Уюшган жиноятчиликка қарши намунавий қонунчилик қоидаларининг янгиланган лойиҳасини тайёрлаш
Бош прокуратура Академияси бошлиғи ўринбосари БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси томонидан ташкил этилган Уюшган жиноятчиликка қарши намунавий қонунчилик қоидаларининг (2-нашр) янгиланган лойиҳасини тайёрлаш бўйича эксперт гуруҳи ишида иштирок этди.
БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси Шартномалар бўлими Уюшган жиноятчиликка қарши курашиш сектори ҳомийлигида ўтказилган тўрт кунлик виртуал учрашувда жиноятчиликнинг олдини олиш ва жиноий одил судлов, жиноий одил судлов, тезкор-қидирув фаолияти соҳасида халқаро ҳамкорлик ҳамда жиноятчиликка қарши курашишга оид бошқа масалалар бўйича турли ҳуқуқ тизимлари ва анъаналарни акс эттирувчи жиноятчиликка қарши курашиш соҳаси бўйича ихтисослашган етакчи илмий ва таълим муассасалари ҳамда турли мамлакатлар ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларининг  30 нафардан ортиқ экспертларни бирлаштирди.
Экспертлар биринчи нашри 2012 йилда чоп этилган ҳамда БМТнинг Трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши конвенцияси (Палермо конвенцияси) иштирокчилари бўлган мамлакатларга унинг имплементациясида ёрдам кўрсатишни назарда тутган Уюшган жиноятчиликка қарши намунавий қонунчилик қоидаларининг янгиланган таҳрири лойиҳасининг қоидаларини муҳокама қилишди.
Хусусан, Конвенциянинг умумий қоидалари, атамалар таърифлари, юрисдикция масалалари, Конвенция доирасида қамраб олинган алоҳида жиноятлар таркиби, тергов ва халқаро ҳамкорлик чоралари, мувофиқлаштириш ва жиноятларнинг олдини олиш, жабрланувчилар ва гувоҳларни ҳимоя қилиш, шунингдек судланганларни кўчириш каби масалалар кўриб чиқилди.
Уюшган жиноятчиликка қарши курашиш Секторининг дастур менежери доктор Риикка Путтонен экспертларга ҳамкорликдаги фаолият учун миннатдорчилик билдирди. Эксперт гуруҳи тўлдирилган версия лойиҳаси устида ишлашни масофадан туриб давом эттиради.

Подготовка обновленной редакции Типовых законодательных положений против организованной преступности
Заместитель начальника Академии Генеральной прокуратуры принял участие в работе экспертной группы по подготовке обновленной редакции Типовых законодательных положений против организованной преступности (2-издание), организованной Управлением ООН по наркотикам и преступности.
Четырехдневная виртуальная встреча, проведенная под эгидой Сектора организованной преступности Отдела по вопросам международных договоров УНП ООН, объединила более 30 экспертов в области предупреждения преступности и уголовного правосудия, международного сотрудничества в сфере уголовного судопроизводства, оперативно-розыскной деятельности и по другим вопросам борьбы с преступностью из ведущих научных и образовательных учреждений, а также правоохранительных органов стран, представляющих разные правовые системы и традиции.
Эксперты обсудили положения проекта обновленной редакции Типовых законодательных положений против организованной преступности, первое издание которых было выпущено в 2012 году в целях предоставления помощи странам – участникам Конвенции ООН против транснациональной организованной преступности (Палермская конвенция) в ее имплементации.
В частности, рассмотрены общие положения Конвенции, включая определение терминов, вопросы юрисдикции, отдельные составы преступлений, охватываемых Конвенцией, меры по расследованию и международному сотрудничеству, координации и предупреждению, защите жертв и свидетелей, а также передаче осужденных лиц.
Программный менеджер Сектора организованной преступности доктор Риикка Путтонен поблагодарила экспертов за совместную работу. Экспертная группа продолжит работу над проектом дополненной версии в удаленном режиме.