Aкадемия ходимлари электрон далиллар масалалари бўйича халқаро тадбирларда иштирок этмоқда
Академия ходимлари Косши шаҳрида (Қозоғистон Республикаси) ўтказилган “Электрон далилларга қайта ишлов беришга алоқадор жиноий ишлар бўйича халқаро ҳамкорлик” мавзусидаги минтақавий семинарда иштирок этдилар.
Семинардан кўзланган мақсад хорижий давлатлардаги электрон далилларни сўров қилиш, тўплаш, сақлаш ва улардан фойдаланиш бўйича замонавий ёндашувларни кўриб чиқишдан иборат.
Тадбир Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари академияси томонидан Марказий Осиё ва Жанубий Кавказ мамлакатлари учун халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик тармоғи (CASC) билан биргаликда БМТ Гиёҳвандлик ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармаси кўмагида ташкил этилди.
Семинарда Озарбайжон, Aрманистон, Грузия, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон ҳуқуқ-тартибот идораларининг 45 дан ортиқ вакиллари ҳамда AҚШ, Болгария, Германия, Жанубий Корея, Италия, Қозоғистон, Ўзбекистон, ва Япониядан экспертлар маърузалар билан иштирок этди.
Семинар иштирокчиларига бошқа мамлакатлардан электрон маълумотларни сўров қилиш бўйича амалий қўлланмалар, шунингдек, БМТнинг Кибержиноятчиликка қарши кураш ва рақамли далиллар соҳасида халқаро ҳамкорлик тўғрисидаги конвенцияси лойиҳаси тақдим этилди.
Тадбирда Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти бошлиғи Г.Ф.Мусаев “Электрон далилларни тўплаш, таҳлил қилиш ва сақлаш: рақамли криминалистикада OSINT имкониятлари” мавзусида маъруза қилиб, семинар иштирокчиларида катта қизиқиш уйғотди.
Шунингдек, ташриф давомида бакалавриат факультети бошлиғи Б.Э.Каюмов ва Қозоғистон Республикаси Бош прокуратураси ҳузуридаги Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари академияси магистратура тингловчилари учрашуви ташкил этилиб, унда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси фаолиятининг асосий йўналишлари, таълим дастурлари ва истиқболдаги вазифалари борасида маълумот берилди.
Семинар ижобий тажриба алмашиш ва келгусида ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаси кадрларини тайёрлаш ва малакасини ошириш борасида халқаро ҳамкорликни янада кенгайтириш учун қулай имконият бўлиб хизмат қилди.

Academy Staff Participate in International Events on Electronic Evidence Issues
Academy staff took part in a regional seminar titled "International Cooperation in Criminal Cases Related to the Handling of Electronic Evidence" held in Kosshi (Republic of Kazakhstan).
The seminar aimed to explore modern approaches to requesting, collecting, preserving, and utilizing electronic evidence in foreign countries.
The event was organized by the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan, in collaboration with the Central Asia and South Caucasus Network on International Legal Cooperation (CASC), and with the support of the UN Office on Drugs and Crime.
More than 45 representatives from law enforcement agencies of Azerbaijan, Armenia, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan, as well as experts from the USA, Bulgaria, Germany, South Korea, Italy, Kazakhstan, Uzbekistan, and Japan, participated in the seminar.
Participants were provided with practical guidelines on requesting electronic data from other countries, as well as a draft of the UN Convention on International Cooperation in the Fight Against Cybercrime and Digital Evidence.
At the event, G.F. Musayev, Head of the Digital Forensics Research Institute, delivered a presentation on "Collecting, Analyzing, and Preserving Electronic Evidence: OSINT Opportunities in Digital Forensics," which generated significant interest among seminar participants.
Additionally, during the visit, a meeting was organized between B.E. Kayumov, Head of the Undergraduate Faculty, and postgraduate students from the Academy of Law Enforcement Agencies under the Prosecutor General’s Office of the Republic of Kazakhstan. The meeting provided information about the key areas of activity, educational programs, and future objectives of the Academy of Law Enforcement Agencies.
The seminar served as an excellent opportunity for the exchange of positive experiences and for expanding international cooperation in the training and professional development of law enforcement personnel in the future.