“IТ технологияларидан фойдаланиб жиноят содир этишнинг замонавий усуллари ҳамда тергов қилиш муаммолари” мавзусидаги илмий-амалий конференцияси
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида турган “IТ технологияларидан фойдаланиб жиноят содир этишнинг замонавий усуллари ҳамда тергов қилиш муаммолари” мавзусидаги республика илмий-амалий конференцияси ўтказилди.
Конференцияда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, ИИВ Тергов департаменти, Криминология тадқиқот институти, Давлат хавфсизлиги хизмати академияси, Жамоат хавфсизлиги университети, ИИВ академияси, Божхона қўмитасининг Божхона институти, Тошкент давлат юридик университети ҳамда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг профессор-ўқитувчилари ва тадқиқотчилари иштирок этишди.
Конференция кибержиноятларнинг замонавий усулларини таҳлил қилиш ва жиноятчиликнинг янги тенденцияларини ўрганиш, тергов амалиётидаги муаммоларни аниқлаш ва самарали ечимлар таклиф этиш, миллий қонунчиликни такомиллаштириш ва халқаро тажрибадан фойдаланиш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва IT мутахассислар ўртасида ҳамкорликни кучайтириш, ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва жиноятларнинг олдини олиш механизмларини ишлаб чиқиш, шунингдек, тергов амалиётини такомиллаштиришга хизмат қилади.
Конференцияни Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бошлиғининг биринчи ўринбосари Е.В.Коленко очиб бериб, конференция мавзусининг долзарблиги, мамлакатимизда бу борада олиб борилаётган давлат сиёсатининг асосий жиҳатлари, шунингдек аниқ ҳолатлар мисолида ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятининг мазкур соҳадаги хавф-хатарларида тўхталиб, Академиянинг тергов соҳаси кадрларининг рақамли жиноятларни тергов қилиш салоҳиятини ошириш бўйича амалга ошираётган изчил фаолияти билан иштирокчиларни таништирди. Кибержиноятчиликка қарши курашиш соҳасида халқаро ва идоралараро ҳамкорликни кучайтириш зарурати алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Конференция давомида жиноятларни тергов қилишда рақамли криминалистиканинг ўрни, компьютер ахборотига қонунга хилоф равишда кириш жиноятини тергов қилиш методикаси, IТ соҳаси билан боғлиқ жиноятларнинг таркибий элементлари, ахборот технологияларидан фойдаланиб содир этиладиган жиноятлар бўйича рақамли маълумотларни олиш бўйича мавжуд муаммолар, бу соҳадаги содир этилаётган жиноятлар бўйича ўтказиладиган тергов ва процессуал ҳаракатларининг ўзига хос жиҳатлари ва бошқа шу каби долзарб мавзулар муҳокама этилди.
Интернет ижтимоий тармоқларида қонунга хилоф равишда гиёҳвандлик моддаларини муомалага кириш билан боғлиқ жиноятлар, иш юритишни истисно қилувчи ҳолатларни мезонларини баҳолашда рақамли технологиялардан фойдаланиш, банклар ва банк карталаридан пул маблағларини ўғирлик йўли билан талон торож қилиш жиноятларини тергов қилишнинг ўзига хос хусусиятлари мавзуларидаги чиқишлар иштирокчиларда алоҳида қизиқиш уйғотди.

Проведение научно-практической конференции: «Современные методы совершения преступлений с использованием IT-технологий и проблемы их расследования»
В Правоохранительной академии Республики Узбекистан состоялась республиканская научно-практическая конференция на тему: «Современные методы совершения преступлений с использованием IT-технологий и проблемы их расследования».
В конференции приняли участие представители Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Следственного департамента МВД, Института криминологических исследований, Академии Службы государственной безопасности, Университета общественной безопасности, Академии МВД, Института таможни при Государственном таможенном комитете, Ташкентского государственного юридического университета, а также профессорско-преподавательский состав и исследователи Правоохранительной академии.
Цель конференции – анализ современных методов киберпреступности и изучение новых тенденций преступности, выявление проблем следственной практики и выработка эффективных решений, совершенствование национального законодательства с учетом международного опыта, укрепление сотрудничества между правоохранительными органами и IT-специалистами, содействие обеспечению информационной безопасности и выработка механизмов предупреждения преступлений, а также совершенствование следственной практики.
Конференцию открыл первый заместитель начальника Правоохранительной академии Е.В. Коленко, который отметил актуальность темы конференции и основные аспекты государственной политики в данной сфере, а также на конкретных примерах рассмотрел вызовы и проблемы правоохранительной деятельности в рассматриваемой сфере и последовательную деятельность Академии по повышению потенциала следственных кадров по расследованию цифровых преступлений. Также особо отмечена необходимость расширения международного и межведомственного сотрудничества в борьбе с киберпреступностью.
В ходе конференции экспертами и практиками сферы всесторонне рассмотрена роль цифровой криминалистики в расследовании преступлений, методика расследования преступлений, связанных с незаконным доступом к компьютерной информации, вопросы использования цифровых технологий в оценке исключающих производство по делу обстоятельств, особенности расследования преступлений, связанных с хищением денежных средств с банковских счетов и карт.
Особый интерес участников вызвали доклады касательно незаконного оборота наркотических веществ через социальные сети, получения цифровых доказательств по преступлениям, совершаемым с использованием информационных технологий, процессуальные и следственные особенности расследования преступлений данной категории, а также состав преступлений, связанных с IT-сферой.
В ходе обсуждений участники конференции получили полные и развернутые ответы от специалистов на все интересующие вопросы.