O'quv jarayonini tashkil etish va nazorat qilish bo'limi
O'quv jarayonini tashkil etish va nazorat qilish bo'limi Akademiyaning tarkibiy tuzilmasi hisoblanib, o'quv jarayonini boshqarish faoliyatini amalga oshiradi.
Bo'limning asosiy vazifalari o'quv jarayonini rejalashtirish, tashkil etish hamda nazorat ishlarini amalga oshirish, o'quv jarayonini o'quv-uslubiy jihatdan ta'minlash, o'quv jarayoniga ilg'or pedagogik va innovatsion texnologiyalarni keng jalb qilishdan iborat.
Bo'lim Akademiya kafedralari faoliyatini muvofiqlashtiradi, professor-o'qituvchilarning pedagogik faoliyati hamda o'qitish sifati va samaradorligini tizimli monitoringi hamda tahlilini amalga oshiradi, shuningdek, ularning kasbiy va pedagogik mahoratlarini yuksaltirishga oid tadbirlarni tashkillashtiradi.
Bo'lim o'ziga yuklatilgan vazifalarni bajarish uchun tegishli funktsiyalarni amalga oshiradi. Xususan, prokuratura organlari xodimlarini kasbiy qayta tayyorlash va malakasini oshirish kurslarini tashkil etadi, kasbiy qayta tayyorlash va malaka oshirish o'quv yo'nalishlari bo'yicha o'quv predmetlari (modullari)ni shakllantiradi va kafedralar tomonidan o'quv predmetlari bo'yicha o'quv dasturlari va o'quv-metodik majmualar ishlab chiqilishini nazorat qiladi.
Shuningdek, o'quv kurslari kontingentini shakllantirish, qabul va tanlov komissiyalari ishini tashkil etish jarayonida bevosita ishtirok etadi va tinglovchilarni o'quv jarayoniga oid axborot bilan ta'minlaydi.

Отдел организации и контроля учебного процесса
Отдел организации и контроля учебного процесса является структурным подразделением Академии, осуществляющим деятельность по управлению учебным процессом.
Основными задачами отдела является планирование, организация учебного процесса, а также осуществление работ по контролю, учебно-методическому обеспечению учебного процесса, широкому внедрению в учебный процесс передовых педагогических и инновационных технологий.
Отдел осуществляет координацию деятельности кафедр, системный мониторинг и анализ педагогической деятельности преподавателей, качества и эффективности преподавания, а также организует мероприятия по повышению профессионального и педагогического мастерства преподавателей.
Для выполнения возложенных задач, отдел осуществляет соответствующие функции. В частности, организует курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации работников органов прокуратуры, формирует учебные предметы (модули) по направлениям профессиональной переподготовки и повышения квалификации, осуществляет контроль за подготовкой кафедрами учебных программ и учебно-методических комплексов по учебным предметам.
Кроме того, формирует контингент учебных курсов, непосредственно участвует в процессе организации работ приемных и конкурсных комиссий и обеспечивает слушателей информацией касательно учебного процесса.