O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limi mutaxassisi vazifasiga tanlov e’lon qiladi (fuqarolik-huquqiy shartnoma muayyan muddatga tuziladi).
Akademiya haqida: O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 28 noyabrdagi “Jinoyatlarni tergov qilish sohasida malakali kadrlarni tayyorlashning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi PF–257-son Farmoniga asosan Bosh prokuratura Akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etildi.
Tergov hamda huquqni muhofaza qilish faoliyatining boshqa sohalarida kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish Akademiya faoliyatining asosiy yo‘nalishlari etib belgilandi, bunda Akademiya faoliyati ochiqligini ta’minlash, ta’lim va ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlarida amalga oshirilayotgan jarayonlarni keng jamoatchilikka yetkazish muhim ahamiyat kasb etadi.
Shundan kelib chiqib, ayni kunda Akademiya faoliyatini OAV da yoritish, ta’lim dargohi imidjini shakllantirish, yurtimizda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda Akademiya tashabbuskorligini ko‘rsatish maqsadida, Akademiya faoliyatiga vaqtinchalik asosda Jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limiga axborot xizmati sohasida mutaxassiss jalb qilish zarurati mavjud. Nomzod tomonidan taqdim etilgan hujjatlar ma’qullangan taqdirda, u bilan Akademiya o‘rtasida ikki tomonlama fuqarolik-huquqiy shartnoma imzolanadi.
Mutaxassis quyidagi majburiyatlarni bajaradi:
Akademiya faoliyati haqida OAV, Akademiya rasmiy veb-sayti va ijtimoiy tarmoqlari, shuningdek, boshqa axborot resurslari orqali yoritish uchun axborotlarni o‘zbek, rus va ingliz tillarida tayyorlash;
Akademiya faoliyati yuzasidan matbuot anjumanlari, brifinglar, mediaturlar tashkil etish;
Akademiya ijobiy imijini shakllantirish va ilgari surish, ijtimoiy so‘rovlar o‘tkazish va boshqa shakllarda jamoatchilik fikrini o‘rganish;
OAV bilan samarali hamkorlik qilish, Akademiya bilan doimiy ishlovchi jurnalistlar va blogerlar jamoasi doirasida tezkor tarqatish uchun ma’lumotlarni tayyorlash va Bo‘lim boshlig‘iga taqdim qilish;
Akademiya tarmoqlari faoliyatini yoritish va ular tomonidan huquqiy targ‘ibot faoliyatini amalga oshirish maqsadida media-rejalar ishlab chiqish va ularni ijprosini ta’minlashda ishtirok etish;
Akademiya rahbariyatining muntazam ravishda OAVda chiqishlarini tashkil etishda ishtirok etish;
axborot makoni monitoringini olib borish va tahlil qilish, tanqidiy va keng muhokama qilinayotgan axborot xurujlariga tezkor munosabat bildirishda ishtirok etish;
xorijiy OAV va hamkorlar saytlarida yoritish uchun ma’lumotlarni tegishli tarmoqlar bilan hamkorlikda tayyorlash;
Akademiya faoliyati yo‘nalishlarini to‘laqonli yoritish imkonini beradigan videoroliklar, ko‘rsatuvlar, infografika, buklet, broshyura va boshqa media mahsulotlarini konsepsiyasi, ssenariysi va bevosita yaratilishini amalga oshirish.
Akademiyada talabalari ishtirokidagi mediato‘garak faoliyatiga ko‘maklashish.
Mutaxassislikka nomzod jurnalistika yoki huquqshunoslik sohalarida oliy ma’lumotga ega bo‘lishi.
25 yoshdan kichik, 55 yoshdan (ayollar uchun 50 yosh) katta bo‘lmasligi.
Huquqiy soha axborot xizmatlari sohasida 3 yildan kam bo‘lmagan mehnat stajiga ega bo‘lishi.
Videoroliklar tayyorlash, maqolalar va ssenariylar yozish ko‘nikmasiga ega bo‘lishi.
Faoliyat uchun kerakli kompyuter dasturlarida (Word, Power Point, Adobe Premier, Adobe Audition va boshqalar) ishlash ko‘nikmasiga ega bo‘lishi.
prokuratura organlarida mutaxassis sifatida jalb qilingan xodim sifatida namunaviy shaxsiy fazilatlarga ega bo‘lish.
Talabgor Akademiya Kadrlar bo‘limiga fuqarolik pasporti yoki ID kartasi bilan shaxsan murojaat qilib, tegishli hujjatlar (shaxsini tasdiqlovchi hujjat, obyektivka, oliy ta’lim olganlik (ilmiy daraja) haqida diplom va uning ilovasi, mehnat daftarchasi nusxasi, STIR, PINFL ma’lumotnomasini taqdim etishi lozim. Taqdim etilgan hujjatlar o‘rganib chiqilganidan so‘ng zaruratga ko‘ra talabgor bilan komissiya tarkibida suhbat o‘tkaziladi.

Правоохранительная Академия Республики Узбекистан объявляет конкурс на должность специалиста Отдела по связям с общественностью (заключается гражданско-правовой договор на определенный срок).
Об Академии: В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 ноября 2022 года № ПФ–257«О внедрении качественно новой системы подготовки квалифицированных кадров в сфере расследования преступлений», на базе Академии Генеральной прокуратуры создана Правоохранительная академия Республики Узбекистан.
Подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров в следственной и других сферах правоохранительной деятельности определены как основные направления деятельности Академии. При этом, важное значение приобретает обеспечечение открытости и прозрачности деятельности Академии, доведение до общественности процессов, осуществляемых в образовательной и научно-исследовательской сферах.
Исходя из этого, в целях освещения деятельности Академии в средствах массовой информации, формирования устойчивого имиджа учебного заведения, имеется необходимость привлечения специалиста пресс-службы в отдел по связям с общественностью Академии на договорной основе. В случае одобрения представленных кандидатом документов между ним и Академией будет заключен двусторонний гражданско-правовой договор.
Специалист выполняет следующие обязанности:
Подготовка информации на узбекском, русском и английском языках для освещения деятельности Академии через средства массовой информации, официальный сайт Академии и социальные сети, а также другие информационные ресурсы;
Организация пресс-конференций, брифингов, медиа-туров по направлениям деятельности Академии;
Формирование и продвижение положительного имиджа Академии, проведение социальных опросов и изучение общественного мнения в иных формах;
Эффективное сотрудничество со средствами массовой информации, подготовка информации для оперативного распространения внутри пула журналистов и блогеров, работающих с Академией и предоставление ее начальнику Отдела;
Участие в разработке медиапланов и их реализация в целях освещения деятельности сетей Академии и проведения ими правозащитной деятельности;
Участие в организации регулярных выступлений руководства Академии в средствах массовой информации;
Осуществление мониторинга и анализ информационного пространства, участие в подготовке оперативных матералов в ответ на критические материалы и информационные атаки;
подготовка информации для освещения в зарубежных СМИ и партнерских сайтах совместно с профильными подразделениями;
Создание концепции, сценария и непосредственное участие при подготовке видеороликов, передач, инфографики, буклетов, брошюр и другой медиа-продукции, позволяющей полноценно освещать деятельность Академии.
Своевременное и качественное выполнение поручений руководителя отдела по связям с общественностью Академии, отчетность о проделанной работе.
Поддержка деятельности медиакружка с участием студентов Академии.
Кандидату необходимо иметь высшее образование в области журналистики или права.
Возраст: не моложе 25 лет, не старше 55 лет.
Наличие опыта работы в сфере информационной службы в юридической сфере не менее 3 лет.
Владение навыками создания видеороликов, написания статей, сценариев и др.
Владение необходимыми для деятельности навыками работы в компьютерных программах (Word, Power Point, Adobe Premier, Adobe Audition и др.).
Кандидату необходимо обладать образцовыми личными качествами сотрудника, работающего специалистом в органах прокуратуры.
Срок работы: срок работы устанавливается на 6 месяцев, в дальнейшем, при необходимости, гражданин может быть принят на работу в Академию на основании трудового договора.
Требования: ответственность и профессионализм, инициативность, слаженная работа в коллективе, своевременное и качественное выполнение поставленных задач.
Кандидату необходимо лично обратиться в отдел кадров Академии с паспортом или удостоверением личности гражданина и представить соответствующие документы (удостоверение личности, объектика, диплом о высшем образовании (если имеется) и приложение к нему, копию трудовой книжки, СТИР, справка ПИНФЛ. По итогам изучения документов, при необходимости с заявителем будет проведено собеседование в составе комиссии.