Кибержиноятларни тергов қилиш салоҳиятини юксалтириш бўйича тренинг
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан Буюк Британия ва Шимолий Ирландия Бирлашган Қироллиги билан ҳамкорликда АҚШ дастури кўмагида Очиқ манбалардан ахборот тўплаш усуллари (OSINT)” мавзусида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Давлат хавфсизлик хизмати ҳамда Академия профессор-ўқитувчилари учун тренинг ташкил этилди.
Тренинг очилиш маросимида Буюк Британиянинг Осиё минтақасида терроризмга қарши кураш бўйича катта дипломати Крис Фелтон ҳамда Мудофаа вазирлигининг терроризмга қарши кураш бўйича минтақавий координатори Дин Макмастер иштирок этди.
Тўрт кун давом этган тренинг машғулотлари Академия киберлабораториясида Ахборот барқарорлиги маркази (Center for Resilience) нодавлат нотижорат ташкилоти экспертлари Бенджамин ден Брабер ҳамда Риккардо Валле томонидан олиб борилди.
Тренинг иштирокчилари очиқ манбалардан ва ижтимоий тармоқлардан иш учун аҳамиятга эга рақамли маълумотлар (расм, тасвир ва уларнинг ўзига хос белгилари)ни қидиришда эътибор бериладиган жиҳатлар ҳамда методлар, хронолокация, геофазовий қидириш содир этилган жиноятга алоқадор шахсларни излаш ҳақидаги маълумотлар билан таништирилди.
Тренинг давомида иштирокчилар жиноятга алоқадор расмлардаги хос белгилар орқали қаерда содир этилганини очиқ манбаларга таянган ҳолда аниқлаш ва мазкур қидирув жараёнига керак бўладиган OSINT воситалардан (Google Map, Yandex Map, Google Earth Pro) тўғри самарали фойдаланишни ўргандилар.
Шунингдек, тадбир давомида рақамли маълумотлар ёки файлларнинг яхлитлигини текшириш, метамаълумотлар орқали объектни яратиш, тарқатиш ва ўзгартириш ҳолатларини ҳамда у билан боғлиқ геомаълумотларни аниқлаш; “Google Earth Pro” дастурий таъминоти орқали объектнинг жойлашишини, фаолиятини ёки жисм яратилган жойни аниқлаш ва баҳолаш ҳамда суръатдаги ноёб географик объектларни харитадаги ҳақиқий жойлашуви билан таққослаш; ижтимоий тармоқлардаги маълумотларни таҳлил қилиш, ундаги жиноятга алоқадор шахслар ва улар билан алоқа ўрнатган шахсларни аниқлаш орқали гуруҳлар ва ташкилотлар ўртасидаги ўзаро муносабатларни ўрганиш масалалари атрофлича ўрганилди.
Тренинг якунида олинган билимлардан фойдаланиш бўйича тавсиялар берилди, шунингдек, иштирокчилар томонидан бундай тадбирларни янада кенгайтирилган шаклда мунтазам ўтказиб туриш мақсадга мувофиқлиги ҳақида фикр-мулоҳазалар билдирилди.

Тренинг по повышению потенциала по расслеованию киберпреступлений
Правоохранительной академией Республики Узбекистан совместно с Соединенным Королевством Великобритании и Северной Ирландии при поддержке программы США организован тренинг на тему: «Методы сбора информации из открытых источников (OSINT)» для сотрудников Генеральной прокуратуры, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, Службы государственной безопасности и профессорско-преподавательского состава Академии.
Тренинг открыли старший дипломат Великобритании по борьбе с терроризмом в Азии Крис Фелтон и региональный координатор по борьбе с терроризмом Министерства обороны Дин Макмастер.
Четырехдневный тренинг проведен в киберлаборатории Академии экспертами негосударственной некоммерческой организации Центр информационной устойчивости (Center for Resilience) Бенджамином ден Брабером и Риккардо Валле.
Участники тренинга ознакомились с основными аспектами и методами поиска криминалистически значимой информации (изображений, фотографий и их характерных признаков) из открытых источников и социальных сетей, хронолокацией, геопространственным поиском и информацией о поиске лиц, причастных к совершенному преступлению.
В ходе тренинга участники научились определять место совершения преступления по характерным признакам на связанных с преступлением изображениях, опираясь на открытые источники, и правильно использовать инструменты OSINT (Google Map, Yandex Map, Google Earth Pro), необходимые для процесса поиска.
Также в рамках тренинга участники рассмотрели такие темы, как проверка целостности цифровых данных или файлов, определение состояния создания, распространения и изменения объекта и связанных с ним геоданных через метаданные; определение и оценка местоположения, деятельности объекта или места создания предмета с помощью программного обеспечения "Google Earth Pro"; анализ информации в социальных сетях, изучение взаимоотношений между группами и организациями путем выявления лиц, причастных к преступлению и лиц, установивших с ними контакт.
В завершение тренинга даны рекомендации по использованию полученных знаний, а участники высказали мнение о целесообразности регулярного проведения таких мероприятий в более расширенном формате.