Jinoyatlarning sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish va o'rganish markazi
Jinoiy-huquqiy statistika tizimini takomillashtirish, jinoyatlar hisobini yuritishning shaffofligini ta'minlash, shuningdek, ularning sodir etilishi sabablarini maqsadli tahlil qilish yo'li bilan jinoyatchilikka qarshi kurashish samaradorligini oshirish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 31 oktyabrdagi “Jinoiy-huquqiy statistika tizimini tubdan takomillashtirish va jinoyatlarni tizimli tahlil qilish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to'g'risida” PF–5566-son Farmoni asosida Jinoyatlarning sodir etilishi sabablarini tizimli tahlil qilish va o'rganish markazi (keyingi o'rinlarda – Markaz) tashkil etildi.
Quyidagilar Markazning asosiy vazifalari etib belgilandi:
jinoyatlar sodir etilishining sabab va shartoitlarini o'rganish va diagnostika qilish, huquqbuzarliklar profilaktikasi holatini o'rganish, jumladan alohida jinoyat turlarining oldini olish;
jinoyatchilik ahvolidagi o'zgarishlarni kriminologik prognozlashtirish, shuningdek, huquqbuzarliklar profilaktikasi faoliyatini metodologik va tavsiyaviy jihatdan ta'minlash;
huquqbuzarliklarni bartaraf etish bo'yicha asoslantirilgan taklif va tavsiyalar ishlab chiqish hamda ularning ijrosini monitoring qilib borish;
jinoyat turlari, jinoyatchi hamda jabrlanuvchi shaxsi bo'yicha ilmiy-amaliy tadqiqotlar olib borish.
JOYLARDAGI EKSPERT-TAHLIL GURUHLARI FAOLIYATINI TASHKIL ETISH
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 31 oktyabrdagi PF–5566-sonli Farmoniga ko'ra Bosh prokuraturaga, Shayhontohur tumanida o'tkazilgan eksperiment natijalari asosida 2019 yil fevral oyidan Toshkent shahrining qolgan tumanlarida, 2019 yil 1 iyuldan butun respublika miqyosida ekspert-tahlil guruhlari faoliyatini tashkil etish topshirildi.
Mazkur topshiriqni bajarish uchun Markaz tomonidan ekspert-tahlil guruhlarini tashkil etilishi, ularning tarkibi, huquq va majburiyatlari hamda vazifalarini nazarda tutuvchi quyidagilar ishlab chiqildi:
– prokuratura organlarining huquqbuzarliklar sodir etilishining sabablarini tizimli tahlil va tadqiq qilish bo'yicha faoliyatni amalga oshirish tartibi;
– statistik, ijtimoiy va boshqa ma'lumotlar tahliliy bazasini shakllantirish mexanizmlari;
– ekspert-tahlil guruhlar faoliyati monitoringini amalga oshirish shuningdek, Markaz tomonidan berilgan tavsiyalar ijrosini nazorat qilish tartibi.
Bugungi kunda Markaz tomonidan butun respublika bo'yicha ekspert-tahlil guruhlari tashkil etilishi va faoliyat yuritishi ta'minlab kelinmoqda.

Центр системного анализа и исследования причин совершения преступлений
В целях повышения эффективности борьбы с преступностью путем совершенствования системы уголовно-правовой статистики, обеспечения прозрачности учета преступлений, а также целевого анализа причин их совершения, Указом Президента Республики Узбекистан от 31 октября 2018 года №УП-5566 «О мерах по коренному совершенствованию системы уголовно-правовой статистики и повышению эффективности системного анализа преступлений» в структуре Академии создан Центр системного анализа и исследования причин совершения преступлений (далее – Центр).
Основными задачами Центра определены:
изучение и диагностика причин и условий совершения преступлений, анализ состояния профилактики правонарушений, в том числе предупреждения отдельных видов преступлений;
криминологическое прогнозирование изменения состояния преступности, а также методологическое и консультативное обеспечение деятельности по профилактике правонарушений;
разработка научно-обоснованных предложений и рекомендаций по предупреждению и устранению правонарушений, а также мониторинг их выполнения;
проведение научно-практических исследований по видам преступлений, личностям преступника и потерпевшего.
Организация деятельности экспертно-аналитических групп на местах
Указом Президента Республики Узбекистан от 31 октября 2018 года №УП-5566, Генеральной прокуратуре по результатам проведенного эксперимента в Шайхантахурском районе, поручено организовать деятельность экспертно-аналитических групп с 1 февраля 2019 года – в других районах города Ташкента, с 1 июля 2019 года – по всей республике.
Во исполнение поручения Центром разработан единый порядок формирования, состав, права, обязанности, ответственность и задачи экспертно-аналитических групп, регламентирующий:
– порядок осуществления в органах прокуратуры деятельности по системному анализу и исследованию причин совершения правонарушений;
– механизмы формирования аналитической базы статистических, социологических и иных данных;
– порядок осуществления мониторинга деятельности экспертно-аналитических групп, а также контроля за исполнением рекомендаций Центра.
На сегодняшний день Центром обеспечена организация и функционирование экспертно-аналитических групп по всей республике.