Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида очиқ эшиклар куни
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 28 ноябрдаги “Жиноятларни тергов қилиш соҳасида малакали кадрларни тайёрлашнинг сифат жиҳатидан янги тизимини жорий этиш тўғрисида”ги Фармонига асосан Бош прокуратура Академияси негизида Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташкил этилиб, жиноятларни тергов қилиш соҳасида кадрларни амалиёт билан узвий боғлиқлигини таъминлаган ҳолда ягона ёндашув асосида тайёрлашга қаратилган узлуксиз ўқув тизими йўлга қўйилди.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2023/2024 ўқув йилидан бошлаб бакалавриатнинг “Тергов фаолияти” ҳамда юриспруденциянинг бошқа бакалавриат таълим йўналишларида юридик кадрларни тайёрлаш жорий этилди.
Ҳозирда Академия бакалавриатининг “Тергов фаолияти” йўналишига 2024/2025 ўқув йили учун қабул жараёни давом этмоқда. Ўқишга қабул қилиш очиқлик ва шаффофлик принциплари асосида ташкил этилган.
Академия Call-марказига бакалавриатга ҳужжат топширишга доир кўплаб саволлар келмоқда. Бу эса битирувчи ўқувчилар орасида Академияга қизиқиш уйғонганлигини кўрсатмоқда.
Шу муносабат билан, 2024 йил 15 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида очиқ эшиклар куни бўлиб ўтди.
Шу куни Академияга Тошкент шаҳри мактаблари ва Юридик техникум битирувчилари, ИИВ ҳузуридаги Тошкент шаҳри ва вилояти академик лицейлари, академия талабаларининг ота-оналари, шунингдек ОАВ вакиллари ташриф буюрдилар.
Меҳмонларни Академия раҳбарияти ва ходимлари, Бош прокуратура вакиллари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фахрийлари қарши олдилар.
Иштирокчилар Академия бакалавриатига қабул ва ўқув жараёнини ташкил этишнинг ўзига хослиги ва афзалликлари билан яқиндан танишдилар.
Ўқитиш ўзбек ва рус тилларида, давлат грантлари асосида ташкил этилади. Битирувчиларга ваколатли давлат органларида камида уч йил ишлаб бериш мажбурияти юкланади.
Муҳими, Академиянинг “Тергов фаолияти” йўналиши бўйича битирувчилари ваколатли давлат органларига хизматга қабул қилинганда фақат офицерлар таркибига кирувчи ёки даражали унвон берилиши кўзда тутилган лавозимларга тайинланади.
Тергов ва прокуратура соҳаси кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизими билан яқиндан таништириш мақсадида  меҳмонлар учун Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида экскурсия ташкил этилди.
Тадбир давомида Академиянинг махсус полигонида иштирокчилар тергов-криминалистика тактикалари ва методикаларини амалий қўллаш имитациясида, шунингдек воқеа жойини кўздан кечириш ва жиноятни очишга оид қизиқарли квест мусобақасида иштирок этишди, ушбу синовда ғолиб бўлган зукко ва билимдон ёшларга эсдалик совғалар топширилди.
Шу билан бирга, экскурсия давомида меҳмонлар криминалистика хонаси, суд имитацияси хонаси, экспертиза лабораторияси ва бошқа амалий ҳамда вазиятли машғулотлар ўтказиш учун махсус жиҳозланган хоналарни кўздан кечирдилар.
Республикамизда биринчи бўлиб ташкил этилган Академия DarkWeb киберлабораторияси, шунингдек тергов жараёнларида полиграф (детектор) технологияларини қўллаш, шунингдек мобил криминалистик автолаборатория имкониятлари  имкониятлари ёшларда айниқса катта қизиқиш уйғотди.
Битирувчи синф ўқувчилари Академия бакалавриатининг “Тергов фаолияти” ва “Прокурорлик фаолияти” ўқув дастурлари, бакалавриатга кириш ва таҳсил олиш тартибига оид саволларига атрофлича жавоб олишди.
Академияда очиқ эшиклар куни ўтказиш яхши анъанага айланиб бўлди, бундай тадбирлар тизимли равишда ўтказиб келинади.

Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года № ПФ–257 «О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений» на базе Академии Генеральной прокуратуры создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан.
В качестве одной из основных задач Академии установлена организация системы непрерывного обучения, направленного на подготовку кадров в сфере расследования преступлений с обеспечением тесной взаимосвязи с практикой на основании единого подхода.
В настоящее время продолжается прием в бакалавриат Академии по специальности «Следственная деятельность» на 2024/2025 учебный год. Все этапы приема по традиции осуществляется на принципах открытости и прозрачности.
В колл-центр поступает много вопросов, связанных с поступлением в бакалавриат Академии, что свидетельствует о большом интересе у абитуриентов к обучению в Академии.
В связи с этим, 15 февраля 2024 года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялся День открытых дверей.
В этот день Академию посетили учащиеся выпускных классов школ и Юридического техникума столицы, Юридических лицеев при МВД города Ташкента и Ташкентской области, родители студентов Академии, а также представители средств массовой информации.
Гостей приветствовали руководство и сотрудники Академии, представители Генеральной прокуратуры, почетные сотрудники правоохранительных органов.
Гости всесторонне ознакомились с правилами организации приёма и преимуществами и обучения в бакалавриате Академии.
В частности, срок обучения в бакалавриате Академии по направлению «Следственная деятельность» составляет три года, выпускникам выдается диплом государственного образца.
Обучение организуется на узбекском и русском языках на основе государственных грантов. На выпускников возлагается обязательство проработать (прослужить) в уполномоченных государственных органах не менее трех лет.
В целях всестороннего ознакомления гостей с системой подготовки, переподготовки и повышения квалификации прокурорских и следственных кадров в Академии организована экскурсия. В ходе мероприятия участникам предоставлена возможность участия в имитации практического применения следственно-криминалистических тактик и методик расследования преступлений в криминалистическом полигоне Академии, а также попытать свои силы в специально организованных конкурсах. Победителям конкурсов вручены памятные подарки.
Также гости имели возможность ознакомиться с возможностями криминалистического кабинета, лаборатории экспертиз, зала имитации судебных заседаний, других специально оборудованных помещений для проведения практических и ситуационных занятий.
Ученики выпускных классов получили развернутые ответы на вопросы, касающиеся образовательных программ бакалавриата Академии «Следственная деятельность» и «Прокурорская деятельность», порядка приема и обучения в бакалавриате.