Халқаро илмий-амалий конференциянинг давоми Самарқандда: кибержиноятларни тергов қилиш масалалари муҳокама қилинди
2025 йил 20 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси ташаббуси билан ташкил этилган “Рақамли трансформация даврида ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятидаги замонавий чақириқлар ва таҳдидлар” мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференциянинг иккинчи куни доирасида Самарқанд шаҳрида “Кибержиноятларни тергов қилишнинг долзарб масалалари ва илғор тажриба” мавзусида халқаро давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси, Ички ишлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати, Марказий банк, шунингдек ЕХҲТ, БМТнинг Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, АҚШ Адлия вазирлиги ҳузуридаги гиёҳванд моддаларга қарши кураш федерал агентлиги, Россия Федерацияси ва Беларусь Республикаси Тергов қўмиталари, Испания Қироллиги Фуқаролик гвардияси, Корея Республикаси прокуратураси, Тожикистон Республикаси Бош прокуратураси, Беларусь Республикаси Суд экспертизаси давлат қўмитаси, BOOKing.com компанияси ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари иштирок этдилар.
Давра суҳбати кун тартибида қуйидаги муҳим масалалар муҳокама қилинди:
• Беларусь Республикаси мисолида кибержиноятларни тергов қилиш бўйича илғор хорижий тажриба;
• АҚШда крипто-активлар ноқонуний муомаласи бўйича тергов ишлари хусусиятлари;
• Киберфирибгарликда ижтимоий муҳандислик усулларидан фойдаланиш механизмлари;
• Фуқароларнинг ҳуқуқий маданияти ва рақамли саводхонлигини ошириш;
• Рақамли далилларни йиғиш методологияси;
• Кибержиноятчиликка қарши кураш соҳасида кадрлар тайёрлаш масалалари;
• Ўзбекистон Республикаси Марказий банкининг кибер таҳдидларни мониторинг қилиш ва олдини олишдаги ўрни.
Икки кун давом этган халқаро илмий-амалий конференция иштирокчиларга илғор тажриба ва фикрлар алмашиш, амалий таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқиш имконини яратди. Бу, ўз навбатида, кибержиноятларни самарали тергов қилиш борасида халқаро ҳамкорликни кучайтиришга хизмат қилади.
Таъкидлаш лозимки, Ўзбекистон тажрибаси, хусусан Академия ҳузуридаги Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти фаолияти халқаро ҳамкорлар томонидан катта қизиқиш ва эътирофга сазовор бўлди.
Ўзбекистон республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси қонунийлик ва рақамли хавфсизликни таъминлаш соҳасида инновацион ёндашувларни жорий этиш, профессионал мулоқот муҳитини шакллантириш ва жаҳон миқёсидаги экспертлик платформасини мустаҳкамлаш анъанасини давом эттиради.

Продолжение международной научно-практической конференции состоялось в Самарканде: обсуждены актуальные вопросы расследования киберпреступлений
20 июня 2025 года в рамках второго дня международной научно-практической конференции на тему: «Современные вызовы и угрозы в правоохранительной деятельности в эпоху цифровой трансформации», организованной Правоохранительной академией Республики Узбекистан, в городе Самарканде состоялся международный круглый стол на тему: «Актуальные вопросы и положительный опыт расследования киберпреступлений».
В мероприятии приняли участие представители Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, Службы государственной безопасности, Центрального банка Республики Узбекистан, а также международные эксперты и представители таких организаций, как ОБСЕ, Управление ООН по наркотикам и преступности, Федеральное агентство по борьбе с наркотиками при Министерстве юстиции США, Следственные комитеты Российской Федерации и Республики Беларусь, Гражданская гвардия Королевства Испания, Прокуратура Республики Корея, Генеральная прокуратура Республики Таджикистан, Государственный комитет судебных экспертиз Республики Беларусь, компания BOOKing.com и другие.
Повестка дня круглого стола охватила широкий круг практических вопросов, включая:
• передовой зарубежный опыт расследования киберпреступлений (на примере Республики Беларусь);
• особенности расследования незаконного оборота криптоактивов в США;
• механизмы социальной инженерии в кибермошенничестве;
• повышение правовой культуры и цифровой грамотности граждан;
• методику сбора цифровых доказательств;
• подготовку кадров в сфере противодействия киберугрозам;
• роль Центрального банка Республики Узбекистан в мониторинге и предупреждении киберугроз.
Открытый диалог в международном формате в рамках двухдневной конференции способствовал обмену мнениями, передовыми подходами и выработке практических рекомендаций, направленных на усиление взаимодействия и повышение эффективности расследования киберпреступлений.
Следует отметить, что опыт Узбекистана, в частности деятельность Научно-исследовательского института цифровой криминалистики при Академии, вызвал большой интерес и получил признание со стороны международных партнеров.
Правоохранительная академия Республики Узбекистан продолжает укреплять статус экспертной платформы международного уровня, способствующей интеграции инновационных решений в правоохранительную сферу, формированию профессионального сообщества и консолидации усилий в обеспечении законности и цифровой безопасности.