Жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш соҳасида халқаро ўқув дастурида иштирок этилди
Академия ходими Япония Халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) ҳамда БМТнинг Жиноятларнинг олдини олиш ва жиноятчиларни қайта тарбиялаш бўйича Осиё ва Шарқий Осиё институти (UNAFEI) ҳамкорлигида ташкил этилган “Жиноий одил судлов (Тергов, айблов, суд муҳокамаси ва халқаро ҳамкорликка эътибор қаратилган ҳолда)” халқаро дастури доирасида “Жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашишдаги долзарб муаммолар, самарали чора-тадбирлар” ўқув курсида иштирок этди.
Тадбирда Япония, Бутан, Мальдив, Лаос, Покистон, Сьерра-Леоне, Эфиопия, Жанубий Судан, Вьетнам, Замбия ва Ўзбекистон давлатларининг суд, прокуратура, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ходимлари ҳамда юридик тадқиқотчилар қатнашди.
Курс доирасида Япония, АҚШ, Таиланд, Бутан, Мальдив, Лаос, Покистон, Сьерра Леоне, Эфиопия, Жанубий Судан, Вьетнам ва Замбия давлатларининг ҳамда FATFнинг тавсиялари ўрганилди.
Шунингдек, пул ювишнинг замонавий усул ва воситалари, Японияда жиноий даромадларни легаллаштириш ва терроризмни молиялаштиришга қарши чораларнинг ҳозирги ҳолати ва муаммолари, молиявий разведкани ташкил этиш, крипто-активларнинг ноқонуний муомаласи, уларни аниқлашда қўлланиладиган усул ва воситалари, пул ювиш ва терроризмни молиялаштиришнинг глобал тенденциялари, пул ювиш ҳолатларини мониторинг қилиш ва аниқлаш, трансчегаравий пул ювиш ҳолатларини тергов қилиш, криптоактивлардан фойдаланган ҳолда пул ювишга оид жиноий ишлар бўйича процессуал чораларни ташкил этиш каби масалалар ўрганилди ҳамда фикр алмашилди.
Академия ходими томонидан “Ўзбекистонда жиноий даромадларни легаллаштиришга қарши курашиш ҳамда самарали қарши чоралар” мавзусида маъруза билан тақдимот ўтказилди.
Япония Адлия вазирлиги (MOJJ), Олий прокуратураси ҳузуридаги Янги пайдо бўлаётган жиноятлар бўйича прокурорлар бошқармаси (JPEC) га ташриф буюрилиб, фаолияти ҳамда Ҳуқуқий тарих материаллари кўргазма зали экспонатлари билан танишилди, шунингдек Токио шаҳар судининг Тачикава провинцияси судига ташриф буюрилиб, суд процессида кузатувчи сифатида иштирок этилди.

Участие в международной учебной программе в сфере противодействия легализации преступных доходов
Сотрудник Академии принял участие в учебном курсе на тему: «Актуальные проблемы, эффективные меры и возврат активов в рамках противодействия легализации преступных доходов», организованном Японским агентством международного сотрудничества (JICA) и Институтом ООН по предупреждению преступности и обращению с правонарушителями в Азии и странах Дальнего Востока (UNAFEI) в рамках международной программы «Уголовное правосудие (с акцентом на расследование, обвинение, судебное разбирательство и международное сотрудничество)».
В мероприятии приняли участие представители прокуратур, судебных и правоохранительных органов, исследователи из Японии, Бутана, Мальдив, Лаоса, Пакистана, Сьерра-Леоне, Эфиопии, Южного Судана, Вьетнама, Замбии и Узбекистана.
В рамках курса изучены рекомендации ФАТФ, а также опыт таких стран, как Япония, США, Таиланд, Бутан, Мальдивы, Лаос, Пакистан, Сьерра-Леоне, Эфиопия, Южный Судан, Вьетнам и Замбия.
Также рассмотрены современные методы и средства отмывания денег, текущее состояние и проблемы Японии в сфере противодействия легализации преступных доходов и финансированию терроризма, вопросы организации финансовой разведки, незаконный оборот криптоактивов, а также методы и инструменты их выявления, глобальные тенденции в отмывании денег и финансировании терроризма, мониторинг и выявление случаев отмывания, расследование трансграничных схем, а также процессуальные меры по уголовным делам, связанным с отмыванием денег с использованием криптоактивов.
Сотрудник Академии выступил с докладом на тему «Борьба с легализацией преступных доходов и эффективные контрмеры в Узбекистане».
Слушатели курса также посетили Министерство юстиции Японии (MOJJ), Прокуратуру по новым видам преступлений при Верховной прокуратуре (JPEC), где ознакомились с их деятельностью и экспозицией Зала правовой истории. Также был организован визит в суд провинции Тачикава Токийского окружного суда, где представитель Академии присутствовал на судебном процессе в качестве наблюдателя.