Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси ташкил этилганлигининг бир йиллигига бағишланган тадбирлар
Ижтимоий-иқтисодий ривожланишнинг янги устувор йўналишлари ва қонун устуворлигини таъминлашдаги вазифалар ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги кадрларнинг салоҳиятини энг яхши, замонавий инновацион ёндашув ва амалиёт асосида янада ривожлантирилишини талаб қилади.
Фан ва таълим соҳасида инновацион ёндашувларни жорий қилиш, ўзаро тажриба алмашиш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаси мутахассисларини тайёрлаш тизимини такомиллаштириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш, илмий ютуқлар аҳамияти ва натижаларини муҳокама қилиш платформасини яратиш мақсадида жорий йилнинг 16-17 май кунлари Бош прокуратура Академияси томонидан «Ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасида илмий ва таълим салоҳиятини ошириш: замонавий тенденциялар ва истиқболлар» мавзусидаги халқаро илмий-амалий конференция ташкил этилди.
Тадбир, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 8 майдаги ПФ-5438-сон Фармонига мувофиқ Бош прокуратура Академияси ташкил этилганининг бир йиллигига ва шу давр мобайнида амалга оширилган ишлар сарҳисобига бағишланган бўлиб, БМТТД, ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, «Минтақавий диалог» ХННТ ва бошқа ташкилотлар кўмагида ўтказилди.
Конференция иши ялпи ва тематик бўлимлар шаклида ташкил этилиб, уларда интеллектуал капитал ва технологияларни бирлаштириш борасидаги ҳамкорлик, юридик кадрларни тайёрлаш жараёнида замонавий технологиялардан фойдаланиш, коррупцияга қарши кураш ва жиноятчиликнинг олдини олиш соҳасидаги илмий-таълим фаолияти ҳамда таълим жараёни сифатини бошқариш масалалари муҳоқама қилинди.
Тадбирда 21 давлат ва 11 халқаро ташкилотларнинг илм-фан ва таълим соҳасида фаолият юритаётган 50 дан зиёд чет эллик экспертлари, шунингдек амалиётчи мутахассислари иштирок этишди.
Хусусан, конференцияда АҚШнинг Федерал тергов бюроси Академияси, Австрия Адлия вазирлигининг Судьялар ва прокурорларни тайёрлаш ва ўқитиш департаменти, Корея Республикасининг Адлия институти, Корея қонунчилик тадқиқоти институти, Малайзия коррупцияга қарши кураш академияси, Коррупцияга қарши кураш халқаро академияси, Беларусь Бош прокуратурасининг Қонунийлик ва ҳуқуқ-тартиботни кучайтириш муаммолари илмий-амалий маркази, Озарбайжон Бош прокуратурасининг Илмий-ўқув маркази, Украина Бош прокуратурасининг Миллий академияси, Молдованинг коррупцияга қарши курашиш миллий маркази, Россия Бош прокуратураси университети, АҚШ Федерал суд маркази, Франция Магистратура миллий мактаби, Қирғизистон Республикаси Бош прокуратурасининг Прокурор ходимларини касбий тайёрлаш маркази, шунингдек Бостон ҳуқуқ мактаби, М.Ломоносов номидаги МДУ, Киль университети (ГФР), Кембридж, Лунд (Швеция), Нагоя, Хельсинки университетлари, ХХваДБРАнинг Сибирь бошқарув институти ҳамда бошқа хорижий муассаса ва ташкилотларнинг раҳбарлари ва масъул ходимлари қатнашишди.
Шунингдек, тадбирда БМТ орган ва агентликлари, ЕХҲТ, ЕИ делегацияси, Германиянинг Халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик фонди (IRZ), «Минтақавий диалог» ХННТ, Ўзбекистондаги TICA вакиллиги, элчихоналар ва бошқа ташкилотлар вакиллари иштирок этишди.
Тўртта тематик бўлимда олиб борилган муҳокамалар натижаларига кўра, ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳасидаги илмий ва таълим салоҳиятини ошириш, идоралараро ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган конференциянинг амалий тавсиялари қабул қилинди.
Конференция тадбирлари доирасида Германиянинг Халқаро ҳуқуқий ҳамкорлик фонди (IRZ) кўмагида жиноят ва жиноий-процессуал қонунчилиги соҳаси бўйича ГФРдан ташриф буюрган экспертлар иштирокида Ўзбекистон Республикасининг Жиноят ва Жиноят-процессуал кодекси лойиҳалари қоидаларини муҳокама қилишга қаратилган давра суҳбати ўтказилди.
Анжуман дастурига мувофиқ, амалий машғулот ва масофавий таълим учун барча зарур шароитлар яратилган Бош прокуратура Академияси янги биносининг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди.
Икки томонлама учрашувлар якунида Халқаро (IACA) ва Малайзия (МАСА) коррупцияга қарши курашиш академиялари, Туркия Адлия академияси, Украина Бош прокуратурасининг Миллий академияси, Қирғизистон Республикаси Бош прокуратурасининг Прокурор ходимларини касбий тайёрлаш марказлари билан ҳамкорликни ривожлантириш тўғрисидаги келишувларга эришилди.
Кадрлар тайёрлаш ва илмий-тадқиқот фаолияти соҳасидаги хорижий ва миллий таълим муассасалари билан ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумлар, аҳдлашув баённомалари ва бошқа ҳужжатларни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Хусусан, суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти соҳасида идоралараро илмий тадқиқотларни амалга ошириш ва уларни  мувофиқлаштириш мақсадида Бош прокуратура Академияси, ТДЮУ, Судьялар олий кенгаши ҳузуридаги Судьялар олий мактаби, ИИВ Академияси, Миллий гвардия Ҳарбий-техник институти, ДХХ институти, ДБҚнинг Божхона институти, Адлия вазирлиги қошидаги Юристлар малакасини ошириш маркази ва ДСҚ ҳузуридаги Малака ошириш марказининг Қўшма қарори имзоланди.
Мазкур ҳужжат билан суд ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш соҳаларида илмий тадқиқотларни амалга ошириш ва натижаларини амалиётга тадбиқ этишни таъминлашга йўналтирилган Илмий-тадқиқот консорциуми ташкил этилди.
Шу билан бирга, Академиянинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази, Миллий гвардия Ҳарбий-техник институти ва ДБҚнинг Божхона институти билан ҳамкорлик меморандуми тузилди.

ГОДОВЩИНА АКАДЕМИИ ГЕНЕРАЛЬНОЙ ПРОКУРАТУРЫ
В целях создания платформы для обсуждения достижений и результатов внедрения инновационных подходов в науке и образовании, обмена опытом и разработки предложений по совершенствованию процесса обучения специалистов правоохранительной сферы, Академией Генеральной прокуратуры 16-17 мая т.г. организована Международная научно-практическая конференция на тему: «Повышение научного и образовательного потенциала в сфере правоохранительной деятельности: современные тенденции и перспективы».
Мероприятие посвящено подведению итогов работы, проделанной за год с момента основания Академии Генеральной прокуратуры в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 года № УП-5438 и проведено при содействии ПРООН, Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане, МНПО «Региональный диалог» и других организаций.
Работа конференции организована в формате пленарных и тематических секций, в ходе которых обсуждены вопросы сотрудничества для объединения интеллектуального капитала, использования современных технологий в процессе подготовки юридических кадров, научно-образовательной деятельности в сфере противодействия коррупции и профилактики правонарушений, а также управления качеством образовательного процесса.
В мероприятии приняли участие более 50 зарубежных экспертов в области науки и образования, а также практиков из 21 страны и 11 международных организаций.
В частности, на конференцию прибыли руководители и ответственные сотрудники Академии ФБР США, Департамента обучения и подготовки судей и прокуроров Министерства юстиции Австрии, Института юстиции Республики КореяКорейского института правовых исследований, Малазийской антикоррупционной академии, Международной антикоррупционной академии, Научно-практического центра проблем укрепления законности и правопорядка Генеральной прокуратуры Беларуси, Научно-учебного центра Генеральной прокуратуры Азербайджана, Национальной академии прокуратуры Украины, Национального антикоррупционного центра Молдовы, Университета Генеральной прокуратуры России, Федерального судебного центра СШАФранцузской национальной школы магистратуры, Центра профессиональной подготовки прокурорских работников Генеральной прокуратуры Кыргызстана, а также Бостонской школы права, Высшей школы МГУ имени М.Ломоносова, Университета г. Киль (ФРГ), Кембриджского, Лундского (Швеция), Нагойского, Хельсинкского университетов, Сибирского института управления РАНХиГС и других зарубежных учреждений и органов.
Также, в мероприятии участвовали представители органов и агентств ООНОБСЕ, делегации Европейского СоюзаГерманского фонда международного-правового сотрудничества (IRZ), МНПО «Региональный диалог», Представительства TICA в Узбекистане, посольств и других организаций.
По результатам работы четырех тематических сессий приняты практические рекомендации конференции, направленные на повышение научного и образовательного потенциала в сфере правоохранительной деятельности, укрепление межведомственного и международного сотрудничества.
В рамках мероприятий конференции при содействии Германского фонда международного правового сотрудничества (IRZ) организован круглый стол с участием экспертов из ФРГ в области уголовного и уголовно-процессуального законодательства, посвященный обсуждению положений проектов Уголовного и Уголовно-процессуального кодексов Республики Узбекистан.
В соответствии с программой проведения конференции состоялась церемония торжественного открытия нового здания Академии Генеральной прокуратуры, в котором созданы необходимые условия для практико-ориентированного и дистанционного обучения.
По итогам проведенных двусторонних встреч достигнуты договоренности о развитии сотрудничества с Международной (IACA) и Малазийской (MACA) антикоррупционными академиями, Турецкой Академией юстиции, Национальной академией прокуратуры Украины, Центром профессиональной подготовки прокурорских работников Генеральной прокуратуры Кыргызской Республики.
Состоялось подписание протоколов о намерениях, меморандумов о сотрудничестве и других документов с зарубежными и национальными образовательными учреждениями в области подготовки кадров и научно-исследовательской деятельности.
В частности, в целях осуществления межведомственных научных исследований в сфере судебной и правоохранительной деятельности и их координации подписано Совместное постановление Академии Генеральной прокуратуры, ТГЮУ, Высшей школы судей при Высшем судейском совете, Академии МВД, ВТИ Национальной гвардии, Института СГБ, Таможенного института ГТК, Центра повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции и Центра повышения квалификации при ГНК.
Данным документом образован Научно-исследовательский  консорциум, деятельность которого направлена на объединение усилий по осуществлению научных исследований в судебной и правоохранительной сфере и обеспечение внедрения их результатов на практике.
Наряду с этим, заключены меморандумы о сотрудничестве Академии с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека, Военно-техническим институтом Национальной гвардии и Таможенным институтом ГТК.