Илмий семинарнинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш Академияси ҳузуридаги юридик фанлар бўйича фан доктори (DSc) ва фалсафа доктори (PhD) илмий даражаларини берувчи DSc.31/31.12.2020.Yu.67.01 рақамли Илмий кенгаш қошидаги Илмий семинарнинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда “Криминалистика ва суд экспертизаси кафедраси”га бириктирилган мустақил изланувчилар А.Имомназаровнинг “Кўздан кечириш тергов ҳаракатини такомиллаштиришнинг процессуал ва криминалистик жиҳатлари”, Л.Баракаевнинг “Далилларни тўплаш усули сифатида тафтиш ўтказишнинг процессуал ва криминалистик жиҳатлари” мавзуларидаги тадқиқот ишлари муҳокама қилинди.
Мустақил изланувчилар томонидан кўздан кечириш ва тафтиш институтларини ўтказишда амалиётда юзага келаётган муаммолар, уларни бартараф этиш йўллари, ушбу жараёнларда замонавий технологияларни қўллаш истиқболлари масалалари ёритилди. Шунингдек, рақамли маълумот ташувчи воситаларни, транспорт воситаларини кўздан кечириш, қўшимча ва қайта кўздан кечириш каби институтларни,  мутахассис далолатномасини далил манбаси сифатида Жиноят-процессуал кодексида акс эттириш,  тафтиш қарори устидан шикоят қилиш, тафтишчини сўроқ қилиш, ёлғон далолатнома берганлик учун жавобгарлик белгилаш тартибини жорий қилиш каби таклифлар илгари сурилди.

The next meeting of the scientific seminar was held
At the Law Enforcement Academy, the next meeting of the Scientific Seminar under the Scientific Council No. DSc.31/31.12.2020.Yu.67.01 conferring Doctor of Science (DSc) and Doctor of Philosophy (PhD) degrees in legal sciences was held.
It examined the research works of independent researcher A.Imomnazarov affiliated with the "Department of Criminology and Forensic Expertise" on the topics "Procedural and criminalistic aspects of the improvement of inspection and investigative action" and "Procedural and criminalistic aspects of inspection as a method of collecting evidence" by L.Barakaev.
Independent researchers emphasized problems arising in practice, methods for resolving them, and the potential use of modern technologies in these procedures. In addition, institutions including inspection, additional and re-examination of digital data carriers, vehicles, expert report as a source of evidence in the Criminal Procedure Code, appeal against the decision of inspection, interrogation of the inspector, and the procedure for determining responsibility for issuing a false report have been established. There were put forward proposals.