Бош прокуратура ва БМТ бошқармаси ўртасида меморандум имзоланди
2018 йил 14 июнь О.Муродов раҳбарлигидаги Ўзбекистон Республикаси делегацияси Вена шаҳридаги (Австрия Республикаси) БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича Бошқармасига (БМТ НЖБ) ташриф буюрди.
БМТ Бош котибининг муовини, БМТ НЖБ Ижрочи директори Юрий Федотов делегация билан учрашув давомида Ўзбекистонда кечаётган янгиланишларнинг юқори динамикасини эътироф этди.
Икки томонлама ҳамкорликни муҳокама этиш жараёнида Ю.Федотов томонидан 2017 йил ноябрь ойида Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.М.Мирзиёев билан бўлиб ўтган учрашув ва имзоланган Ҳамкорлик йўл харитасининг аҳамияти таъкидланди.
Хорижий хамкорларга Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари, жамоат тартиби ва хавфсизликка раҳна солувчи глобал таҳдидларга қарши кураш соҳасида олиб борилаётган кенг кўламли ишлар юзасидан маълумот берилди.
Хусусан, давлатнинг жиноят-ҳуқуқий сиёсати жиноят оқибатлари билан курашиш йўналишидан қонунбузарликларнинг барвақт профилактикаси ва олдини олишга томон ўзгараётганлиги ҳамда бу жараёнда прокуратура органларининг алоҳида ўрни таъкидланди.
Учрашув мобайнида Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси ва БМТ НЖБ ўртасида ўзаро англашув Меморандуми имзоланиб, унда трансмиллий уюшган жиноятчилик, коррупция ва бошқа жиноятлар юзасидан ҳамкорликнинг асосий йўналишлари ва шакллари белгиланди.
Имзоланган ҳужжатнинг амалий тадбиқ этилиши масалалари муҳокама қилиниб, Меморандум ҳамкорликни янги сифат даражасига кўтариш мақсадини кўзлаши таъкидланди. Хусусан, ўзаро амалий хамкорлик юзасидан аниқ тадбирлар режаси тузиш масаласида келишувга эришилди.
Бу борада Департамент директори Д.Брандолино, шунингдек адлия, терроризмга қарши курашиш, кибержиноятчилик, ноқонуний пул айланмаси ва бошқа секция раҳбарлари билан ишчи учрашувлар ташкил этилди.

Подписан меморандум между Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и УНП ООН
14 июня 2018 года Делегация Республики Узбекистан во главе с Генеральным прокурором О.Муродовым посетила Управление ООН по наркотикам и преступности в г. Вена (Австрийская Республика).
Заместитель Генерального секретаря ООН, Исполнительный директор Управления по наркотикам и преступности Юрий Федотов, приветствуя делегацию, отметил высокую динамику происходящих в Узбекистане преобразований.
Обсуждая совместное взаимодействие, он подчеркнул значимость состоявшейся в ноябре в г. Ташкент встречи с Президентом Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиеёвым, итогом которой стало подписание Дорожной карты сотрудничества УНП и Узбекистана.
Зарубежные эксперты проинформированы о масштабной работе, осуществляемой в Узбекистане касательно противодействия глобальным вызовам и угрозам, посягающим на права человека, общественный порядок и безопасность.
В частности, отмечены комплексные меры, направленные на изменение курса уголовно-правовой политики в стране от борьбы с преступными последствиями в сторону профилактики и предупреждения правонарушений, координационной роли в данном процессе органов прокуратуры.
В ходе встречи стороны подписали Меморандум о взаимопонимании между ООН и Генеральной прокуратурой. В нем определены ключевые направления и формы взаимодействия в области борьбы с транснациональной организованной преступностью, коррупцией и другими видами преступлений.
Участники обсудили вопросы практической реализации подписанного документа. Отмечено, что Меморандум будет свидетельством намерений сторон поднять совместное сотрудничество на качественно новый уровень.
Достигнуты договоренности подготовить план конкретных мероприятий по дальнейшему практическому взаимодействию.
В этой связи проведены рабочие встречи с Директором департамента по вопросам договоров (DTA) УНП ООН Д.Брандолино, а также руководителями секций по вопросам правосудия, предупреждения терроризма, киберпреступности и отмывания денег.