2022-2026 йилларга мўлжалланган Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясидаги бешинчи устувор йўналишида маънавий тараққиётни таъминлаш ва соҳани янги босқичга олиб чиқишга алоҳида эътибор қаратилди. Унда аҳоли ўртасида ҳуқуқий маданиятни шакллантириш бўйича ҳуқуқий-маърифий тадбирларни халқимизнинг бой тарихи, илмий маданий мероси, миллий диний қадриятларини ўргатиш билан уйғун ҳолда ташкил этиш белгиланган.
Мазкур стратегиянинг мазмунидан келиб чиққан ҳолда Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Ислом фиқҳи ва замонавий ҳуқуқшунослик уйғунлиги” мавзусида давра суҳбати ўтказилди.
Давра суҳбатига юқори малакага эга бўлган ҳуқуқшунослар билан бир қаторда ўз соҳасининг етакчи мутахассислари, тарихчи, файласуф, сиёсатшунос, жамиятшунос, диншунос, исломшунос олимлар жалб қилинди.
Мазкур давра суҳбатида маърузачилар исломда гендер тенглигига муносабат, хотин-қизлар ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш билан боғлиқ айрим масалалар, ислом фиқҳида суд ҳуқуқ тизими, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, қонунлари ижросини назорат қилишнинг ўзига хос жиҳатлари ҳақида атрофлича маълумот бердилар.
Шунингдек, жамият сиёсий барқарорлигига дин ниқобидаги виртуал таҳдидларнинг таъсири, Шарқ мусулмон жамиятларининг замонавий дунёвий стандартларга муносабати мавзулари мутахассислар томонидан таҳлил этилди.
Тадбир ниҳоясида иштирокчилар ўз фикр-мулоҳазаларини билдилар, талабалар ўзларини қизиқтирган саволларга мутахассислар томонидан жавоб олдилар ҳамда иштирокчи мутахассисларга академия раҳбариятининг ташаккурномалари тақдим этилди.

In a secular state, paying attention to forefathers' spiritual heritage
In the fifth priority direction of Uzbekistan's development strategy for 2022-2026, special attention was paid to ensuring spiritual development and bringing the industry to a new level. It stipulates the organization of legal-educational activities on the formation of legal culture among the population in harmony with the teaching of the rich history, scientific and cultural heritage of our nation, and national religious values.
Based on the content of this strategy, a roundtable discussion was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan on the topic of "harmony of Islamic jurisprudence and modern jurisprudence".
Leading experts of their fields, historians, philosophers, political scientists, sociologists, theologians, and Islamic scholars were involved in the roundtable discussion along with highly qualified lawyers.
In this roundtable discussion, the speakers gave detailed information about the attitude to gender equality in Islam, some issues related to the provision of women's rights and freedoms, the judicial system in Islamic jurisprudence, the specific aspects of protecting the rights and freedoms of citizens, and controlling the implementation of laws.
The experts also discussed how virtual threats in the form of religious statements affect the political stability of the society and how Eastern Muslim societies respond to modern secular norms.
The participants were given feedback, the students were given answers to their questions by experts, and the experts were given letters of appreciation from the academy leadership.