“Юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб масалалари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ўтказилди
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси томонидан “Юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб масалалари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Конференциянинг асосий мақсади сифатида илмий салоҳиятга ва креатив ёндашувга эга бўлган юридик фанлар соҳасига доир замонавий ғоя ва таклифларни тақдим этиш ҳамда юридик фаннинг устувор йўналишлари бўйича миллий олимларимиз ва ёш изланувчиларимиз тадқиқотларининг ҳозирги тенденциялари ва натижаларини муҳокама қилишга бағишланди.
Конференцияда Академиянинг профессор-ўқитувчилари, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Олий суд, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, Ўзбекистон Республикаси Фавқулодда вазиятлар вазирлиги академияси, Тошкент давлат юридик университети, Ички ишлар вазирлиги академияси, Жамоат хавфсизлиги университети, Юридик кадрларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти вакиллари, Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясининг мустақил изланувчилари, таянч докторантлари, магистратура тингловчилари ва бакалавриат талабалари иштирок этишди.
Тадбирда миллий маърузачилардан ташқари, Россия Федерацияси Тергов қўмитасининг Санкт-Петербург академияси, Беларусь Республикасининг Янка Купала номидаги Гродно давлат университети ҳамда Қозоғистон Республикаси Академияси ҳузуридаги Касбий тайёргарлик институти олимлари ҳамда тадқиқотчилари маърузалар қилишди.
Конференцияда юридик фанни такомиллаштиришда замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ҳамда сунъий интеллектдан фойдаланишнинг афзалликлари, ҳуқуқни қўллаш амалиётида илғор хориж тажрибасини ўрганишнинг ролига доир масалалар таҳлили ҳамда ҳозирги кунда назария ва амалиётда мавжуд ҳуқуқий бўшлиқлар, шу билан биргаликда эришилаётган ютуқлар ҳамда қонунчилик ҳужжатларини такомиллаштиришга оид илгари сурилган таклифлар конференция ишини жонли руҳда ўтишига хизмат қилди.
Шунингдек, конференцияда қатнашган ёш тадқиқотчилар ҳам соҳанинг етук мутахассисларидан ўзларини қизиқтирган саволларга жавоблар олишди ва конференция иши илмий баҳс-мунозара шаклида олиб борилди.
Халқаро илмий-амалий конференция якунида иштирокчилар томонидан келгусида юридик фаннинг барча тармоқларини ривожлантиришда ҳамда ҳуқуқни қўллаш амалиётидаги масалалар бўйича ўзаро манфаатли ҳамкорликни амалга ошириш, илмий-амалий тажриба алмашишга келишиб олинди ва иштирокчиларга конференция натижаси ўлароқ чоп этиладиган материаллар тўпламига ўз илмий мақола ва тезисларини тақдим этишлари мумкинлиги  маълум қилинди.

An International Scientific-Practical Conference on “Topical Issues of Legal Science and Law Enforcement Practice” Held
The Law Enforcement Academy organized an international scientific-practical conference on the topic “Topical Issues of Legal Science and Law Enforcement Practice”.
The main goal of the conference was to present modern ideas and proposals in the field of legal sciences that possess scientific potential and creative approaches, as well as to discuss current trends and results of research conducted by our national scholars and young researchers in the priority areas of legal science.
Participants of the conference included professors and lecturers of the Academy, representatives of the Prosecutor General’s Office of the Republic of Uzbekistan, the Supreme Court, the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, the Supreme School of Judges under the Supreme Judicial Council, the Academy of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Uzbekistan, Tashkent State University of Law, the Academy of the Ministry of Internal Affairs, the University of Public Safety, the Institute for Retraining and Professional Development of Legal Personnel, independent researchers of the Law Enforcement Academy, PhD candidates, master’s degree students, and undergraduate students.
In addition to national speakers, scholars and researchers from the St. Petersburg Academy of the Investigative Committee of the Russian Federation, Yanka Kupala State University of Grodno in the Republic of Belarus, and the Institute for Professional Training under the Academy of the Republic of Kazakhstan also delivered presentations.
The conference featured discussions on the advantages of using modern information and communication technologies and artificial intelligence in the development of legal science, the role of studying advanced foreign experience in law enforcement practice, analysis of current legal gaps in theory and practice, as well as achievements and proposals to improve legislative acts. All of these contributed to the dynamic and engaging atmosphere of the conference.
Furthermore, young researchers who attended the conference had the opportunity to receive answers to their questions from leading experts in the field, and the event was conducted in the form of scientific debates and discussions.
At the conclusion of the international scientific-practical conference, participants agreed to pursue mutually beneficial cooperation in the development of all branches of legal science and in addressing law enforcement practice issues. They were also informed that they could submit their scientific articles and theses for inclusion in the conference proceedings to be published.