Халқаро давра суҳбати натижалари ҳақида
Жорий йилнинг 11 декабрь куни “Windham” меҳмонхонасида БМТТД, USAID ҳамда Ўзбекистон Республикаси Олий судининг “Қонун устуворлиги соҳасидаги ҳамкорлик” қўшма лойиҳаси доирасида Бош прокуратура Академияси билан ҳамкорликда “Прокуратура, суд ва адвокатура органларининг қонун устуворлигини таъминлаш бўйича ўзаро ҳамкорлигининг замонавий тенденциялари” мавзусида халқаро давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда Буюк Британия, Туркия, Испаниядан ташриф буюрган экспертлар, Ўзбекистонда фаолият юритаётган халқаро ташкилотлар вакиллари, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди ва Олий судининг судьялари, Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси марказий маҳкама ходимлари, Бош прокуратура Академиясининг профессор-ўқитувчилари ва магистрантлари, Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси ходимлари, Ўзбекистон Адвокатлар палатаси, ИИВ Академияси, Тошкент Давлат юридик универститети, Миллий гвардия Ҳарбий техника институти, Халқаро иқтисод ва дипломатия университетининг вакиллари иштирок этдилар.
Тадбирни очиш муносабати билан сўзга чиққан Академия бошлиғи ўзининг кириш сўзида мамлакатимизда қонунчиликни такомиллаштириш, суд ҳокимиятининг чинакам мустақиллигини таъминлаш, адвокатура институтини янада ривожлантириш, фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатлари ҳимоясини таъминлашда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар жавобгарлигини кучайтириш йўлида амалга оширилаётган ишлар ҳақида алоҳида тўхталиб, суд амалиётида мавжуд бўлган муаммоларнинг ечимини таъминлашда прокуратура, суд ва адвокатура идоралари ўртасидаги ҳамкорликнинг аҳамиятини таъкидлаб ўтди.
Давра суҳбати давомида Академиянинг судларда прокурор ваколатини таъминлаш кафедраси бошлиғи М.З.Раджапованинг “Фуқаролик, иқтисодий ва маъмурий суд процессларида прокурор иштирокининг процессуал-ҳуқуқий асослари” ҳамда Академиянинг суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини мажбурий ижро этиш кафедрасининг катта ўқитувчиси А.Хамидовнинг “Суд қарорлари ижроси тизимини янада такомиллаштириш масалалари” мавзуларидаги илмий-таҳлилий изланишларининг натижалари тадбир иштирокчиларининг муҳокамасига  киритилди.
Шунингдек, халқаро давра суҳбати давомида ўтказилган мунозараларда фуқароларнинг одил судловга мурожаат қилиш имкониятлари, суд жараёнининг барча босқичларида тарафлар тортишуви тамойилини таъминлаш, судларда прокурор ва адвокат иштироки, қонун устуворлигини таъминлашда прокуратура, суд ва адвокатура органларининг ҳамкорлиги, ҳорижий давлатларнинг бу борадаги тажрибаси билан боғлиқ масалалар муҳокама этилди.
Ҳорижий экспертлар тадбир иштирокчиларини Туркия, Испания ва Буюк Британия давлатларининг жиноят ва фуқаролик судлов соҳаларида одил судловни амалга ошириш, суд жараёнларида тарафлар тортишуви тамойилини таъминлаш ҳамда суд қарорларини ижро этиш соҳаларига тааллуқли бўлган қонунчилиги хусусиятлари билан таништириб ўтдилар.
Халқаро давра суҳбати натижаларига кўра прокуратура, суд ва адвокатура органларининг ҳамкорлигини такомиллаштиришга қаратилган тавсиялар ишлаб чиқилди.

Об итогах международного круглого стола
11 декабря с.г. в гостинице «Windham» проведен международный круглый стол на тему: «Современные тенденции взаимодействия органов прокуратуры, судебной власти и адвокатуры для обеспечения верховенства закона», организованный в рамках совместного проекта Верховного суда Республики Узбекистан, ПРООН и Агентства США по международному развитию (USAID) «Партнерство в сфере верховенства закона в Узбекистане».
В работе международного круглого стола приняли участие международные эксперты из Великобритании, Турции, Испании, представители аккредитованных в Узбекистане международных организаций, судьи Конституционного суда и Верховного суда Республики Узбекистан, сотрудники центрального аппарата Генеральной прокуратуры, профессорско-преподавательский состав и магистранты Академии, сотрудники Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, представители Палаты адвокатов, Академии МВД, Ташкентского государственного юридического университета, Военно-технического института Национальной гвардии, Университета мировой экономики и дипломатии.
Открывая мероприятие, начальник Академии  в своем вступительном слове отметив проводимую в стране работу по совершенствованию законодательства, обеспечению подлинной независимости судебной власти, совершенствованию института адвокатуры, повышению ответственности правоохранительных органов в деле обеспечения защиты прав и интересов граждан, подчеркнул важность взаимодействия органов прокуратуры, суда и адвокатуры в разрешении имеющихся проблем в судебной практике.
В ходе мероприятия на обсуждение участников были представлены результаты научно-исследовательских работ начальника кафедры по обеспечению полномочий прокурора в судах Академии Раджаповой М.З. на тему: “Процессуально-правовые основы участия прокурора в гражданских, экономических и административных судах”, а также старшего преподавателя кафедры принудительного исполнения судебных актов и актов иных  органов Академии Хамидова А. на тему: “Вопросы дальнейшего совершенствования системы исполнения судебных решений”.
В ходе обсуждений были затронуты вопросы обеспечения доступа граждан к правосудию, принципа состязательности сторон на всех стадиях судопроизводства, участия прокуроров и адвокатов в судах, взаимодействия органов прокуратуры, судебной власти и адвокатуры, обмен опытом в области взаимодействия органов прокуратуры, судебной власти и адвокатуры в зарубежных странах.
Зарубежные эксперты ознакомили присутствующих с особенностями законодательства Турции, Испании и Великобритании по вопросам осуществления правосудия в уголовном и гражданском судопроизводстве, обеспечения принципа состязательности сторон в судопроизводстве и исполнения судебных решений.
По итогам международного круглого стола разработаны рекомендации по совершенствованию взаимодействия прокуратуры, судебной системы и адвокатуры.