Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратураси: биринчи йил сарҳисоби ва ривожланиш истиқболлари
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратурасига 2020/2021 ўқув йили учун номзодлар қабули бошлаб юборилди (ҳужжатларни онлайн тарзда тақдим этиш https://new.proacademy.uz/uz-lat/login ҳаволаси орқали амалга оширилади).
Академия магистратурасига номзодларни қабул қилиш тенг ҳуқуқлилик, қабул ва танловнинг ягона қоидалари, шунингдек очиқлик ва шаффофлик асосида, субъективизм ва инсон омили асоссиз таъсирининг ҳар қандай кўринишларини истисно қилган ҳолда амалга оширилади.
Имтиҳон жараёнлари давлат органлари, олий таълим муассасалари, шунингдек, “Буюк келажак” ХННТ, “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати, Ёшлар иттифоқи каби нодавлат нотижорат ташкилотлари вакилларининг холис кузатуви остида ўтказилади. Бутун имтиҳон жараёни ОАВ ва Академиянинг ижтимоий тармоқлардаги расмий саҳифалари орқали кенг жамоатчиликка ёритиб борилади.
Telegram: https://t.me/ProsecutorAcademy
Facebook: www.facebook.com/ProsecutorAcademy
Instagram: www.instagram.com/proacademyuz/
Twitter: www.twitter.com/ProAcademyUz
Магистратурага танлов “Юриспруденция” мутахассислиги бўйича олий юридик маълумотга эга бўлган шахслар (шу жумладан прокуратура органлари ва амалдаги кадрлар захирасидаги ходимлар) орасида ўтказилади. Шунингдек, бошқа таълим йўналишлари бўйича олий маълумотга ва бевосита прокуратура органларида камида 5 йиллик меҳнат стажига эга бўлган прокуратура органлари ходимлари танловда иштирок этиши мумкинлиги кўзда тутилган.
Академия магистратурасининг “Коррупцияга қарши курашиш”, “Прокурорлик фаолияти” ва “Тергов фаолияти” йўналишлари бўйича 30 та, шу жумладан давлат гранти бўйича – 18 та ва тўлов контракти асосида – 12 та қабул квотаси тасдиқланган бўлиб, улардан:
– прокуратура органлари ходимлари учун квота – 15 та (ҳар бир йўналиш бўйича 5 тадан);
– очиқ танлов бўйича квота – 15 та, шу жумладан давлат гранти асосида 3 та (ҳар бир йўналишда 1 тадан) ва тўлов контракти асосида 12 та.
Ўқишга қабул қилинган прокуратура органлари ходимларининг эгаллаб турган лавозими ва ўртача ойлик иш ҳақи ўқиш даври мобайнида сақлаб қолинса, очиқ танлов асосида қабул қилинган номзодларга қонун ҳужжатларида белгиланган тартиб ва миқдорда ҳар ойлик стипендия тўланади.
Академия магистратурасига кириш имтиҳонларини ташкил этиш ва ўтказиш жараёнлари инновацион ёндашув ҳамда замонавий ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда амалга оширилади.
Хусусан, номзодлар томонидан имтиҳон саволларини ўз ичига олган имтиҳон билетлари танлови билетлар рақамини автоматик генерация қилувчи Академия томонидан махсус ишлаб чиқилган дастур орқали амалга оширилади. Номзодларга индивидуал идентификация рақамлари берилади, имтиҳон натижалари эса тўлиқ шифрланади.
Магистратурага ўқишга қабул қилиш жараёнини юқори ташкилий савияда ўтказиш, адолатли танлов, холислик ва ошкораликни таъминлаш мақсадида Бош прокурор буйруғига асосан Академия ва прокуратура органлари ходимлари, юқори нуфузга эга бўлган ҳуқуқшунос олимлар ва суд-ҳуқуқ соҳаси вакилларидан ташкил топган комиссия ва эксперт гуруҳлари ташкил этилади.
Зарур ҳужжатлар, имтиҳонлар ўтказиш шакли, баҳолаш мезонлари ҳамда номзодларга қўйилган талаблар ҳақидаги маълумотлар Академиянинг расмий веб-сайти ва ижтимоий тармоқларида жойлаштириб борилади.
Барча номзодларга муносиб тайёргарлик кўришлари учун тенг имкониятларни яратиш ҳамда турли хил коррупциявий омилларни чеклаш мақсадида имтиҳон саволлари (топшириқлари) олдиндан Академиянинг расмий веб-сайтида жойлаштирилади.
Кириш имтиҳонларини ташкил этиш ва ўтказишда номзодлар билимини тўлиқ ва холисона баҳолашни таъминлаш, натижада энг муносиб ва иқтидорли тингловчиларни танлаб олишга устувор аҳамият берилади. Кириш имтиҳонлари ёзма имтиҳон ва суҳбатдан иборат бўлиб, бунда номзоднинг билим ва кўникмалари даражаси унинг ёзма ва оғзаки нутқ кўникмалари асосида баҳоланади.
Ёзма имтиҳон ҳуқуқий мавзуда эссе ва чет тили бўйича тест саволларидан иборат бўлади. Чет тили бўйича тегишли сертификатга эга бўлган номзодларга ушбу имтиҳон тури бўйича энг юқори балл берилиб, имтиҳон топширишдан озод қилинади.
Мутахассислик фанлари бўйича ёзма имтиҳон билетлари ҳуқуқшунослик фанлари (фуқаролик, жиноят, жиноят-процессуал, меҳнат ҳуқуқи ва бошқалар) бўйича эссе мавзуларидан иборат бўлади.
Шу билан бирга, номзодга таклиф этилган саволлар орасидан ўзига энг яқин бўлган мавзуни танлаш имконияти берилади, бу эса уларнинг қобилияти ва билимларини янада юқори даражада очиб беришга ёрдам беради.
Мутахассислик бўйича ёзма имтиҳондан муваффаққиятли ўтган номзодлар кириш имтиҳонларининг кейинги босқичи – суҳбатга киритиладилар.
Суҳбат жараёни, ёзма имтиҳон каби онлайн тарзда трансляция қилинади.
Чет тили, ёзма имтиҳон ва суҳбат натижаларига кўра энг юқори балл тўплаган номзодлар Академия магистратураси тингловчилари сафига қабул қилинади.
Бугунги кунда Академияда янгича фикрлайдиган, замонавий билим ва амалий кўникмаларни пухта эгаллаган ҳамда чуқур таҳлилий қобилиятга эга бўлган ёш авлод кадрларини тайёрлашга қаратилган зарур илмий-маърифий салоҳият шакллантирилган.
Магистратура мутахассисликлари бўйича кадрларни тайёрлашга қаратилган таълим жараёни улкан профессионал тажрибага эга бўлган Академиянинг профессор-ўқитувчилари таркиби ҳамда илғор миллий, хорижий ва халқаро экспертлардан иборат экспертлар жамоаси томонидан илғор инновацион дастурларга асосан назариянинг амалиёт билан уйғунлигини таъминлаган ҳолда олиб борилмоқда.
Академиядаги ўқув жараёнининг муҳим жиҳати шундаки, хорижий мамлакатларнинг давлат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларида турли, шу жумладан раҳбарлик лавозимларда фаолият юритган, ўз соҳасининг тан олинган етук мутахассислари бўлган катта амалий тажрибага эга халқаро экспертлар ўқув машғулотларига узоқ муддатга жалб этиб борилади.
Масалан, бугунги кунда Академиянинг халқаро ҳамкорлари кўмагида “Коррупцияга қарши курашиш” мутахассислиги бўйича ўқув дастурлари Австриянинг Вена шаҳридаги Халқаро коррупцияга қарши курашиш академиясини кўп йиллар мобайнида бошқарган Мартин Кройтнер ва Словениянинг коррупцияга қарши комиссияси раҳбари сифатида хизмат қилган Горан Клеменчич каби жаҳон миқёсидаги экспертлар томонидан илғор халқаро стандартлар асосида такомиллаштирилмоқда.
Ўқув йили давомида юридик инглиз тили модули бўйича юридик ҳужжатларни тузиш, ёзма ва оғзаки нутқ қобилиятини шакллантиришга алоҳида эътибор қаратилади. Шу билан бирга, бу жараёнга тил соҳиблари бўлган – АҚШнинг Вашингтон университети профессори Патриссия Маклофлин ва АҚШнинг Виттенберг университети битирувчиси Мэдисон Крстич жалб этилди. Мазкур амалиётни янги ўқув йилида ҳам давом эттириш режалаштирилган.
Академиянинг суд жараёни, тергов-криминалистика ва тезкор қидирув жараёнларини имитация қилувчи махсус жиҳозланган ўқув хоналарида ўтказиладиган амалий ўқув машғулотлари тингловчилар томонидан ўзлаштирилган назарий билимларни қўллаш ҳамда зарур кўникма ва малакаларни шакллантиришга ёрдам беради ва шундай қилиб, амалиётга йўналтирилган learning by doing усули самарадорлигини намойиш этади.
Академия тингловчилари Бош прокуратура ва ҳудудий прокуратуралар органлари, хусусан секторлар фаолияти билан яқиндан танишиш, мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш ва фуқароларни бевосита қабул қилиш, воқеа жойларига чиқиш, тергов-процессуал ҳужжатларни расмийлаштиришда қатнашиш, криминалистика тактикаси ва техникасини ўзлаштириш имкониятига эга бўлади.
Шунингдек, талабалар учун дала ўқув машғулотлари ташкил этилиб, уларнинг кўламини кенгайтириш янги ўқув йилида ўқув жараёнини ташкил этишнинг устувор вазифаларидан бири этиб белгиланган.
Академияда хорижий давлат ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, миллий ва халқаро ташкилотлар вакилларини жалб қилган ҳолда маъруза ва ўқув-амалий машғулотларнинг ташкил этилиши, илғор миллий ва хорижий экспертлар томонидан машғулотларнинг ўтказилиши тингловчиларнинг билими ва дунёқарашини кенгайтириш орқали ҳозирги замон талабларига жавоб берадиган янги кадрларни шакллантиришга хизмат қилади.
Академияда тингловчиларнинг танқидий фикрлаш, масъулият, интизомга риоя қилиш, етакчилик, мулоқотга киришувчанлик каби шахсий сифатлари ва кўникмаларини ривожлантириш мақсадида психологларни жалб этган холда махсус машғулотлар ташкил этилади.
Академия академик мобиллик дастурларини фаол амалга оширмоқда.
Масалан, илгари эришилган келишувлар доирасида Академия магистратураси тингловчиси Швециянинг Лунд университетида иккинчи семестрида таҳсил олди. Янги 2020/2021 ўқув йилида эса академик мобилликни кенгайтириш кўзда тутилган, хусусан, Академия магистратураси тингловчиларининг икки нафарини Лунд университетида таҳсил олиши бўйича келишувга эришилди.
Академия кўмагида магистратура тингловчилари мунтазам равишда, жумладан, маърузачи сифатида, Австрия, Польша, Швеция, Қозоғистон, Қирғизистон ва бошқа мамлакатларда ўтказилган турли халқаро конференциялар, форумлар ва бошқа тадбирларда иштирок этдилар ва бу орқали катта тажриба орттирдилар.
Шунингдек, магистратура тингловчилари муҳим тадбирларни ўтказиш бўйича ташаббус билдириб келдилар.
БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенцияси қабул қилинганлигининг 30 йиллигига бағишланган халқаро конференция
БМТнинг коррупцияга қарши Конвенциясини имплементация қилишга бағишланган Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Модели – амалий ўйин белгиларини мужассам этган конференция
Шу билан бир қаторда Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги (JICA) томонидан таъсис этилган грант танловида Академия тингловчилари ва ходимлари орасидан таркиб топган ижодий жамоа ғолиб деб топилиб, уларни якунига кўра коррупцияга қарши кураш бўйича иккита лойиҳани амалга оширишга эришилди.
Магистратура тингловчиларининг илмий-тадқиқот фаолияти энг устувор йўналишлардан бири бўлиб, ўқув йили давомида диққат марказида бўлиб келмоқда.
Академия профессор-ўқитувчилари тингловчиларнинг илмий-тадқиқот фаолиятига илмий раҳбар ва илмий маслаҳатчи сифатида ҳамроҳлик қилса, Бош прокуратуранинг ходимлари амалиётдан маслаҳатчи сифатида уларга амалдаги қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш бўйича аниқ таклифлар тайёрлашга, магистрлик ишининг прокуратура органлари амалий фаолияти билан узвий боғлиқлигини таъминлашга яқиндан кўмак берадилар.
Академияда ҳуқуқ-тартибот ва бошқа давлат идораларида хизмат қилишни танлаган иқтидорли ва ижодкор ҳуқуқшунослар учун юқори натижаларга эришиш ва касбий ўсишда зарур бўлган чуқур билим ва касбий кўникмаларни эгаллаши учун кенг имкониятлар ва илмий-маърифий муҳит яратилган.
Шундай қилиб, агар сиз қонунга хизмат қилиш йўлида таълим бериш ва ўқитиш мақсади бўлган етакчи мутахассислар орасида бўлишни истасангиз, унда бу илм даргоҳи сиз учун.

Магистратура Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан: итоги первого года и перспективы развития
В Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан стартовал прием документов для поступления магистратуру на 2020/2021 учебный год (онлайн подача документов по ссылке https://new.proacademy.uz/uz-lat/login).
Прием документов кандидатов для поступления в магистратуру Академии осуществляется на основе принципа равноправия, единых правил приема и отбора, а также открытости и прозрачности, исключающих любые проявления субъективизма и необоснованного влияния человеческого фактора.
Приемные экзамены проводятся при участи наблюдателей из числа представителей государственных органов, высших учебных заведений, а также негосударственных некоммерческих организаций, таких как МННО «Буюк Келажак», Общенациональное движение «Юксалиш», Союз молодежи. Весь экзаменационный процесс доступен для общественности посредством освещения в СМИ и официальных страницах Академии в социальных сетях.
Telegram: https://t.me/ProsecutorAcademy
Facebook: www.facebook.com/ProsecutorAcademy
Instagram: www.instagram.com/proacademyuz/
Twitter: www.twitter.com/ProAcademyUz
Конкурс в магистратуру проводится среди лиц, имеющих высшее юридическое образование (в том числе работники органов прокуратуры и состоящие в действующем резерве кадров) по специальности «Юриспруденция». Также предусмотрена возможность участия в конкурсе работников органов прокуратуры, имеющих непрофильное высшее образование и стаж службы в органах прокуратуры не менее 5 лет.
По направлениям магистратуры Академии «Противодействие коррупции», «Прокурорская деятельность» и «Следственная деятельность» утверждена квота приема в количестве 30 человек, в том числе по государственным грантам – 18 и на платно-контрактной основе – 12, из них:
– квота для работников органов прокуратуры – 15 мест (по каждому направлению – по 5);
– квота на открытый конкурс – 15 мест, в том числе по государственным грантам – 3 (по каждому направлению – по 1) и на платно-контрактной основе – 12.
Для работников органов прокуратуры, зачисленных в магистратуру, сохраняется занимаемая должность и среднемесячная заработная плата,
а слушателям, принятым по открытому конкурсу, будет выплачиваться ежемесячная стипендия в порядке и размере, установленном законодательством.
Организация и проведение вступительных экзаменов в магистратуру Академии осуществляется с использованием инновационного подхода и современных информационно-коммуникационных технологий.
В частности, выбор кандидатами экзаменационных билетов осуществляется посредством специально разработанной Академией электронной программы, автоматически генерирующей номера билетов, содержащих экзаменационные задания. Кандидатам присваиваются индивидуальные идентификационные номера, а результаты экзамена полностью шифруются.
В целях проведения процесса приема в магистратуру на высоком организационном уровне, обеспечения справедливого отбора, объективности и прозрачности, в соответствии с приказом Генерального прокурора, создаются комиссии и экспертные группы из числа сотрудников Академии и органов прокуратуры, авторитетных ученых-юристов и представителей судебно-правовой сферы.
Информация о необходимых документах, порядке проведения экзаменов, критериях оценки и требованиях к кандидатам публикуются на официальном сайте и аккаунтах Академии в социальных сетях.
В целях создания равных для всех кандидатов возможностей к надлежащей подготовке к вступительным экзаменам, а также исключения любых коррупционных факторов, экзаменационные вопросы (задания) заранее размещаются в открытом доступе на официальном веб-сайте Академии.
При организации и проведении вступительных экзаменов приоритетное значение уделяется обеспечению полноценной и объективной оценки знаний кандидатов и, как следствие, отбору наиболее достойных и талантливых слушателей. Вступительные экзамены состоят из письменного экзамена и собеседования, в ходе которых уровень знаний и способности кандидата оцениваются с учетом его письменных и устных навыков.
Письменный экзамен состоит из эссе по правовым вопросам и тестирования по иностранному языку. Кандидаты, обладающие соответствующим сертификатом по иностранному языку, получают наивысший балл по данному экзамену и освобождаются от его сдачи.
Билеты письменного экзамена по предметам специальности включают тематику эссе по юридическим наукам (гражданское, уголовное, уголовно-процессуальное, трудовое право и др.).
При этом, кандидату предоставляется возможность выбора наиболее близкой ему тематики из числа предложенных, что поможет раскрыть свои способности и знания в наибольшей мере.
Кандидаты, успешно сдавшие письменный экзамен по специальности, будут допущены к следующему этапу вступительных экзаменов – собеседованию.
Процесс собеседования, как и письменный экзамен, будет транслироваться в онлайн режиме.
Кандидаты, набравшие наивысшие баллы по итогам тестирования по иностранному языку, письменного экзамена и собеседования будут зачислены в ряды слушателей магистратуры Академии.
Сегодня в Академии сформирован необходимый научно-образовательный потенциал, направленный на подготовку прогрессивно мыслящих, владеющих современными знаниями и практическими компетенциями, обладающих глубокими аналитическими способностями кадров новой формации.
Образовательный процесс, направленный на подготовку кадров по специальностям магистратуры, осуществляется профессорско-преподавательским составом Академии и экспертным сообществом из числа ведущих национальных, зарубежных и международных экспертов, обладающих обширным профессиональным опытом, на основе передовых инновационных программ, обеспечивающих тесную взаимосвязь теории и практики.
Одним из наиболее важных аспектов образовательного процесса в Академии является привлечение на долгосрочной основе к учебным занятиям международных экспертов, имеющих большой практический опыт, осуществлявших деятельность в государственных и правоохранительных органах зарубежных стран, в том числе на руководящих должностях, и являющихся признанными экспертами в своих сферах.
Так, в настоящее время, при поддержке международных партнеров Академии, экспертами мирового уровня Мартином Кройтнером, возглавлявшим на протяжении долгих лет Международную антикоррупционную академию (г.Вена, Австрия) и Гораном Клеменчичем, занимавших должность руководителя Антикоррупционной комиссии Словении, осуществляется работа по совершенствованию учебных программ по специальности «Противодействие коррупции» на основе передовых международных стандартов.
В течение учебного года в рамках учебного модуля по изучению юридического английского языка отдельное внимание уделяется формированию навыков по составлению юридических документов, письменных и устных языковых навыков. При этом, в данный процесс вовлечены носители языка – профессор Вашингтонского университета Патриссия Маклофлин (США) и выпускница университета Витгенберг (США) Мэдисон Крстич. Продолжение данной практики намечено и в новом учебном году.
Практические учебные занятия, проводимые в специально оборудованных учебных кабинетах Академии, имитирующих процесс судебного разбирательства, следственно-криминалистических и оперативно-розыскных процессов, способствуют применению освоенных слушателями теоретических знаний и формированию необходимых навыков и компетенций, тем самым демонстрируя эффективность внедрения практико-ориентированного подхода learning by doing.
Слушатели магистратуры Академии имеют возможность непосредственно ознакомиться с деятельностью Генеральной прокуратуры и региональных органов прокуратуры, в частности работой секторов, участвовать в рассмотрении обращений и непосредственно осуществлять прием граждан, регулярно осуществлять выезды на места происшествий, принимать участие в оформлении процессуальных документов, осваивать криминалистическую тактику и технику.
Также для слушателей магистратуры организуются полевые учебные занятия, расширение объема которых определено одним из приоритетов при организации учебного процесса в новом учебном году.
Организация в Академии лекционных и практических учебных занятий с привлечением представителей зарубежных государственных и правоохранительных органов, национальных и международных организаций, проведение занятий ведущими национальными и зарубежными экспертами способствует расширению спектра знаний и кругозора слушателей, как необходимых факторов формирования кадров новой формации, отвечающих современным требованиям.
В целях совершенствования личностных качеств и гибких навыков слушателей Академии, таких как критическое мышление, ответственность, дисциплина, лидерство, коммуникативность с привлечением психологов организуются специальные занятия.
Академия активно реализует программы академической мобильности.
Так, в рамках достигнутых ранее соглашений слушатель магистратуры Академии прошел обучение во втором семестре в Лундском университете (Швеция). В новом 2020/2021 учебном году Академией предусмотрено расширение академической мобильности, в частности, достигнуто соглашение об обучении в Лундском университете двух слушателей магистратуры Академии.
При содействии Академии слушатели магистратуры регулярно участвовали, в том числе в качестве спикеров, в различных международных конференциях, форумах и других мероприятиях, проведенных в Австрии, Польше, Швеции, Казахстане, Кыргызстане и других странах, что также явилось для них ценным опытом.
Наряду с этим, творческий коллектив из числа слушателей и сотрудников Академии признаны победителями в конкурсе грантов, учрежденным Японским Агентством международного сотрудничества (JICA), по итогам которого реализовано два проекта в направлении противодействия коррупции.
Научно-исследовательская деятельность слушателей магистратуры является одним из наиболее приоритетных направлений и находится в центре внимания в течение всего учебного года. Представители профессорско-преподавательского состава Академии сопровождают научно-исследовательскую деятельность слушателей в качестве научных руководителей и научных советников, в то время как участие данном процессе сотрудников Генеральной прокуратуры в качестве практикующих советников способствует разработке конкретных предложений по совершенствованию действующего законодательства и правоприменительной практики в целях обеспечения взаимосвязи магистерской работы с практической деятельностью органов прокуратуры.
В Академии создана научная и образовательная среда, предоставляющая широкие возможности для талантливых и творческих юристов, избравших службу в правоохранительных и других государственных органах в качестве своего призвания, освоить глубокие знания и профессиональные навыки, необходимые для достижения успехов и профессионального роста.
Таким образом, если вы стремитесь быть в числе ведущих специалистов, целью которых является учить и обучаться во имя служения закону, значит это заведение именно для вас.