Прокуратура органларида лавозимларни эгаллаш учун номзодларни касбий қайта тайёрлаш курслари ниҳоясига етди
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академиясида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 8 майдаги ПФ–5438-сонли “Прокуратура органлари кадрларини тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига асосан илк маротаба ташкил этилган прокуратура органларида лавозимларни эгаллаш учун номзодларни касбий қайта тайёрлаш курслари ниҳоясига етди.
Қайта тайёрлаш курси олти ой давом этиб, прокурор-тергов иши ва прокуратура органларида иш юритишни ташкил қилиш асосларини ўқитишга йўналтирилди. Олий таълим ҳамда амалий фаолият орасида мавжуд бўшлиқларни тўлдириш мақсадида таълим жараёни амалиётга йўналтирилган компетенциявий ёндашув асосида ташкил этилди.
Ўқув машғулотлари илғор педагогик ва ахборот-комуникация технологияларини қўллаган тарзда ўтказилди. Тингловчиларда тергов ва тезкор-қидирув тадбирларини ўтказиш бўйича амалий ва махсус кўникмаларни шакллантириш мақсадида ўқув машғулотлари криминалистик полигон, суд имитацияси зали, электрон тир ва бошқа махсус жиҳозланган ўқув хоналарида ўтказилди.
Ўқиш жараёнида курс тингловчилари таҳлилий фикрлаш қобилияти, чет тилларида сўзлаш ва шу каби самарали фаолият юритиш учун зарур бошқа кўникмаларини ривожлантириш имкониятига эга бўлдилар.
Курс дастури прокуратура органлари фаолиятини ташкил этиш, қонунчилик ижроси устидан назорат, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси, судларда прокурор ваколатини таъминлаш ва умумий компетенцияларга оид ўқув блокларидан ташкил топди.
Ҳар бир ўқув блоки бўйича аудитория машғулотлари пойтахт туманлари прокуратураларида амалиёт ўташ билан бирга ташкил этиб борилди. Бу тингловчиларда терговга қадар текшириш ва тергов ҳаракатларини ўтказиш, иш юритиш, мурожаатлар билан ишлаш ва тергов-прокурорлик фаолиятига оид бошқа кўникмаларнинг шаклланишига хизмат қилди.
Бирламчи ихтисослашув шаклидаги қайта тайёрлаш курслари зарур ахлоқий, психологик фазилатлар ва ҳар томонлама билим ва юқори малакага эга бўлган муносиб номзодларни танлаб олиш имконини берадиган, прокуратурага хизматга қабул қилишнинг мутлақо янги моделига асос солиб берди.

Состоялся выпуск курсов профессиональной переподготовки кандидатов на замещение должностей в органах прокуратуры
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан завершились первые курсы профессиональной переподготовки кандидатов на замещение должностей в органах прокуратуры в виде первичной специализации, организованные в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 8 мая 2018 года №УП–5438 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров органов прокуратуры».
Курсы продолжительностью шесть месяцев были направлены на обучение основам прокурорско-следственной работы и организации делопроизводства в органах прокуратуры. Программа курсов состояла из учебных блоков по организации деятельности органов прокуратуры, надзору за исполнением законодательства, профилактике правонарушений, обеспечению полномочий прокурора в судах, а также общим компетенциям.
В целях восполнения существующих пробелов между академическим обучением и практической работой, обучение на курсах организовано на основе практико-ориентированного, компетентностного подхода.
Учебные занятия курсов проводились с применением передовых педагогических и информационно-коммуникационных технологий. В целях выработки практических и специальных навыков по проведению следственных и оперативно-розыскных мероприятий организованы ситуационные учебные занятия в специально оборудованных кабинетах, позволяющих в приближенных к реальным условиях проводить имитацию судебного процесса, осмотр места происшествия, другие практические занятия.
В процессе обучения на курсах слушатели получили возможность развивать способности аналитического мышления, языковые и другие навыки, способствующие достижению успехов в работе.
Аудиторные занятия по каждому учебному блоку сопровождались практической деятельностью в районных прокуратурах столицы, что послужило формированию и развитию у слушателей необходимых профессиональных навыков по проведению доследственной проверки и следственных действий, организации делопроизводства, работе с обращениями граждан и других составляющих прокурорско-следственной деятельности.
Курсы переподготовки в виде первичной специализации легли в основу принципиально новой модели приема на службу в прокуратуру, которая позволяет осуществлять прием на работу достойных кандидатов, обладающих всесторонними знаниями и высокой квалификацией, необходимыми морально-волевыми качествами и психологической устойчивостью.