Ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда содир этилган жиноятларга қарши курашиш самарадорлигини ошириш, шунингдек, уларни аниқлаш ва тергов қилиш услубларини такомиллаштиришга қаратилган рақамли криминалистика соҳасида илмий-тадқиқот фаолиятини ташкил этиш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Рақамли криминалистика соҳасида илмий-тадқиқот фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Мазкур қарор билан Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси негизида Рақамли криминалистика илмий-тадқиқот институти ташкил этилиб, мазкур институт рақамли криминалистика соҳасида инновацион тадқиқот ва ишланмалар марказига айланиши назарда тутилган.
Қарорнинг асосий жиҳатлари:
- Институтга рақамли криминалистика соҳасида суд-тиббий экспертиза ва тадқиқотлар ўтказиш ваколатини бериш;
- Кибержиноятларни тергов қилиш жараёнларига замонавий технологияларни жорий этиш. Ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари фаолияти самарадорлигини оширишда “катта ҳажмли маълумотлар” (Big Data) таҳлили, сунъий интеллект ва бошқа илғор технологиялардан фойдаланишга алоҳида эътибор қаратиш;
- Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга жиноятларнинг рақамли изларини аниқлаш, олиб қўйиш, сақлаш ва тадқиқ этишда амалий ёрдам кўрсатиш;
- 4. Рақамли криминалистика бўйича суд экспертизаларини ўтказиш усулларини ишлаб чиқиш ва такомиллаштириш;
- Крипто-активлар ва блокчейн технологияларидан фойдаланган ҳолда содир этилган жиноятларни аниқлаш ва тергов қилиш усулларини ишлаб чиқиш;
- Рақамли криминалистика соҳасида юқори малакали кадрлар тайёрлаш;
- Кибержиноятчиликка қарши курашиш соҳасида халқаро илмий-техникавий ҳамкорликни кенгайтириш.
Қарорда “Рақамли далилларнинг ягона реестри” – идоралараро автоматлаштирилган тизимни яратишга алоҳида эътибор қаратилган.
Реестр рақамли далилларни, жумладан фотосуратлар, видео ва аудио ёзувлар, электрон ҳамёнлар ҳақидаги маълумотлар, крипто-активлар манзиллари, IP-манзиллар ва жиноятларнинг бошқа рақамли изларини тўплаш, қайд этиш, сақлаш ва таҳлил қилиш учун мўлжалланган. Реестрнинг жорий этилиши кибержиноятларни тергов қилиш самарадорлигини оширади ва рақамли далилларнинг ишончли сақланишини таъминлайди.
Мазкур қарорнинг ўзига хослиги унинг ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда содир этилган жиноятларни, шу жумладан крипто-активлар ва блокчейн технологиялари соҳасидаги жиноятларни аниқлаш ва тергов қилиш жараёнларини модернизация қилишга комплекс ёндашувидадир.
Қарорда белгиланган вазифаларни амалга ошириш ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланган ҳолда содир этилган жиноятлар учун жавобгарликнинг муқаррарлиги тамойилини таъминлашга, кибержиноятларга қарши курашиш соҳасида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фаолияти самарадорлигини оширишга, шунингдек рақамли маконда фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг қўшимча кафолатларини яратишга қаратилган.

В целях организации научно-исследовательской деятельности в сфере цифровой криминалистики, направленной на повышение эффективности противодействия преступлениям, совершаемым с использованием информационно-коммуникационных технологий, а также совершенствования методов их выявления и расследования, принято Постановление Президента Республики Узбекистан
«О мерах по организации научно-исследовательской деятельности в сфере цифровой криминалистики».
Данным постановлением предусматривается создание Научно-исследовательского института цифровой криминалистики при Правоохранительной академии Республики Узбекистан. Институт призван стать центром инновационных исследований и разработок в области цифровой криминалистики.
Основные положения Постановления:
- Институт наделяется полномочиями по проведению судебных экспертиз и исследований в области цифровой криминалистики.
- Внедрение современных технологий в процессы расследования киберпреступлений. Особое внимание уделяется анализу "больших данных" (Big Data), применению искусственного интеллекта и других передовых технологий для повышения эффективности работы правоохранительных органов.
- Оказание практической помощи правоохранительным органам в выявлении, изъятии, хранении и исследовании цифровых следов преступлений;
- Разработка и совершенствование методик проведения судебных экспертиз по цифровой криминалистике.
- Разработка методик выявления и расследования преступлений, совершенных с использованием криптоактивов и блокчейн-технологий.
- Подготовка высококвалифицированных кадров в области цифровой криминалистики.
- Расширение международного научно-технического сотрудничества в сфере противодействия киберпреступности.
Особое внимание в Постановлении уделяется созданию "Единого реестра цифровых доказательств" - межведомственной автоматизированной системы. Реестр предназначен для сбора, учета, хранения и анализа цифровых доказательств, включая фотографии, видео- и аудиозаписи, данные об электронных кошельках, адресах криптоактивов, IP-адресах и других цифровых следах преступлений. Внедрение Реестра позволит повысить эффективность расследования киберпреступлений и обеспечить надежное хранение цифровых доказательств.
Уникальность данного Постановления заключается в комплексном подходе к модернизации процессов раскрытия и расследования преступлений, совершаемых с использованием информационно-коммуникационных технологий, включая преступления в сфере криптоактивов и блокчейн-технологий.
Реализация положений Постановления направлена на обеспечение принципа неотвратимости ответственности за преступления, совершенные с использованием информационно-коммуникационных технологий, повышение эффективности деятельности правоохранительных органов в сфере противодействия киберпреступности, а также на создание дополнительных гарантий защиты прав, свобод и законных интересов граждан в цифровом пространстве.