Активларни декларациялаш – коррупциянинг олдини олишнинг муҳим омили
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 июндаги “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–6013-сонли Фармони ижроси доирасида Бош прокуратура Академияси томонидан халқаро ҳамкорлар кўмагида “Ўзбекистонда коррупцияга қарши курашиш чора-тадбирларни такомиллаштириш” мавзусидаги туркум тадбирлар ўтказиб келинмоқда.
2020 йил 15 июль куни навбатдаги тадбир – “Давлат хизматчилари активларини декларациялашнинг замонавий механизмлари” мавзусидаги халқаро онлайн веб-конференция ўтказилди. Тадбирда Бош прокуратура раҳбарияти ва ходимлари, БМТ Тараққиёт Дастури, БМТ Гиёҳвандлик ва жиноятчилик бўйича бошқармаси, ИҲТТ, Жаҳон банки, Европа Кенгаши вакиллари, Арманистон, Грузия, Украина, Корея Республикаси, Руминия, Украина давлатларидан хорижий экспертлар, шунингдек миллий экспертлар иштирок этдилар.
Конференция доирасида давлат хизматчиларининг даромадлари, мол-мулки ва манфаатлар тўқнашувини декларация қилиш тизимини жорий этишнинг концептуал асослари, соҳага оид ижобий ва муваффақиятсиз хорижий тажрибалар, декларациялашнинг замонавий механизмлари ва тизимни жорий этиш босқичлари, ваколатли органлар компетентлиги, тегишли маълумотларни тақдим этмаганлик учун жавобгарлик чоралари каби муҳим масалалар муҳокама этилди.
Табирда сўзга чиққан Руминия Миллий ҳалоллик агентлиги бош котиби Силвиу Попа, БМТРД Коррупцияга қарши курашиш глобал лойиҳасининг вакили Жунгох Сон, Арманистон Коррупцияни олдини олиш комиссияси директори Хайкухи Харутюнян, Украина Коррупцияга қарши агентлиги директори ўринбосари Иван Пресняков давлат хизматчиларининг даромадлари ва мол-мулкларини декларация қилиш билан боғлиқ муаммолар ва уларнинг ечимлари борасида фикр алмашиб, Ўзбекистонда ушбу соҳада энг илғор хорижий амалиётни татбиқ этишда экспертлар кўмаги ва амалий ёрдам кўрсатишга, шунингдек мазкур соҳада халқаро ҳамкорликни янада кенгайтиришга тайёр эканликларини билдирдилар.
Академиянинг коррупцияга қарши курашиш илмий-таълим маркази томонидан амалга оширилаётган тадқиқотлар ва таҳлилий фаолият натижалари, хусусан коррупцияга қарши курашиш ва активларни декларациялаш бўйича маълумотлар иштирокчилар орасида алоҳида қизиқиш уйғотди.
Соҳа мутахассислари коррупцияга қарши кураш соҳасида халқаро ҳамкорликни кенгайтириш, коррупцияга қарши илғор хорижий тажрибани жорий этиш, коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши кураш борасида назарий ва амалий тадқиқотларни амалга ошириш, хорижий тажриба ва халқаро стандартларни ҳисобга олган ҳолда махсус ўқув дастурларини жорий этиш муҳимлигини таъкидлаб, келгусидаги режалар борасида келишиб олдилар.

Декларирование активов государственными служащими – важный фактор предотвращения коррупции
В рамках реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2020 года № УП–6013 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан», Академией Генеральной прокуратуры совместно с международными партнерами организован цикл международных мероприятий на тему: «Совершенствование антикоррупционных мер в Узбекистане».
15 июля 2020 года состоялось очередное мероприятие цикла – международная веб-конференция на тему: «Современные механизмы декларирования активов государственными служащими» с участием руководителей и сотрудников Генеральной прокуратуры, ПРООН, УНП ООН, ОЭСР, Всемирного Банка, ведущих зарубежных экспертов из Армении, Грузии, Республики Корея, Румынии, Украины, а также национальных экспертов.
В ходе конференции обсужден ряд актуальных вопросов, таких как концептуальные основы внедрения системы декларирования государственными служащими активов, доходов, расходов и интересов, положительный и отрицательный опыт зарубежных стран в указанной сфере, современные механизмы декларирования и этапы внедрения системы, компетенция уполномоченных органов, меры ответственности за непредставление соответствующих сведений и др.
Выступившие на мероприятии Генеральный секретарь Национального агентства Румынии по добропорядочности Силвиу Попа, представитель Глобального хаба ООН по развитию государственной службы Жунгох Сон, директор Комиссии по противодействию коррупции Армении Хайкухи Харутюнян, заместитель директора Национального агентства Украины по противодействию коррупции Иван Пресняков представили опыт решения проблем, связанных с внедрением декларирования доходов и активов государственных служащих и выразили готовность в оказании экспертного содействия в процессе внедрения в Узбекистане передовой зарубежной практики и развитии сотрудничества в данной сфере.
Отдельное внимание участники уделили результатам исследовательской и аналитической деятельности научно-образовательного центра противодействия коррупции Академии в антикоррупционной сфере и по вопросам декларирования активов.
Экспертами отмечена необходимость дальнейшего расширения международного сотрудничества в сфере противодействия коррупции, обмена положительным опытом в данной сфере, проведения теоретических и практических исследований по предотвращению и борьбы с коррупцией, внедрения специальных образовательных программ с учетом зарубежного опыта и международных стандартов, а также обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества в данном направлении.