2022-2026 йилларга мўлжалланган Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясидаги бешинчи устувор йўналишида маънавий тараққиётни таъминлаш ва соҳани янги босқичга олиб чиқишга алоҳида эътибор қаратилди. Унда аҳоли ўртасида ҳуқуқий маданиятни шакллантириш бўйича ҳуқуқий-маърифий тадбирларни халқимизнинг бой тарихи, илмий маданий мероси, миллий диний қадриятларини ўргатиш билан уйғун ҳолда ташкил этиш белгиланган.
Мазкур стратегиянинг мазмунидан келиб чиққан ҳолда Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Ислом фиқҳи ва замонавий ҳуқуқшунослик уйғунлиги” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Давра суҳбатига юқори малакага эга бўлган ҳуқуқшунослар билан бир қаторда ўз соҳасининг етакчи мутахассислари, тарихчи, файласуф, сиёсатшунос, жамиятшунос, диншунос, исломшунос олимлар жалб қилинди.
Мазкур давра суҳбатида маърузачилар исломда гендер тенглигига муносабат, хотин-қизлар ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш билан боғлиқ айрим масалалар, ислом фиқҳида суд ҳуқуқ тизими, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, қонунлари ижросини назорат қилишнинг ўзига хос жиҳатлари ҳақида атрофлича маълумот бердилар.
Шунингдек, жамият сиёсий барқарорлигига дин ниқобидаги виртуал таҳдидларнинг таъсири, Шарқ мусулмон жамиятларининг замонавий дунёвий стандартларга муносабати мавзулари мутахассислар томонидан таҳлил этилди.
Тадбир ниҳоясида иштирокчилар ўз фикр-мулоҳазаларини билдилар, талабалар ўзларини қизиқтирган саволларга мутахассислар томонидан жавоб олдилар ҳамда иштирокчи мутахассисларга академия раҳбариятининг ташаккурномалари тақдим этилди.

Внимание к духовному наследию предков в светском государстве
В пятом приоритетном направлении стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы особое внимание уделено обеспечению духовного развития и выводу этой сферы на новый уровень. В нём, в частности предусмотрена организация правовых просветительских мероприятий по формированию правовой культуры среди населения во взаимосвязи с обучением богатой истории, научного культурного наследия, национальных религиозных ценностей нашего народа.
В Правоохранительной академии в соответствии с настоящими требованиями стратегии проведен круглый стол на тему: «Гармония исламского права и современной юриспруденции».
К мероприятию, наряду с высококвалифицированными юристами, привлечены ведущие специалисты сферы, историки, философы, политологи, социологи, ученые ислама.
Участниками-экспертами мероприятия даны всесторонние сведения относительно отношения ислама к вопросам гендерного равенства,  обеспечению прав и свобод женщин, о судебно-правовой системе исламской юриспруденции, особенностях защиты прав и свобод граждан, надзора за исполнением законов.
Также экспертами дан развернутый анализ таких вопросов как влияние виртуальных угроз под прикрытием религии на политическую стабильность общества, отношение восточных мусульманских обществ к современным светским стандартам.
По окончании мероприятия участники обменялись мнениями, со стороны экспертов даны ответы на интересующие студентов вопросы. Участникам-экспертам мероприятия вручены благодарственные письма руководства Академии.