«Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида»ги Қонун қабул қилинди
Фуқаролар давлат органларининг мансабдор шахслар томонидан ўз лавозим ва хизмат мажбуриятларини ҳалол, адолатли ва холис бажарилишини кутади.
Жамоатчилик эса ҳукумат томонидан давлат органлари ва бошқа ташкилотлар ходимларининг шахсий манфаатдорлиги, хусусий манфаатлари ва бошқа алоқалари давлат қарорларини қабул қилиш механизмига таъсир ўтказмайдиган, хизмат вазифаларини лозим даражада бажаришга тўсқинлик қилмайдиган ёки давлат ҳокимияти институтлари нуфузига путур етказмайдиган шарт-шароитлар таъминланишини кутади.
Ўз моҳиятига кўра, “Манфаатлар тўқнашуви тўғрисида” Қонун коррупцияга қарши кураш сиёсатининг асоси бўлиб, давлат хизматининг ҳалол, шаффоф, ҳисобдор ва самарали таъминланишининг асосий воситаларидан бири ҳисобланади.
Норматив ҳужжат одоб-ахлоқнинг асосий принципларини ташкил этувчи 5 та асосий тамойилни ўрнатади.
Манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ асосий принциплар шундан иборатки, давлат хизматчилари:
конституциявий тамойиллар қонунийлик ва фуқаролар, ташкилотлар, жамият ва давлат манфаатларининг устуворлигини қўллаб-қувватлаши;
жамоатчиликнинг давлат хизматига, очиқлик, шаффофлик, холисоналикка бўлган ишончини сақлаб қолиш, коррупциянинг ҳар қандай кўринишларига нисбатан муросасиз муносабатда бўлишга ҳаракат қилишлари керак.
Қонун ҳужжати суиистеъмолчилик, шаффоф бўлмаган қарорлар қабул қилиш ва бошқа коррупциявий амалиётлар хавф-хатарини келтириб чиқарадиган манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ муносабатларни тартибга солишга қаратилган.
Қонуннинг мақсади бундай хавф-хатарларни бошқаришнинг аниқ қоидалари ва механизмларини белгилаш, давлат бошқаруви сифатини оширишдан иборат.
Шундай қилиб, қонун асоси сифатида коррупциявий хавф-хатарларни аниқлаш, суиистеъмолчиликларни таъқиқлаш, манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини адекват бошқариш, давлат хизматчиларининг хабардорлигини ошириш, уларни аниқлаш, очиқлаш ва рухсат беришнинг самарали тартиб-таомилларини таъминлаш ҳамда манфаатлар тўқнашувини бошқаришнинг самарали усуллари ҳақидаги маълумотларни тарқатишга қаратилган манфаатлар тўқнашувини бошқаришнинг замонавий сисёсати ва концепцияси жойлаштирилган.
Мазкур вазифаларни амалга ошириш учун қонун қуйидаги қоидаларни белгилаб беради:
давлат органларида халоллик ва ҳисобдорликни таъминлашга қаратилган идоравий қоидаларни киритиш ва бажариш зарурати ҳақида;
манфаатлар тўқнашуви юзага келиш хавфини аниқлаш ва содир бўлган ҳолатларни бартараф қилиш самарали таъминлаш;
ташқи ва ички ҳисобдорликнинг зарур механизмларини киритиш;
манфаатлар тўнашуви тўғрисидаги қонунчиликка риоя қилиш учун давлат хизматчиларининг шахсий жавобгарлигини таъминлашга қаратилган тегишли бошқарув услубларини, шу жумладан жавобгарликни жорий этиш.
Янги қонуннинг муҳим қоидалари «манфаатлар тўқнашуви», «шахсий манфаатдорлик», «яқин қариндошлар» тушунчалари белгилаб берилганлиги, манфаатлар тўқнашуви билан боғлиқ муносабатларни аниқлаш ва тартибга солиш механизмлари, тартиб-таомиллари билан боғлиқ.
Қонун манфаатлар тўқнашуви нима эканлиги аниқ белгилаб қўйилган бўлиб, давлат органи хизматчисига ўз хизмат мажбуриятларини виждонан бажариш, манфаатлар тўқнашувига олиб келадиган ёки олиб келиши мумкин бўлган шахсий манфаатдорликка йўл қўймаслик, ўзида ёки бошқа ходимларда содир бўлган манфаатлар тўқнашуви ҳолатларини аниқлаш ва зудлик билан хабар бериш мажбуриятини юклайди.
Мазкур Қонун БМТнинг Коррупцияга қарши конвенцияси қоидалари, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти (ИҲТТ) ва Европа Кенгашининг Коррупцияга қарши давлатлар гуруҳи (GRECO), Жаҳон банкининг давлат хизматидаги манфаатлар тўқнашувини ҳал этиш бўйича қоидаларида белгиланган тавсияларни инобатга олган ҳолда ишлаб чиқилган.
ИҲТТнинг Коррупцияга қарши кураш бўйича Истанбул ҳаракатлар режаси доирасидаги 5-босқич мониторингининг услубий тавсияларига мувофиқ, Қонундаги «манфаатлар тўқнашуви» тушунчаси давлат мансабдор шахсларига, ҳақиқий (реал) манфаатлар тўқнашуви ва эҳтимолий (потенциал) манфаатлар тўқнашуви концепцияларига нисбатан тааллуқли.
Қонундаги «шахсий манфаатдорлик», «яқин қариндошлар» тушунчалари ва манфаатлар тўқнашувини ҳал қилиш усуллари рўйхати ИҲТТ Кенгашининг Давлат хизматидаги манфаатлар тўқнашувини ҳал қилиш бўйича тавсиялари (2003), Европа Кенгашининг Давлат хизматчилари хулқ-атворининг намунавий кодекси инобатга олинган ҳолда ишлаб чиқилган.
Миллий қонунчиликни халқаро стандартлар ва илғор тажриба билан уйғунлаштиришга асосланган бундай ёндашув ҳуқуқий воситаларнинг сифатини, чора-тадбирларнинг натижадорлигини ва самарадорлигини оширади ҳамда бу билан коррупцияга қарши самарали курашиш ва давлат институтларига нисбатан ишончни мустаҳкамлашда муҳим ҳисобланади.

Принят Закон «О конфликте интересов»
Граждане ожидают от должностных лиц государственных органов честного, справедливого и непредвзятого выполнения своих служебных обязанностей.
Общественность ожидает, что правительство обеспечит условия, при которых личная заинтересованность, частные интересы, и иные связи сотрудников государственных органов и иных организаций не смогут повлиять на механизм принятия государственных решений, допустить ненадлежащее выполнение исполнение служебных обязанностей или подорвать авторитет к институтам государственной власти.
По сути, Закон «О конфликте интересов» является основой антикоррупционной политики, одним из основных инструментов для обеспечения добросовестности, прозрачности, подотчетности и эффективности государственной службы.
Нормативный акт устанавливает 5 основных принципов, которые, составляют фундаментальные принципы этического поведения.
Ключевые принципы, касающиеся конфликта интересов, заключаются в том, что государственные служащие должны действовать таким образом:
чтобы поддерживать конституционный принцип законности и приоритета законных интересов граждан, организаций, общества и государства;
чтобы поддерживать доверие общественности к государственной службе, открыто, прозрачно, объективно, нетерпимо к любым проявлениям коррупции.
Законодательный акт направлен на регулирование отношений, связанных с конфликтом интересов, который порождает риски злоупотреблений, непрозрачных решений и др. коррупционных практик.
Цель Закона заключается в установлении четких правил и механизмов управления такими рисками, повышение качества государственного управления.
Таким образом, в основу Закона заложена современная правовая политика и концепция управления конфликтами интересов, направленная на поиск баланса за счет выявления коррупционных рисков, запрещения злоупотребления, адекватного управления конфликтными ситуациями, повышения осведомленности государственных служащих, обеспечения эффективных процедур для их выявления, раскрытия, разрешения, а также распространения информации об эффективных методах управления конфликтами.
Для выполнения этой задачи Закон предусматривает положения:
о необходимости введения и выполнения норм внутреннего порядка в государственных органах, направленного на обеспечение честности и добропорядочности;
обеспечение эффективного выявления риска возникновения конфликтов интересов и разрешение возникших конфликтов;
введение соответствующих механизмов внешней и внутренней подотчетности;
внедрение соответствующих методов управления, включая ответственность, направленную на обеспечение личной ответственности государственных служащих за соблюдение законодательства о конфликте интересов.
Ключевые положения Закона связаны с определением понятий: «конфликт интересов», «личная заинтересованность», «близкие родственники», а такжеи с механизмами, процедурами выявления и регулирования отношений, связанных с конфликтом интересов.
Закон четко определяет, что представляет собой конфликт интересов, и возлагает на сотрудника государственного органа добросовестно выполнять свои должностные обязанности, не допуская личной заинтересованности, которая приводит или может привести к конфликту интересов, своевременно выявлять и сообщать о случаях конфликта интересов в отношении себя и других сотрудников.
Настоящий Закон разработан с учетом положений Конвенция ООН против коррупции, рекомендаций ОЭСР и Группы государств по борьбе с коррупцией (ГРЕКО) Совета Европы, Всемирного Банка по разрешению конфликтов интересов на государственной службе.
В соответствии с методическими рекомендациями 5-го раунда мониторинга в рамках Стамбульского плана действий по борьбе с коррупцией ОЭСР определение «конфликта интересов» в Законе применимо к публичным должностным лицам, концепциям фактического (реальный) конфликта интересов, потенциального конфликта интересов.
Понятия «личной заинтересованности», «близкие родственники», перечень методов разрешения конфликтов интересов разработаны с учетом Рекомендаций Совета ОЭСР относительно Руководства по разрешению конфликтов интересов на публичной службе (2003), Модельного кодекса поведения для публичных служащих Совета Европы.
Данный подход, основанный на гармонизации национального законодательства с международными стандартами и передовым опытом, повышает качество правовых инструментов, результативность и эффективность мер, что крайне важно для эффективного противодействия коррупции и укрепления доверия к государственным институтам.