Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va axborot xavfsizligini ta'minlash bo'limi
Ta'lim jarayoniga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 08.05.2018 yildagi PF-5438-sonli «Prokuratura organlari xodimlarini tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida»gi Farmoni asosida O'zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Akademiyasida tarkibida axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish va axborot xavfsizligini ta'minlash bo'limi tuzilgan.
Bo'limning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat:
AKT va axborot xavfsizligi sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlar, Bosh prokuratura hay'atining qarorlari, Bosh prokurorning buyruqlari va ko'rsatmalarining qat'iy bajarilishini ta'minlash;
AKT va axborot xavfsizligini joriy etishning yagona siyosatini ishlab chiqish va amalga oshirish;
AKT va axborot xavfsizligi sohasidagi faoliyatni uslubiy va amaliy ta'minlash;
Akademiya faoliyatida AKTning zamonaviy dasturiy mahsulotlarni joriy etish bo'yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirish;
Akademiyaning asosiy faoliyatida elektron tizimli ma'lumotlar bazalarini yaratish va yuritish;
axborot tizimlar, dasturiy mahsulotlarni integratsiyalashtirish va rivojlantirish, shuningdek ularni joriy etish va foydalanish samaradorligini oshirish bo'yicha ishlarni muvofiqlashtirish;
axborot xavfsizligini ta'minlash, Akademiya axborot tizimlari, manbalari va ma'lumotlar bazalarini himoya qilish uchun texnik xavfsizlik infratuzilmasini rivojlantirish, axborot xavfsizligi talablariga muvofiqligini nazorat va monitoringini ta'minlash;
AKT texnologik infratuzilmasining uzluksiz ishlashi va rivojlanishini, server va tarmoq uskunalariga, Akademiya kompyuter uskunalariga texnik xizmat ko'rsatish;

Отдел по внедрению информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности
В целях внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в учебный процесс, Указом Президента Республики Узбекистан от 08.05.2018 года №УП-5438 «О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров органов прокуратуры» в структуре Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан создан отдел по внедрению информационно-коммуникационных технологий и обеспечению информационной безопасности.
Основными задачами отдела определены:
обеспечение неукоснительного исполнения нормативно-правовых актов, решений коллегии Генеральной прокуратуры, приказов, распоряжений
и указаний Генерального прокурора в сфере ИКТ и обеспечения информационной безопасности;
разработка и реализация единой политики в сфере внедрения
ИКТ и обеспечения информационной безопасности;
методическое и практическое обеспечение деятельности в сфере ИКТ и обеспечения информационной безопасности;
осуществление комплексных мер по внедрению современных
ИКТ и программных продуктов в деятельность Академии;
создание и ведение электронных систематизированных баз данных
по основным направлениям деятельности Академии;
интеграция и развитие информационных систем, программных продуктов, а также координация работы по широкому внедрению и повышению эффективности их использования;
обеспечение информационной безопасности, осуществление контроля и мониторинга за соблюдением требований информационной безопасности, внедрение и развитие технической инфраструктуры по защите информационных систем, ресурсов и баз данных Академии;
обеспечение бесперебойного функционирования и развития технологической инфраструктуры ИКТ, техническое обслуживание серверного и сетевого оборудования, компьютерной техники Академии;