“Электрон далилларни олишда ўзаро ҳуқуқий ёрдам ва кибержиноятларни трансмиллий тергов қилиш” минтақавий семинар-тренинги
2020 йил 5-6 март кунлари Академияда “Электрон далилларни олишда ўзаро ҳуқуқий ёрдам ва кибержиноятларни трансмиллий тергов қилиш” мавзусида Марказий Осиё мамлакатлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари ходимлари учун минтақавий семинар-тренинг ўтказилди.
Тадбир БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси томонидан CASC тармоғи ташаббуси доирасида Бош прокуратура Академияси билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Семинар-тренингда 24 нафар Қирғизистон ва Ўзбекистон ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлари ходимлари, шунингдек Бош прокуратура Академияси, Тошкент давлат юридик университети ҳамда ИИВ Академияси профессор ўқитувчилари таҳсил олдилар.
Тренерлар сифатида халқаро экспертлар – Португалия Бош прокуратураси Кибержиноятчиликка қарши курашиш бошқармаси прокурори ва координатори Педро Вердельо, Руминия Бош прокуратураси Уюшган жиноятчилик билан боғлиқ ишларни тергов қилиш бошқармаси катта прокурори Алекс Флорин, шунингдек Жанубий ва Марказий Осиё бўйича Facebook ишонч ва хавфсизлик бўлими раҳбари Викрам Ландех иштирок этдилар.
Тадбир иштирокчилари семинар давомида ўзлаштирган янги билимларини қўллаган ҳолда амалий топшириқларни бажардилар ва тадбир бўйича атрофлича фикр алмашдилар.
Режалаштириш, тайёргарлик, жиноят жойини кўздан кечириш, рақамли далилларни сақлаш, жумладан маълумотларни (Facebook, Instagram) сақланиши бўйича сўровлар расмийлаштириш, шунингдек ўзаро ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш каби тезкор таъсир чораларининг тўлақонли қамрови таъминлангани тадбирнинг амалий аҳамиятини янада оширди.

Проведение регионального семинар-тренинга «Взаимная правовая помощь в получении электронных доказательств и трансграничные расследования киберпреступлений»
5-6 марта 2020 года в Академии проведен региональный семинар-тренинг на тему: «Взаимная правовая помощь (ВПП) в получении электронных доказательств и трансграничные расследования киберпреступлений» для сотрудников правоохранительных органов стран Центральной Азии.
Данный тренинг организован Региональным представительством Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии (УНП ООН) в рамках Сетевой инициативы CASC в сотрудничестве с Академией Генеральной прокуратуры.
В рамках тренинга прошли обучение 24 сотрудника правоохранительных органов Кыргызстана и Узбекистана, а также профессорско-преподавательский состав Академии Генеральной прокуратуры, Ташкентского государственного юридического института и Академии МВД.
В качестве тренеров выступили международные эксперты – прокурор и координатор Управления по борьбе с киберпреступностью при Генеральной прокуратуре Португалии Педро Вердельо, старший прокурор Управления по расследованию дел, связанных с организованной преступностью при Генеральной прокуратуре Румынии Алекс Флорин, а также руководитель отдела доверия и безопасности по Южной и Центральной Азии Facebook Викрам Ландех.
Участники мероприятия применили знания, приобретенные в ходе семинара при решении практических заданий, в процессе которых также обменялись мнениями по тематике тренинга.
Практическую ценность cеминара составил полноценный охват всех аспектов оперативного реагирования – от планирования, подготовки и осмотра места преступления, до сохранения цифровых доказательств, включая оформления запроса на сохранение данных (Facebook, Instagram) и оказания ВПП.