Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилганининг бир йиллигига бағишланган халқаро илмий-амалий конференция ўз ишини бошлади
2023 йил 1 декабрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилганининг бир йиллиги муносабати билан “Ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида юридик таълим ва фан: замонавий тенденциялар ва истиқболлар” мавзусида халқаро конференция бошланди.
Конференциянинг мақсади таълим жараёнида инновацион ёндашувларни муҳокама қилиш, замонавий таҳдидларни инобатга олган ҳолда ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаси кадрларини тайёрлаш борасида тажриба алмашиш, коррупцияга қарши курашиш, жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш, шунингдек тергов фаолиятида инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳаларида халқаро стандартларни имплементация қилиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқишдан иборат.
Анжуман ялпи ва тематик сессиялар шаклида ташкил этилган бўлиб, тадбирнинг биринчи куни замонавий шароитда таълим жараёнини ташкил қилишдаги муаммолар, юридик фан ва ҳуқуқни қўллашнинг долзарб муаммолари, тергов фаолияти салоҳиятини ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Тадбирда фан ва таълим соҳасидаги 40 дан ортиқ хорижий ва миллий экспертлар, 20 та мамлакатдан соҳавий муассасалар раҳбарлари ҳамда мутахассислари, шунингдек 10 дан ортиқ халқаро ташкилот вакиллари иштирок этишди.
Тадбирни кириш сўзи билан очган Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори Н.Т.Йулдошев, Ўзбекистон  Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон  Республикаси Миллий маркази директори, академик А.Х.Саидов, Ўзбекистон  Республикаси ички ишлар вазири П.Р.Бобожонов, Ўзбекистон Республикаси Миллий Гвардияси қўмондони Р.М.Джураев, Ўзбекистон  Республикаси Божхона қўмитаси раиси А.Ю.Мавлонов ҳуқуқ-тартибот идоралари фаолиятини самарали ташкил этишда фан ва таълимнинг аҳамияти, амалга оширилаётган ислоҳотлар, шунингдек, Академиянинг замон талабларини инобатга олган ҳолда соҳада кадрлар тайёрлаш борасидаги фаолиятини алоҳида таъкидлаб ўтдилар.
Конференцияни ташкил этишда яқиндан ҳамкорлик қилган БМТ ГЖБнинг Марказий Осиёдаги минтақавий вакили А.Миттал, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳаси координатори, Миссия раҳбари в.б. З.Клёвер, “Минтақавий мулоқот” халқаро нодавлат нотижорат ташкилоти директори (Словения) М.Север, Германия халқаро ҳамкорлик жамиятининг (GIZ) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Й.Фриц, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегациясининг раҳбари, элчи Ш.Адриан, Европа Кенгаши Инсон ҳуқуқлари бўйича бошқармаси бўлим раҳбари С.Дикман Академия ташкил этилганининг бир йиллиги билан қутлаб, трасмиллий уюшган жиноятчилик ва коррупцияга қарши курашиш, инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва бошқа муҳим йўналишларда ҳамкорликдаги лойиҳаларни амалга оширишни келгусида давом эттиришга тайёрликларини билдирдилар.
Ҳамкорлар Академиянинг юридик касбий таълимни ривожлантириш, инновацион таълим ва рақамли технологияларни жорий этиш, фан ва таълимнинг юқори сифат стандартларига эришиш борасидаги ташаббусларини қўллаб-қувватлаш мақсадида эканликларини таъкидлашди.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори А.Бурханов, Туркия Адлия академияси президенти М.Уздемир, Малайзия коррупцияга қарши академияси директори И.Бин Захарудин, Франция Магистратлар мактаби (ENM) директорининг ўринбосари Х.Булакрас, ЮНEСКОнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари С.Ношади, Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари академияси ректори М.Сексембаев, Озарбайжон Республикаси Бош прокуратураси илмий-таълим маркази бошлиғи М.Ахмедов, Қирғизистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Прокуратура ходимларининг малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш маркази директори А.Киязов  ва бошқа ташкилот ва муассасалар раҳбар ва ходимлари маъруза билан иштирок этди.
Шу билан бирга, конференция доирасида “Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим: академик мукаммаллик, технология ва инновациялар”, “Коррупция ва жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш соҳасида халқаро стандартларни жорий этиш: муаммолар ва уларнинг ечимлари” ҳамда “Тергов ходимларини ўқитиш ва тайёрлашга замонавий ёндашувлар: назариядан амалиётга” мавзуларида параллел сессиялар ўтказилди.
Конференция доирасида Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ва Франция миллий магистратура мактаби (ENM) ўртасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланди.
Шунингдек, Академия раҳбариятининг Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари академияси ректори М.Сексембаев ҳамда Молдова Республикаси Адлия мактаби директори  Е.Попа билан учрашуви бўлиб ўтди.
Ўтказилган сессиялар натижаларига кўра, конференциянинг ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги илмий ва таълим салоҳиятини ошириш, масъул органлар фаолиятида инсон ҳуқуқларини таъминлаш, коррупцияга қарши стандартларни имплементация этиш, терроризмни молиялаштириш ва жиноий активларни тиклаш, идоралараро ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган амалий тавсиялари қабул қилинди.

Стартовала международная научно-практическая конференция, посвященная годовщине основания Правоохранительной академии Республики Узбекистан
1 декабря 2023 года в г.Ташкент стартовала международная конференция по случаю годовщины основания Правоохранительной академии Республики Узбекистан на тему: «Юридическое образование и наука в правоохранительной сфере: современные тенденции и перспективы».
Конференция организована Правоохранительной Академией при поддержке МНПО «Региональный диалог», GIZ, ЕС, ОБСЕ, УНП ООН, IRZ и других международных организаций.
В рамках конференции организованы пленарная и тематические сессии, в которых обсуждены вопросы организации образовательного процесса в современных условиях, актуальные проблемы юридической науки и правоприменения, перспективы повышения потенциала следственной деятельности.
В мероприятии приняли участие более 40 зарубежных экспертов в области науки и образования, а также руководителей и специалистов учреждений сферы из 20 стран и 10 международных организаций.
Международную конференцию открыли приветственным словом Генеральный прокурор Республики Узбекистан Н.Т.Йулдошев, Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека Республики Узбекистан, академик А.Х.Саидов, министр внутренних дел Республики Узбекистан П.Р.Бобожонов, Командующий Национальной гвардией Республики Узбекистан Р.М.Джураев, председатель Таможенного комитета Республики Узбекистан А.Ю.Мавлонов, которые отметили значение науки и образования в эффективной организации правоохранительной деятельности, осуществляемые реформы, а также деятельность Академии по подготовке кадров в сфере с учетом современных вызовов.
Международные партнеры и соорганизаторы конференции – региональный представитель УНП ООН в Центральной Азии А.Миттал, и.о. главы миссии, Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане З.Клёвер, директор МНПО «Региональный диалог» (Словения) М.Север, глава представительства Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) в Узбекистане Й.Фриц, Глава делегации Европейского Союза в Узбекистане, посол Ш.Адриан, руководитель отдела, Директорат по правам человека, Совет Европы С.Дикман выразили поздравления с первой годовщиной создания Академии и отметили разноплановые проекты сотрудничества по противодействию транснациональной преступности и коррупции, обеспечению прав человека и другим важным направлениям.
Партнерами также выражена готовность в поддержке инициатив Академии в сфере развития профессионального юридического образования, внедрения инновационных образовательных и цифровых технологий, достижения высоких стандартов образования и науки.
С докладами в рамках пленарной сессии выступили директор Агентства по противодействию коррупции Республики Узбекистан А.Бурханов, Президент Академии правосудия Турции М.Уздемир, Директор Малайзийской антикоррупционной академии И.Бин Захарудин, заместитель директора Французской школы магистратов (ENM) Х.Булакрас, глава Представительства ЮНЕСКО в Узбекистане С.Ношади, ректор Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан М.Сексембаев, начальник Научно-образовательного центра Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики М.Ахмедов, директор Центра по повышению квалификации и переподготовке прокурорских работников Генеральной прокуратуры Кыргызской Республики А.Киязов  и др.
Наряду с этим, в рамках конференции состоялись тематические сессии: «Образование в области прав человека», «Имплементация международных стандартов в сфере противодействия коррупции и легализации преступных доходов» и «Современные подходы к обучению и подготовке следственных кадров».
На полях конференции также подписан Меморандум о сотрудничестве между Правоохранительной академией и Национальной школы магистратуры Франции (ENM).
Кроме того, состоялась встреча руководства Академии с ректором Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан М.Сексембаевым и директором школы правосудия Республики Молдова Е.Попа.
По итогам сессий приняты практические рекомендации конференции по повышению научного и образовательного потенциала в сфере правоохранительной деятельности, обеспечения прав человека в деятельности ответственных органов, имплементации антикоррупционных стандартов, противодействия финансированию терроризма, возврата активов, развития межведомственного и международного сотрудничества.