Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилганининг бир йиллигига бағишланган халқаро илмий-амалий конференция якунланди
2023 йил 2 декабрь куни Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилганининг бир йиллиги муносабати билан “Ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида юридик таълим ва фан: замонавий тенденциялар ва истиқболлар” мавзусида халқаро конференция ўз ишини давом эттирди.
Конференциянинг мақсади таълим жараёнида инновацион ёндашувларни муҳокама қилиш, замонавий таҳдидларни инобатга олган ҳолда ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаси кадрларини тайёрлаш борасида тажриба алмашиш, коррупцияга қарши курашиш, жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш, шунингдек тергов фаолиятида инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳаларида халқаро стандартларни имплементация қилиш бўйича тавсиялар ишлаб чиқишдан иборат.
Тадбирда фан ва таълим соҳасидаги 40 дан ортиқ хорижий ва миллий экспертлар, 20 та мамлакатдан соҳавий муассасалар раҳбарлари ҳамда мутахассислари, шунингдек 10 дан ортиқ халқаро ташкилот вакиллари иштирок этишди.
Конференциянинг иккинчи куни доирасида "Ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш ва профилактика қилиш масалалари: илғор тажриба алмашиш ва ҳамкорлик истиқболлари" мавзусида тематик сессия бўлиб ўтди.
Сессияда Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко иштирокчиларга ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти муаммоларини ўрганиш бўйича олиб борилаётган изланишлар ва Академиянинг бу борадаги тажрибаси ҳақида маълумот берди.
Шунингдек, Лунд университети (Швеция) ҳуқуқ социологияси кафедраси профессори П.Олссон маҳаллий ҳамжамият даражасида жиноятчиликнинг олдини олиш ва ижтимоий-ҳуқуқий назорат масалалари ҳақида маъруза қилди.
Йўл ҳаракати хавфсизлиги бўйича ҳуқуқбузарликларнинг олдини олиш бўйича халқаро эксперт (Япония) Ф.Такаёши йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлашнинг долзарб масалалари билан таништирди.
Муҳокамалар давомида иштирокчилар сессия кун тартибидаги масалаларни муҳокама қилдилар ва келгусида экспертлар ҳамжамияти томонидан кўриб чиқилиши керак бўлган устувор масалаларни белгилаб олдилар.
Ўтказилган конференция натижаларига кўра, ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги илмий ва таълим салоҳиятини ошириш, масъул органлар фаолиятида инсон ҳуқуқларини таъминлаш, коррупцияга қарши стандартларни имплементация этиш, терроризмни молиялаштириш ва жиноий активларни тиклаш, идоралараро ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган амалий тавсиялари қабул қилинди.

Завершилась международная научно-практическая конференция, посвященная годовщине основания Правоохранительной академии Республики Узбекистан
2 декабря 2023 года в г.Самарканде продолжилась работа международной конференции, посвященной годовщине основания Правоохранительной академии Республики Узбекистан на тему: «Юридическое образование и наука в правоохранительной сфере: современные тенденции и перспективы».
В мероприятии приняли участие более 40 зарубежных экспертов в области науки и образования, а также руководителей и специалистов учреждений сферы из 20 стран и 10 международных организаций.
В рамках второго дня конференции состоялась тематическая сессия: «Вопросы профилактики и предотвращения правонарушений: обмен передовым опытом и перспективы сотрудничества».
В рамках сессии первый заместитель начальника Правоохранительной академии Республики Узбекистан Е.В.Коленко проинформировал участников о деятельности Академии по анализу и исследованию проблем правоохранительной деятельности, вопросах международного и межведомственного взаимодействия в данном направлении, междисциплинарном подходе в изучении проблем и разработке рекомендаций по актуальным вопросам сферы.
Профессор Департамента социологии права Лундского университета (Швеция) П.Олссон в своем выступлении ознакомил участников с вопросами профилактики преступности и социально-правового контроля на уровне местных сообществ на основе анализа национальных моделей.
Актуальные вопросы обеспечения безопасности дорожного движения были затронуты в ходе презентации международного эксперта по предупреждению правонарушений в сфере дорожной безопасности Ф.Такаёши (Япония).
В ходе дискуссий участники обсудили вопросы повестки дня сессии, определили приоритетные вопросы для рассмотрения экспертным сообществом в дальнейшем.
По итогам конференции приняты практические рекомендации по повышению научного и образовательного потенциала в сфере правоохранительной деятельности, обеспечения прав человека в деятельности ответственных органов, имплементации антикоррупционных стандартов, противодействия финансированию терроризма, возврата активов, развития межведомственного и международного сотрудничества.