Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясига 2019 йилга “12.00.07-Суд ҳокимияти. Прокурор назорати. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолиятини ташкил этиш. Адвокатура” ихтисослиги бўйича таянч докторантурага (PhD) ва мустақил изланувчиликка (PhD,  DSc) қабул бўйича
ТАЛАБЛАР:
I. Таянч докторантурага (PhD) қуйидагиларга эга бўлганлар қабул қилинади:
магистр даражасига, олий маълумот тўғрисидаги диплом (мутахассислик дастурлари бўйича) эга бўлганлар;
фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олиш учун диссертация тадқиқоти асосини ташкил қилиши мумкин бўлган илмий натижалар, шу жумладан илмий журналларда чоп этилган камида битта мақола ҳамда тегишли йўналишлар бўйича иккитадан кам бўлмаган илмий ишлар тўпламларига киритилган маъруза тезисларига эга бўлганлар.
Таянч докторантурада (PhD) ўқиш учун талабгорлар Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси (кейинги ўринларда Академия деб юритилади)га қуйидаги ҳужжатларни тақдим этадилар:
Академия бошлиғи номига таянч докторантурага (PhD) қабул қилиш ҳақида ариза;
талабгорнинг қисқача биографик маълумотномаси;
меҳнат дафтарчасининг белгиланган тартибда тасдиқланган нусхаси;
олий таълим муассасаси магистратураси дипломи, олий маълумот (мутахассислик дастурлари бўйича) тўғрисидаги диплом нусхаси;
нашр этилган илмий ишлар рўйхати, шунингдек уларнинг нусхалари.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Давлат стипендияси соҳиблари тегишли ҳужжат нусхасини тақдим этишлари мумкин.
II. Фалсафа доктори (PhD) илмий даражаси учун мустақил изланувчиликка қуйидагиларга эга бўлганлар қабул қилинади:
магистр ёки олий маълумот тўғрисидаги (ихтисослик бўйича) дипломга эга бўлганлар;
белгиланган илмий мақолаларига эга бўлганлар (илмий журналларда чоп этилган камида битта мақола ҳамда тегишли йўналишлар бўйича иккитадан кам бўлмаган илмий ишлар тўпламларига киритилган маъруза тезислари);
камида икки йиллик илмий-педагогик иш стажи ёки муайян илмий ютуқлар (ихтиро учун патентлар ёки муаллифлик гувоҳномалари)га эга бўлганлар.
Фалсафа доктори (PhD) илмий даражаси учун мустақил изланувчиликка талабгорлар Академияга қуйидаги ҳужжатларни тақдим этадилар:
Академия бошлиғи номига мустақил изланувчиликка қабул қилиш ҳақида ариза;
илмий ишлар рўйхати ва уларнинг нусхаси;
иш жойидан тавсифнома.
III. Фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун мустақил изланувчи сифатида расмийлаштирилувчи шахслар қуйидаги талабларга жавоб бериши керак:
фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) ёки унга тенглаштирилган хорижий мамлакатларда олинган илмий даражалар;
фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини олгандан сўнг муҳим илмий ютуқларга эришиш, шу жумладан, фан доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун диссертация тадқиқоти асосини ташкил қилиши мумкин бўлган илмий журналларда чоп этилган камида учта илмий мақолага ҳамда илмий-амалий конференциялар, семинарлар ва тегишли илмий йўналишлар бўйича илмий ишлар тўпламларида камида иккита тезисга эга бўлиш.
фан номзоди ёки фалсафа доктори (PhD) дипломи ёки хорижда олинган унга тенглаштирилган бошқа илмий даражалар дипломи нусхаси;
Изоҳ: Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 22 майдаги “Олий ўқув юртидан кейинги таълим тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 304-сон Қарори асосида.

по приему в 2019 году на базовую докторантуру (PhD) и самостоятельное соискательство (PhD, DSc) по специальности «12.00.07-Судебная власть. Прокурорский надзор. Организация правоохранительной деятельности. Адвокатура» в Академию Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан:
I. В базовую докторантуру (PhD) принимаются лица, имеющие:
диплом магистра, диплом о высшем образовании (по программам специальности);
научные результаты, в том числе минимум одну научную статью, опубликованную в научном журнале, и не менее двух тезисов докладов в сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям, которые могут составить основу диссертационного исследования на соискание ученой степени доктора философии (PhD).
Претенденты на обучение в базовой докторантуре представляют в Академию Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан (далее – Академия) следующие документы:
заявление на имя начальника Академии о принятии на базовую докторантуру (PhD);
справку-объективку;
копию трудовой книжки, заверенную в установленном порядке;
копию диплома магистра, диплома о высшем образовании (по программам специальности);
список опубликованных научных работ, а также их копии.
Обладатели Государственной стипендии Президента Республики Узбекистан могут представить копию соответствующего документа.
II. На самостоятельное соискание ученой степени доктора философии (PhD) принимаются следующие лица:
имеющие диплом магистра либо диплом о высшем образовании (по специальностям);
имеющие определенные научные публикации (в том числе минимум одну научную статью, опубликованную в научном журнале, и не менее двух тезисов докладов в сборниках научных трудов по соответствующим научным направлениям);
с научно-педагогическим стажем работы не менее двух лет или имеющие определенные научные достижения (патенты на изобретения или авторские свидетельства).
Претенденты на самостоятельное соискание ученой степени доктора философии (PhD) представляют в Академию следующие документы:
заявление на имя начальника Академии о принятии на самостоятельное соискание (PhD);
III. Лица, оформляемые в качестве самостоятельных соискателей ученой степени доктора наук (DSc), должны соответствовать следующим требованиям:
Лица, оформляемые в качестве самостоятельных соискателей ученой степени доктора наук (DSc) представляют в Академию следующие документы:
заявление на имя начальника Академии о принятии на самостоятельное соискание (DSc);
копия диплома кандидата наук или диплома доктора философии (PhD) или других приравненных к ним ученых степеней, полученных за рубежом; характеристику с места работы.
* Примечание: На основе требований Положения о послевузовском образовании, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 22 мая 2017 года № 304 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы послевузовского образования».