“Суд ишларини юритишда сунъий интеллектни жорий этиш истиқболлари” мавзусида республика илмий-амалий конференцияси
Юртимизда суд-ҳуқуқ соҳасига сунъий интеллектни жорий этиш масалалари долзарб масалалардан бири ҳисобланиб, бу ҳақда бир қатор норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда ҳам алоҳида таъкидланган.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 октябрдаги ПФ-6079-сонли Фармони билан тасдиқланган “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегиясида сунъий интеллект технологияларини жорий этишни тезлаштириш шартлари белгиланган. 2021 йил 17 февралдаги ПҚ-4996-сонли қарори эса мамлакатимизда сунъий интеллект технологияларини ривожлантириш бўйича чора-тадбирларни назарда тутади. Шунингдек, 2023 йил 16 январдаги ПФ-11-сонли Фармонда суд тизимини янги босқичга олиб чиқишга қаратилган қисқа муддатли стратегия тасдиқланиб, суд ва прокуратура органларига бир қатор вазифалар юклатилган.
Фармонда судлар фаолиятини тўлиқ рақамлаштириш, сунъий интеллект технологияларини жорий этиш, идоралараро электрон маълумот алмашинувини яхшилаш, суд мажлисларида масофадан туриб иштирок этиш имкониятларини кенгайтириш ҳамда ихтисослашган прокурорлар корпусининг асосий вазифаларига алоҳида тўхталиб ўтилган.
Шу мақсадда 2025 йилнинг 13 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида “Суд ишларини юритишда сунъий интеллектни жорий этиш истиқболлари” мавзусида республика илмий-амалий конференция бўлиб ўтди.
Тадбирда Академиянинг профессор-ўқитувчилари, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Судьялар олий кенгаши, Олий суд, Рақамли технологиялар вазирлиги ходимлари, Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ, Фанлар академиясининг Давлат ва ҳуқуқ институти, Судьялар олий мактаби, Тошкент давлат юридик университети, Ички ишлар вазирлиги академияси, Жамоат хавфсизлиги университети вакиллари, мустақил изланувчилар ва докторантлар ҳамда илмий жамоатчилик вакиллари онлайн ва офлайн шаклда иштирок этди.
Конференция доирасида суд ишларида сунъий интеллект  технологияларини жорий этиш имкониятлари, ҳуқуқий жиҳатлари, халқаро тажриба ҳамда мавжуд муаммолар ва уларнинг ечимлари муҳокама қилинди. Шунингдек, конференцияда қуйидаги долзарб масалаларга алоҳида эътибор қаратилди:
суд ишларида сунъий интеллектни жорий этишнинг ҳуқуқий асослари;
ҳуқуқий таҳлил ва ҳужжатларни автоматлаштиришда сунъий интеллект имкониятлари;
суд қарорларини қабул қилишда сунъий интеллектдан фойдаланишда хорижий давлатлар тажрибалари;
электрон судлов тизими ва интеллектуал ёрдамчи воситалар;
суд ишларида сунъий интеллектга асосланган ахборот хавфсизлиги масалалари;
сунъий интеллектнинг суд-ҳуқуқ тизимида юзага келтириши мумкин бўлган хавф-хатарлар ва уларнинг олдини олиш масалалари.
Шунингдек, конференция иштирокчилари суд ишларини юритишда сунъий интеллектни жорий этиш суд ишларининг тезкорлиги ва шаффофлигини ошириш, инсон омили таъсирини камайтириш ҳамда одил судловни амалга ошириш самарадорлигини юксалтиришга хизмат қилиши ҳақида фикр-мулоҳазалар билдирди.
Конференция якунлари бўйича суд ишларини юритишда сунъий интеллект технологияларидан самарали фойдаланиш учун тегишли тавсиялар ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди. Шунингдек, тадбирга ташриф буюрган иштирокчилар ва жамоатчилик вакиллари ўзларини қизиқтирган саволларга мутахассислардан жавоб олдилар.

Республиканская научно-практическая конференция на тему: «Перспективы внедрения искусственного интеллекта в судопроизводство»
Вопрос внедрения искусственного интеллекта в судебно-правовую сферу является одним из актуальных в нашей стране, о чем особо отмечено в ряде нормативно-правовых актов.
В частности, условия ускоренного внедрения технологий искусственного интеллекта были отражены в Стратегии «Цифровой Узбекистан-2030», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 05.10.2020 г. № УП-6079. В Постановлении Президента Республики Узбекистан от 17.02.2021 г. № ПП-4996 «О мерах по созданию условий для ускоренного внедрения технологий искусственного интеллекта» были определены такие задачи, как развитие технологий искусственного интеллекта в нашей стране. Непосредственно в Указе Президента Республики Узбекистан от 16.01.2023 г. № УП-11 «О дополнительных мерах по дальнейшему расширению доступа к правосудию и повышению эффективности деятельности судов» утверждена краткосрочная стратегия развития судебной системы, в которой на судебные органы и прокуратуру возложен ряд задач.
В Указе особое внимание уделено полной цифровизации судов, внедрению технологий искусственного интеллекта, улучшению межведомственного электронного обмена информацией, расширению возможностей удаленного участия в судебных заседаниях, а также основным задачам корпуса специализированных прокуроров.
С этой целью 13 февраля 2025 года в Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему: «Перспективы внедрения искусственного интеллекта в судопроизводство».
В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав Академии, представители Генеральной прокуратуры, Высшего судейского совета, Верховного суда, Министерства цифровых технологий, Национального центра по правам человека, Института государства и права Академии наук, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, Ташкентского государственного юридического университета, Академии МВД, Университета общественной безопасности, самостоятельные соискатели и докторанты, а также другие представители научного сообщества. Участие проходило в онлайн- и офлайн-форматах.
В рамках конференции были обсуждены перспективы внедрения технологий искусственного интеллекта в судебную систему, правовые аспекты их применения, международный опыт, а также существующие проблемы и пути их решения.
Также на конференции особое внимание было уделено следующим актуальным вопросам:
правовые основы внедрения искусственного интеллекта в судебное делопроизводство;
использование искусственного интеллекта в юридическом анализе и автоматизации документации;
опыт зарубежных стран в использовании искусственного интеллекта при принятии судебных решений;
электронная судебная система и интеллектуальные вспомогательные средства;
информационная безопасность в судопроизводстве с применением искусственного интеллекта;
риски, связанные с использованием искусственного интеллекта в судебно-правовой сфере, и способы их предотвращения.
Участники конференции отметили, что внедрение искусственного интеллекта в судопроизводство позволит повысить оперативность и прозрачность судебных процессов, снизить влияние человеческого фактора и повысить эффективность правосудия.
По итогам конференции подчеркнута необходимость разработки рекомендаций по эффективному применению технологий искусственного интеллекта в судебной практике. Участники и представители общественности получили ответы на свои вопросы от экспертов.