Коррупцияга қарши курашиш бўйича сайёр тренинг
2019 йилнинг 21-23 август кунлари Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси ва Бош прокуратура Академияси томонидан БМТ Тараққиёт дастурининг “Ўзбекистондаги самарали, ҳисоб берувчи ва шаффоф бошқарув институтлари орқали коррупцияга қарши кураш” лойиҳаси билан ҳамкорликда Тошкент вилоятининг Бўстонлиқ туманида “2030 йилгача бўлган даврда Глобал ривожланиш кун тартиби доирасида коррупцияга қарши курашиш” мавзусидаги тренинг ўтказилди.
Тадбир БМТ Тараққиёт дастурининг Осиё-Тинч океани минтақасида тинч ва инклюзив жамиятлар учун коррупцияга қарши курашиш бўйича Глобал лойиҳаси (ACPIS) кўмагида ташкил қилинди.
Тадбирда Бош прокуратура, Олий суд, Бизнес-омбудсмен, Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти, Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Бош прокуратура Академияси  вакиллари ҳамда давлат органларининг идоравий мувофиқлаштирувчилари иштирок этишди.
Тадбирда халқаро экспертлар сифатида БМТ Тараққиёт дастурининг коррупцияга қарши курашиш Глобал дастурининг маслаҳатчиси Анга Тимилсина, БМТ Тараққиёт дастурининг тинч ва инклюзив жамиятлар учун коррупцияга қарши курашиш бўйича Глобал лойиҳаси (ACPIS) раҳбари Аида Арутюнова ва БМТ Тараққиёт дастурининг коррупцияга қарши курашиш Глобал дастури бўйича тадқиқотлар соҳасидаги таҳлилчи Шарлин Луи қатнашишди.
Уч кунлик тренинг 2030 йилгача бўлган даврда Глобал ривожланиш кун тартиби доирасида коррупцияга қарши курашишни амалга оширишга ягона ёндашувни ишлаб чиқиш, шу жумладан 16-мақсад – “Тинчлик, одил судлов ва самарали институтлар” ва 16.5-вазифа – “Коррупцияга қарши курашиш” масалаларини муҳокама қилиш учун эксперт майдончаси бўлиб хизмат қилди.
Тажриба алмашиш билан бир қаторда, халқаро экспертлар томонидан иштирокчиларнинг 2030 йилгача бўлган даврда Глобал ривожланиш кун тартиби доирасида коррупцияга қарши курашиш бўйича самарали мониторинг ва ҳисоботни амалга ошириш ҳамда барқарор ривожланиш миллий стратегияларига коррупцияга қарши самарали механизмларни ишлаб чиқиш мақсадида соғлиқни сақлаш, таълим, қурилиш ва давлат харидлари каби тармоқларда коррупция хавфларини аниқлаш бўйича билим ва малакаларини мустаҳкамлашга қаратилган тадбирлар олиб борилди.

Выездной тренинг по противодействию коррупции
Республиканской межведомственной комиссией по противодействию коррупции и Академией Генеральной прокуратуры совместно с Проектом ПРООН «Противодействие коррупции через эффективные, подотчетные и прозрачные институты управления в Узбекистане» 21-23 августа 2019 года в Бостанлыкском районе Ташкентской области проведен тренинг на тему: «Противодействие коррупции в контексте Глобальной повестки развития – 2030».
Мероприятие организовано при содействии Глобального проекта ПРООН по борьбе с коррупцией в интересах мирных и инклюзивных обществ в Азиатско-Тихоокеанском регионе (ACPIS).
В мероприятии приняли участие представители Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Бизнес-омбудсмена, НИМФОГО, Агентства информатизации и массовых коммуникаций, Академии Генеральной прокуратуры, а также ведомственных координаторов государственных органов.
В качестве международных экспертов выступили советник Глобальной Программы по противодействию коррупции ПРООН Анга Тимилсина, руководитель проекта Программы по противодействию коррупции в целях мирных и эксклюзивных обществ ПРООН (ACPIS) Аида Арутюнова и аналитик в области исследований по противодействию коррупции Глобальной программы ПРООН Шарлин Луи.
Трехдневный тренинг послужил экспертной площадкой для обсуждения вопросов выработки единого подхода к осуществлению глобальной Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, в частности особенности Цели 16 – «Мир, правосудие и эффективные институты» и задачи 16.5 – «Борьба с коррупцией».
Наряду с эффективным обменом опытом, в ходе семинара международными экспертами проведена работа по укреплению знаний и навыков национальных участников по осуществлению эффективного мониторинга и отчетности о ходе достижения Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, выявлению коррупционных рисков в таких отраслях как здравоохранение, образование, строительство, государственные закупки с целью выработки эффективных механизмов противодействия коррупции и их внедрения в национальные стратегии устойчивого развития.