув кўникмаларини чуқурлаштириш, прокуратура органлари фаолиятини янада такомиллаштиришнинг самарали механизмларини яратиш, шунингдек, касбий фаолиятга асосланган компетенцияларини ривожлантиришга қаратилгандир.
Биринчи марта прокуратура органларининг ҳар бир ходими уч йилда камида бир марта ўқиши шартлигини белгиловчи тартиб ўрнатилди.
Икки йил давомида Академияда 10 мингдан ортиқ тингловчилар таълим олди.
Академия томонидан ўқув режа ва дастурларини тузишда Бош прокуратура тармоқлари ва қуйи турувчи прокуратуралар билан ўзаро алоқа механизмларидан фойдаланишнинг мажбурийлигини белгиловчи тартиб ўрнатилди.
Мунтазам равишда сўровлар ўтказилиб, ўқув жараёнини ташкил этишда фойдаланиладиган, ўзгариб борувчи ўқув эҳтиёжлари диагностика қилинмоқда, бу эса назария ва амалиётнинг чуқур ўзаро алоқасини таъминламоқда.
Ўқув дастурлари ҳам ўзаро алоқа материаллари таҳлили, хусусан амалиётда тизимли тус олган камчиликлардан иборат ҳуқуқни қўллаш амалиётининг асосий муаммоларини умумлаштириш натижаларини ўзида акс эттирган.
Академиянинг олдига қўйилган асосий вазифалардан бири сифатида давлат органлари ва ташкилотлар ходимларининг ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш ҳамда ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятининг бошқа масалалари бўйича малакасини оширишнинг белгиланиши алоҳида аҳамиятга бўлган янгилик бўлди.
Ўтган давр мобайнида 6000 нафарга яқин ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва давлат хизматчилари Академияда таҳсил олди.
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Академияда магистратура мутахассисликлари бўйича кадрлар тайёрлашга асос солинди.
Шуни таъкидлаш жоизки, “Прокурорлик фаолияти” ва “Тергов фаолияти” мутахассисликлари билан бир қаторда республикада илк маротаба Академия магистратураси негизида мамлакатимизда олиб борилаётган ислоҳотлар замирида энг долзарб ва юқори талабга эга бўлган “Коррупцияга қарши курашиш” йўналиши бўйича тор доирадаги мутахассислар тайёрлаш ташкил этилди.
Магистратурадаги ўқув жараёни кредит-модул тизими асосида ташкил этилиб, ўқитишнинг амалий хусусиятига ва прокуратура органларининг касбий фаолияти билан узвий боғлиқлигига асосланади.
Академиянинг ўқув жараёнига амалиётга асосланган ва компетенциявий ёндашув жорий этилиб, фаолиятнинг барча соҳалари рақамлаштирилиши замонавий ахборот-таълим муҳитида инновацион узвийликка ўтиш ҳамда электрон (масофавий) таълим механизмларини тўлиқ жорий этиш имкониятини берди.
Академия мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган ва жорий этилган бир қатор дастурий маҳсулотлар Адлия вазирлиги ҳузуридаги Интеллектуал мулк агентлигидан муаллифлик гувоҳномаларини қўлга киритди.
2018 йил ноябр ойида Академияда асосий иш жойидан ажралмаган ёки қисман ажралган ҳолда таълим олишга мўлжалланган «ProAcademy» ахборот-таълим электрон портали ишга туширилиб, унинг воситасида ўтган давр мобайнида 4717 нафар ходим ўқитилди.
Коронавирус инфекцияси тарқалишига оид эпидемиологик ҳолат билан боғлиқ карантин чоралари жорий этилиши натижасида Академияда барча йўналишлар бўйича таълим дастурлари тўлиқ масофавий таълим режимига ўтказилди.
Академия қўшма илмий тадқиқотлар ўтказиш, норматив-ҳуқуқий, методик ва таҳлилий хусусиятга эга бўлган маълумотларни алмашиш, педагог, илмий ходимлар ва тингловчиларнинг стажировкаларини тизимли равишда ташкил этиш соҳаларида фаол ва самарали халқаро ҳамкорликни амалга ошириб келмоқда. Ҳозирга қадар 30 дан зиёд етакчи илмий ва таълим муассасалари билан мустаҳкам ҳамкорлик алоқалари ўрнатилди, 15 нафар хорижий мутахассис узоқ муддатли асосда ўқув жараёнига жалб қилинди.
Талабалар алмашинуви дастурларини амалга ошириш бўйича эришилган келишувлар асосида Академия магистратураси талабалари ҳозирги кунда етакчи хорижий таълим муассасаларида таҳсил олмоқдалар.
Академияда она тилиси инглиз тили бўлган хорижий мутахассислар жалб қилинган ҳолда тингловчиларга юридик инглиз тилини чуқур ўқитиш ташкил этиб келинмоқда.
2019 йилда Академиянинг замонавий техник воситалар билан жиҳозланган етарли аудитория фондига эга бўлган янги биноси фойдаланишга топширилди. Махсус хоналар (полигонлар) суд жараёнларини моделлаштириш, ҳодиса содир бўлган жойни кўздан кечириш ва бошқа амалий машмашғулотларни хақиқий шароитларга яқинлаштирилган ҳолда ўтказиш имконини беради. Тергов ва тезкор-қидирув тадбирларини ўтказиш бўйича амалий ва махсус кўникмаларни шакллантириш мақсадида вазиятли ўқув машғулотлар тизимли равишда ташкил этиб келинмоқда.
Академиянинг 15 минг дона адабиётлар фондига эга бўлган Ахборот-ресурс маркази Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонаси, илмий ресурсларнинг йирик агрегатори EBSCO publishing, E-library Илмий электрон кутубхонаси, Asian Journal of Comparativ Law, ProQuest диссертация ва диплом ишлари базасига уланган бўлиб, Академияга Scopus, Mendeley, ScienceDirekt ва Springer Nature ахборот платформалари ва ресурсларидан фойдаланиш имконияти берилган.
Академияда уч мутахассислик бўйича фалсафа доктори (PhD) ва фан доктори (DSc) илмий даражаларини бериш бўйича Илмий кенгаш фаолият кўрсатади. Республикамизда биринчи бўлиб «12.00.07 – Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура», шунингдек 12.00.12 – «Коррупция муаммолари» мутахассисликлари бўйича илмий даражаларини бериш бўйича илмий кенгашлар фаолияти айнан Академияда ташкил этилганлиги муҳим аҳамият касб этади.
Академиянинг олий ўқув юртидан кейинги таълим институти томонидан илмий кадрлар тайёрлаш фаолияти амалга оширилиб, унда бугунги кунда 8 нафар докторант ва 24 нафар мустақил изланувчи илмий-тадқиқот фаолияти билан шуғулланмоқда.
Суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти соҳасида идоралараро илмий тадқиқотларни амалга ошириш ва уларни мувофиқлаштириш мақсадида Академия ташаббуси билан хуқуқ фани тарихида биринчи марта ТДЮУ, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, ИИВ Академияси, Миллий гвардия ХТИ, ДХХ институти, ДБҚ Божхона институти, Адлия вазирлиги қошидаги Юристлар малакасини ошириш маркази ва ДСҚ ҳузуридаги Малака ошириш марказидан ташкил топган Илмий-тадқиқот консорциуми ташкил этилди.
Академиянинг профессор-ўқитувчилар таркиби томонидан 150 дан ортиқ ўқув, услубий ва амалий қўлланмалар, монографиялар ва бошқа махсус адабиётлар тайёрланди ва чоп этилди.
Академия жамоаси 12 та халқаро лойиҳаларни, шунингдек Инновацион ривожланиш вазирлигининг илмий-техник дастурлари доирасида 5 та илмий-тадқиқот лойиҳаларни амалга оширишга жалб этилган.
Академия томонидан Бош прокуратура Академиясининг Ахборотномаси илмий-амалий журнали чоп этилиб, у юридик фанлар бўйича диссертацияларнинг асосий илмий натижаларини чоп этиш учун ОАК томонидан тавсия этилган илмий нашрлар рўйхатига киритилган.
Академиянинг Коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази фаолияти алоҳида эътиборга молик бўлиб, бунда асосий йўналишлар сифатида таҳлилий, илмий ва эксперт салоҳиятини юксалтириш, коррупцияга қарши кураш соҳасида кадрларни ўқитиш ва касбий тайёрлаш, шунингдек, мазкур соҳада халқаро ҳамкорликни ривожлантириш кабилар белгиланган.
Шунингдек, Академия томонидан жиноятлар содир этилишининг сабаблари тизимли таҳлил қилинади ва ўрганилади, ҳуқубузарликларнинг олдини олиш борасидаги фаолият услубий таъминланади. Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, жиноятчиликка қарши курашиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини такомиллаштириш борасидаги фаолиятни таъминлаш  соҳаларида илмий тафсияларни ишлаб чиқиш мақсадида тизимли мониторинг механизмлари жорий этилган.
Академия мутахассислари жиноят ва жиноят-процессуал қонунчилигини такомиллаштириш бўйича ишчи гуруҳлар таркибида фаолият юритиб келмоқда.
Академия ходимларининг юқори салоҳияти истиқболли бошқарув кадрларини танлаб олиш бўйича “Тараққиёт” республика танловида, “Эл-юрт умиди” жамғармасининг стипендияли танловида ҳамда IJET, JICA, E4J, RGSL ва бошқа халқаро танловлар ва дастурларда эришилган ғалабалар билан тасдиқланади.
Ўтган даврда Академия мунтазам равишда юриспруденциянинг муҳим масалалари бўйича мутахассисларнинг мулоқот ва ҳамкорлик қилиши учун халқаро майдон яратиш ташаббуси билан чиқди. Конференция, семинар ва давра суҳбатлари ўтказишда халқаро даражадаги академик мобиллик ва билимлар трансферини таъминлаш майдончаси яратилди.
Шунингдек, мазкур сана муносабати билан етакчи миллий ва халқаро экспертлар иштирокида ҳуқуқни қўллашда муаммоларни аниқлаш ва уларни ҳал қилишга қаратилган тавсияларни ишлаб чиқиш бўйича онлайн тарзда бир қатор илмий-амалий тадбирлар ўтказилиши белгиланган.
Ҳозирги вақтда ташкил топганлигининг икки йиллиги муносабати билан Академияга хорижий ва халқаро ташкилот ва муассасалар – Академия ҳамкорларидан кўплаб табриклар келиб тушмоқда.
Фурсатдан фойдаланиб, Академия жамоаси тадбриклар ва самимий тилаклар учун миннатдорчилик билдиради ҳамда қонунийликни таъминлаш мақсадида прокуратура органлари кадрлари салоҳиятини янада мустаҳкамлашга қаратилган самарали ҳамкорликни давом эттиришга умид билдиради.
Ахир қисқа муддат ичида Академиянинг шиори «Et docere et discere servitute legis» (Қонунга хизмат қилиш мақсадида ўқитиш ва таълим олиш) ходимларнинг кундалик ҳаётда сингдириб борувчи ғоясига айланиб улгурди.

Вторая годовщина со дня основания Академии Генеральной прокуратуры
Два года назад 8 мая 2018 года принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров органов прокуратуры», на основании которого создана Академия Генеральной прокуратуры.
За короткий период Академией сформирован необходимый научно-образовательный потенциал, направленный на подготовку кадров новой формации, отвечающих современным требованиям и способных эффективно выполнять поставленные перед органами прокуратуры задачи. Кардинально пересмотрены изжившие себя формы и методы обучения, внедрены передовые инновационные образовательные технологии, основанные на тесной взаимосвязи и взаимообмене науки, образования и практики.
С образованием Академии создана принципиально новая модель профессиональной переподготовки кандидатов на занятие должностей в органах прокуратуры, позволяющая восполнить существующие пробелы между академическим обучением и практической работой, обеспечить органы прокуратуры кадрами, владеющими необходимыми навыками и компетенциями по различным направлениям прокурорско-следственной деятельности.
Пересмотрена и последовательно модернизирована также модель профессиональной переподготовки кадров, состоящих в резерве на замещение руководящих должностей в органах прокуратуры. Данные курсы нацелены на обеспечение овладения слушателями инновационными методами и формами организации деятельности, основ управления, углубление их знаний и управленческих навыков, формирование потенциала по созданию эффективных механизмов дальнейшего совершенствования деятельности органов прокуратуры, а также развитие надпрофессиональных компетенций.
Впервые внедрен порядок, согласно которому каждый сотрудник органов прокуратуры обучается не реже одного раза в три года.
В течение двух лет в Академии прошли обучение более 10 тысяч слушателей.
Академией установлен порядок обязательного использования механизмов обратной связи с подразделениями Генеральной прокуратуры и нижестоящими прокуратурами при разработке учебных планов и программ. Периодически подготавливаются запросы и проводится диагностика изменяющихся потребностей в обучении, использующаяся при организации учебного процесса, чем обеспечивается тесная взаимосвязь теории и практики.
Содержание учебных программ также включает результаты анализа материалов обратной связи, в том числе обобщения основных проблем правоприменения, имеющих системный характер недостатков на практике.
Значимым нововведением стало определение в качестве одной из основных задач Академии организации повышения квалификации сотрудников государственных органов и организаций по вопросам противодействия коррупции, профилактики правонарушений, борьбы с преступностью, и другим вопросам правоохранительной деятельности.
За истекший период прошли обучение около 6000 сотрудников правоохранительных и государственных органов.
С 2019/2020 учебного года Академия также осуществляет подготовку кадров по специальностям магистратуры.
Следует отметить, что наряду со специальностями «Прокурорская деятельность» и «Следственная деятельность» впервые в республике на базе магистратуры Академии организована подготовка узких специалистов по направлению «Противодействие коррупции», которое представляется наиболее актуальным и востребованным в свете осуществляемых в стране реформ.
Учебный процесс в магистратуре организован на основе кредитно-модульной системы и основан на прикладном характере обучения и тесной взаимосвязи с профессиональной деятельностью правоохранительных органов.
В процесс обучения Академии успешно внедрен практико-ориентированный и компетентностный подход, осуществлена цифровизация всех направлений деятельности, что обусловило переход к инновационному взаимодействию в современной информационно-образовательной среде, включающей полное внедрение механизмов электронного (дистанционного) обучения.
Специалистами Академии разработан и внедрен ряд программных продуктов, получивших авторские свидетельства Агентства интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции.
Запуск в ноябре 2018 года в эксплуатацию собственной электронной платформы, обеспечивающей работу информационно-образовательного портала «ProAcademy», позволил организовать в Академии курсы без отрыва от основного места работы или с частичным отрывом, на которых за истекший период прошли обучение 4717 работников.
С введением карантинных мер в связи с эпидемиологической ситуацией по распространению коронавирусной инфекции в стране обучение по всем направлениям полностью переведено в режим дистанционного обучения.
Академия осуществляет активное и плодотворное международное сотрудничество в области проведения совместных научных исследований, обмена информацией нормативно-правового, методического и аналитического характера, организации на системной основе стажировок педагогических, научных сотрудников и слушателей. Установлены крепкие партнерские отношения с более 30 ведущими научными и образовательными учреждениями, в образовательный процесс на долгосрочной основе привлечены порядка 15 зарубежных специалистов.
На основе достигнутых соглашений по реализации программ академического обмена в настоящее время слушатели магистратуры и докторанты Академии проходят обучение в ведущих зарубежных образовательных учреждениях.
В Академии осуществляется углубленная подготовка слушателей по юридическому английскому языку с привлечением к занятиям зарубежных экспертов – носителей языка.
В мае 2019 году введено в эксплуатацию новое здание Академии, располагающее достаточным аудиторным фондом, оборудованным современными техническими средствами. Специальные помещения (полигоны) позволяют в приближенных к реальным условиях проводить имитацию судебного процесса, осмотр места происшествия, другие практические занятия. В целях выработки практических и специальных навыков по проведению следственных и оперативно-розыскных мероприятий систематически организуются ситуационные учебные занятия.
Информационно-ресурсный центр Академии, располагающий библиотечным фондом в 15 тысяч единиц литературы, подключен также к Национальной библиотеке им. Алишера Навои, крупнейшему агрегатору научных ресурсов EBSCO publishing, Научной электронной библиотеке E-library, базе диссертаций и дипломных работ ProQuest, Asian Journal of Comparativ Law, Академии предоставлен доступ к информационным платформам и ресурсам Scopus, Mendeley и ScienceDirekt, Springer Nature.
В Академии осуществляет деятельность Научный совет по присуждению научных степеней доктора философии (PhD) и доктора наук (DSc) по трем специальностям. Знаковым событием является организация деятельности единственных в стране научных советов по присуждению ученых степеней по специальностям «12.00.07 – Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура», а также 12.00.12 – «Проблемы коррупции».
Подготовку научных кадров осуществляет институт послевузовского образования Академии, где сегодня 8 докторантов и 24 самостоятельных соискателя занимаются научно-исследовательской деятельностью.
В целях осуществления межведомственных научных исследований в сфере судебной и правоохранительной деятельности и их координации по инициативе Академии впервые в истории юридической науки образован Научно-исследовательский консорциум, в состав которого входят ТГЮУ, Высшая школа судей при Высшем судебном совете, Академия МВД, ВТИ Национальной гвардии, Институт СГБ, Таможенный институт ГТК, Центр повышения квалификации юристов при Минюсте и Центр повышения квалификации ГНК.
Профессорско-преподавательским составом Академии подготовлено и издано более 150 учебных, методических и практических пособий, монографий и другой специальной литературы.
Коллектив Академии задействован в реализации 12 международных проектов, а также 5 прикладных научно-исследовательских проектов в рамках научно-технических программ Министерства инновационного развития.
Академией издается научно-практический журнал Вестник Академии Генеральной прокуратуры, включенный в перечень научных изданий, рекомендованных ВАК для публикации основных научных результатов диссертаций по юридическим наукам.
Отдельно следует отметить деятельность Научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии, направленную на повышение аналитического, научного и экспертного потенциала, организацию обучения и профессиональной подготовки кадров в антикоррупционной сфере, а также развитие международного сотрудничества в указанной сфере.
Академией также осуществляется системный анализ и исследование причин преступности, методологическое обеспечение деятельности по превенции правонарушений, внедрены механизмы системного мониторинга криминогенной ситуации в целях выработки научных рекомендаций в сфере профилактики правонарушений, борьбы с преступностью и совершенствования правоохранительной деятельности.
Специалисты Академии привлечены в состав рабочих групп по совершенствованию уголовного и уголовно-процессуального законодательства.
Высокий потенциал сотрудников Академии подтверждается победами в республиканском конкурсе по отбору перспективных управленческих кадров «Тараккиёт», стипендиальном конкурсе фонда «Эл-юрт умиди» а также международных конкурсах и программах IJET, JICA, E4J, RGSL и других.
За истекший период Академия регулярно выступала инициатором создания международной платформы для диалога и взаимодействия специалистов по актуальным вопросам юриспруденции. При проведении конференций, семинаров и круглых столов создается площадка обеспечения академической мобильности и трансфера знаний на международном уровне.
К дате также приурочено проведение ряда научно-практических мероприятий, направленных на выявление конкретных проблем правоприменения и выработку рекомендаций по их решению с участием ведущих национальных и международных экспертов в режиме онлайн.
В связи со второй годовщиной основания в адрес Академии в настоящее время поступают поздравления от многочисленных зарубежных и международных организаций и учреждений – партнеров Академии.
Пользуясь случаем, коллектив Академии выражает огромную благодарность за поздравления и добрые пожелания, а также выражает надежду на дальнейшее плодотворное сотрудничество по укреплению кадрового потенциала органов прокуратуры во имя обеспечения законности.
Ведь за короткий период девиз Академии «Et docere et discere servitute legis» (Учить и обучаться во имя служения закону) успел превратиться в кредо сотрудников, ежедневно воплощающих его в жизнь.