Республика илмий-амалий конференцияси тўғрисида ЭЪЛОН
Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг Академияси 2021 йил 9 апрель куни Илмий-тадқиқот консорциуми доирасида ўтказилиши режалаштирилган “Ёш олимлар минбари” рукнида “Юридик фан ва ҳуқуқни қўллаш амалиётининг долзарб муаммолари” мавзусида республика илмий-амалий видео-конференцияга таклиф этади.
Онлайн режимда бўлиб ўтадиган мазкур илмий-амалий конференцияда мамлакатимиздаги юридик олий ўқув юртларининг етакчи олимлари, профессор-ўқитувчилари, докторантлар ва мустақил изланувчилар, шунингдек юридик фан ва амалиётга алоқадор мутахассис ва экспертлар қатнашиши кутилмоқда.
Суд-ҳуқуқ мавзуси бўйича тадқиқот иши олиб бораётган барча изланувчиларни илмий мақола ва тезислари билан иштирок этишга таклиф қиламиз.
Конференция иши ўзбек, рус ва инглиз тилларида қуйидаги шўъбаларда олиб борилади:
1. Юридик фанларни ривожлантиришнинг назарий, амалий ҳамда ташкилий жиҳатлари ва унинг натижаларини амалиётга татбиқ этиш масалалари;
2. Давлат-ҳуқуқий фанларни ривожлантириш муаммолари;
3. Жиноят-ҳуқуқий фанларни ривожлантириш муаммолари;
4. Фуқаровий-ҳуқуқий фанларни ривожлантириш муаммолари.
Конференция якуни бўйича “Қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилишнинг устувор йўналишлари” мавзусида тўплам нашр этилиши кўзда тутилган бўлиб, унда чоп этиш учун илмий мақола ва тезисларни жорий йилнинг 1 апрелга қадар 23042020@proacademy.uz электрон манзили ёки 97 768 33 22 телеграм рақамига юборишингиз сўралади (маълумот учун: тел.: 71-202-04-96 (ички 1791).
Мақола ва тезисларнинг асосий шарти илова қилинади.
МАҚОЛАГА ҚЎЙИЛАДИГАН АСОСИЙ ТАЛАБЛАР:
1. Мақолада конференция секцияларидаги мавзулардан бири бўйича тизимли таҳлил ҳамда аниқ янги назарий ва амалий таклифлар акс этиши;
2. Матн такрорларсиз, мантиқий изчил, баён қилинган фикрлар аниқ, қисқа ва лўнда бўлиши;
3. Келтирилаётган маълумотлар ишончли ва тўғри бўлиши;
4. Мақолага тўпламда нашр қилиш мумкинлиги ҳақида шу соҳадаги етакчи олим ёки мутахассиснинг ёхуд муаллиф, тадқиқотчи фаолият юритадиган муассаса ёки унинг таркибий тузилмаси (кафедра) раҳбари тақризи;
5. Матн ўзбек, рус ёки инглиз тилларидан бирида тақдим этилиши;
6. Матн компьютерда Microsoft Word дастурининг Times New Roman шрифтида 14 катталикда 1,5 интервалда А4 форматли стандарт оқ қоғознинг бир томонида ёзилиши, электрон нусхада тақдим этилиши ҳамда матннинг чап қисми 3 см, ўнг қисми 1,5 см, тепа ва пастки қисмлари 2 см бўлиши;
7. Мақолада илмий баҳс-мунозара, иқтибосларнинг мавжуд бўлиши; иқтибослар 12 катталикдаги шрифтда 1,0 интервалда ёзилиши (иқтибослар тегишли бетнинг пастки қисмида келтирилиши);
8. Мақоланинг ҳажми 6 бетдан 12 бетгача, тезиснинг ҳажми 3-4 бет бўлиши;
9. Мақоланинг биринчи саҳифасида муаллифнинг исм-шарифи, илмий даражаси ва унвони, иш жойи ва лавозими, яшаш ва хизмат манзили, телефон рақамлари ёзилиши;
10. Ўзбек, рус ва инглиз тилидаги муаллифнинг исм-шарифи, илмий даражаси ва унвони (агар мавжуд бўлса), иш жойи ва лавозими, телефон рақамлари, мақоланинг номи, қисқача аннотация ҳамда таянч сўзлар бўлиши шарт.
ИЗОҲ: Мақолалар электрон шаклда қабул қилинади. Мақоланинг конференция қайси секциясига тааллуқли эканлигини мақола сарлавҳасида қўшимча кўрсатиб ўтиш лозим. Ушбу талабларга мувофиқ келмайдиган материаллар нашрга қабул қилинмайди ва муаллифга қайтарилмайди.

Академией Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан 9 апреля 2021 года в рамках Научно-исследовательского консорциума планируется проведение республиканской научно-практической онлайн-конференции на тему: «Актуальные проблемы юридической науки и правоприменительной практики» в формате «Трибуна молодых ученых».
Для участия в научно-практической онлайн-конференции приглашаются ведущие ученые, профессорско-преподавательский состав, докторанты и самостоятельные соискатели высших юридических учебных заведений, а также специалисты и эксперты в области юридической науки и практики.
Приглашаем всех соискателей, осуществляющих исследования в судебно-правовой области, принять участие в работе конференции с научными статьями и тезисами выступлений.
Конференция будет проходить на узбекском, русском и английском языках в следующих секциях:
- Теоретические, практические и организационные аспекты развития юридических наук и применения ее результатов на практике;
- Проблемы развития государственно-правовых наук;
- Проблемы развития уголовно-правовых наук;
- Проблемы развития гражданско-правовых наук.
По итогам конференции планируется издание сборника «Приоритетные направления обеспечения верховенства права и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы». Просим направить подготовленные для включения в сборник научные статьи и тезисы до 1 апреля 2021 года на адрес электронной почты 23042020@proacademy.uz или на телеграм по номеру
+998 (97) 768-33-22.
Для получения дополнительной информации звонить по номеру тел.: +998 (71) 202-04-96 (внутр. 1791).
Основные требования к научным статьям и тезисам прилагаются.
ОСНОВНЫЕ ТРЕБОВАНИЯ К СТАТЬЕ:
- Статья должна содержать системный анализ вопросов, относящихся к одной из тематических секций конференции, а также конкретные новые теоретические и практические предложения;
- Текст должен быть без повторений, логически последовательным, высказанные идеи должны быть ясными и лаконичными;
- Представленная информация должна быть достоверной и точной;
- Рецензия о возможности публикации статьи в сборнике, представленная ведущим ученым или специалистом в данной области либо научным сотрудником учреждения или руководителем подразделения, где автор осуществляет свою исследовательскую деятельность;
- Текст должен быть представлен на узбекском, русском или английском языках;
- Текст в электронном виде, набран (напечатан) на компьютере; шрифт Times New Roman, размер – 14; межстрочный интервал – 1,5; формата А4; отступы слева – 3 см, справа – 1,5 см, сверху и снизу – по 2 см
- Наличие научной полемики, цитат в статье: цитаты должны быть написаны шрифтом Times New Roman, 12 шрифтом с одинарным межстрочным интервалом; сноски должны быть даны внизу страницы;
- Объем статьи от 6 до 12 страниц, объем тезиса 3-4 страницы;
- На первой странице статьи и тезиса указываются имя автора, ученая степень и звание, место работы и должность, адрес проживания и службы, номер телефона;
- Имя автора, ученая степень и звание (при наличии), место работы и должность, номера телефонов, название статьи, краткая аннотация и ключевые слова должны быть на узбекском, русском и английском языках.
ПРИМЕЧАНИЕ: Статьи принимаются в электронном виде. В названии статьи необходимо указать, к какой секции конференции она относится. Материалы, не соответствующие этим требованиям, к публикации не принимаются и автору не возвращаются.