“Юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб масалалари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан “Юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб масалалари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Конференциянинг асосий мақсади сифатида илмий салоҳиятга ва креатив ёндашувга эга бўлган юридик фанлар соҳасига доир замонавий ғоя ва таклифларни тақдим этиш ҳамда юридик фаннинг устувор йўналишлари бўйича миллий олимларимиз ва ёш изланувчиларимиз тадқиқотларининг ҳозирги тенденциялари ва натижаларини муҳокама қилишга бағишланди.
Конференцияда Академиянинг профессор-ўқитувчилари, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Олий суд, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси, Тошкент давлат юридик университети, Ички ишлар вазирлиги академияси, Жамоат хавфсизлиги университети, Юридик кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти вакиллари, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг мустақил изланувчилари, таянч докторантлари, магистратура тингловчилари ва бакалавриат талабалари иштирок этишди.
Тадбирда миллий маърузачилардан ташқари, Россия Федерацияси Тергов қўмитасининг Санкт-Петербург академияси, Беларусь Республикасининг Янка Купала номидаги Гродно давлат университети ҳамда Қозоғистон Республикаси Академияси ҳузуридаги Касбий тайёргарлик институти олимлари ҳамда тадқиқотчилари маърузалар қилишди.
Конференцияда юридик фанни такомиллаштиришда замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ҳамда сунъий интеллектдан фойдаланишнинг афзалликлари, ҳуқуқни қўллаш амалиётида илғор хориж тажрибасини ўрганишнинг ролига доир масалалар таҳлили ҳамда ҳозирги кунда назария ва амалиётда мавжуд ҳуқуқий бўшлиқлар, шу билан биргаликда эришилаётган ютуқлар ҳамда қонунчилик ҳужжатларини такомиллаштиришга оид илгари сурилган таклифлар конференция ишини жонли руҳда ўтишига хизмат қилди.
Шунингдек, конференцияда қатнашган ёш тадқиқотчилар ҳам соҳанинг етук мутахассисларидан ўзларини қизиқтирган саволларга жавоблар олишди ва конференция иши илмий баҳс-мунозара шаклида олиб борилди.
Халқаро илмий-амалий конференция якунида иштирокчилар томонидан келгусида юридик фаннинг барча тармоқларини ривожлантиришда ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиётидаги масалалар бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни амалга ошириш, илмий-амалий тажриба алмашишга келишиб олинди ва иштирокчиларга конференция натижаси ўлароқ чоп этиладиган материаллар тўпламига ўз илмий мақола ва тезисларини тақдим этишлари мумкинлиги  маълум қилинди.

Проведение международной научно-практической конференции на тему: «Актуальные вопросы юридической науки и правоприменительной практики»
Правоозранительной академией организована международная научно-практическая конференция на тему: «Актуальные вопросы юридической науки и правоприменительной практики».
Основной целью конференции явилось представление современных идей и предложений, обладающих научным потенциалом и креативным подходом, касающихся сферы юридических наук, а также обсуждение актуальных тенденций и результатов исследований отечественных ученых и молодых исследователей по приоритетным направлениям юридической науки.
В работе конференции приняли участие профессорско-преподавательский состав Академии, представители Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан, Верховного суда, Национального центра по правам человека, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, Академии Министерства по чрезвычайным ситуациям, Ташкентского государственного юридического университета, Академии МВД, Университета общественной безопасности, Института переподготовки и повышения квалификации юридических кадров, а также самостоятельнқе сосикатели, докторанты, магистранты и студенты Правоохранительной академии.
Наряду с отечественными докладчиками, в работе конференции также приняли участие ученые и исследователи из Санкт-Петербургской академии Следственного комитета Российской Федерации, Гродненского государственного университета имени Янки Купалы (Республика Беларусь), и Института профессиональной подготовки при Академии Республики Казахстан.
В рамках конференции рассмотрены вопросы совершенствования юридической науки с применением современных информационно-коммуникационных технологий и искусственного интеллекта, значение изучения передового зарубежного опыта в правоприменительной практике, существующие пробелы в теории и практике, достигнутые успехи, а также предложения по совершенствованию законодательных актов. Эти темы способствовали живому и содержательному обсуждению.
Также молодые исследователи, участвовавшие в конференции, получили возможность задать интересующие их вопросы ведущим специалистам отрасли. Работа конференции проходила в форме научной дискуссии и обмена мнениями.
По итогам международной научно-практической конференции участники договорились о дальнейшем взаимовыгодном сотрудничестве в развитии всех отраслей юридической науки и решении практических правовых вопросов, а также об обмене научно-практическим опытом. Всем участникам была предоставлена возможность представить свои научные статьи и тезисы для публикации в итоговом сборнике материалов конференции.