Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси магистратурасига қабул давом этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2025/2026 ўқув йили учун магистратуранинг “Прокурорлик фаолияти”, “Прокурорлик фаолияти” (кечки ва масофавий), “Коррупцияга қарши курашиш”, “Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” ҳамда “Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассисликларига қабул 31 июлга қадар “mydtm.uz” электрон платформаси (my.uzbmb.uz) орқали давом этмоқда.
«Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш» мутахассислигига Рақамли технологиялар вазирлиги томонидан тасдиқланган иловадаги нуфузли халқаро IT-сертификатга эга номзодлар танловнинг «Информатика ва ахборот технологиялари» фанидан имтиҳон топширишдан озод этилади ҳамда ушбу йўналишга ўқишга қабул қилинган тингловчиларнинг охирги эгаллаб турган лавозими бўйича белгиланган тартиб ва миқдорда меҳнатга ҳақ тўлаш фонди тўловлари (пул таъминоти) сақланади.
Янги ўқув йилида магистратуранинг ушбу мутахассисликлари бўйича таълимнинг кундузги шакли учун жами 65 та, кечки шакли учун 10 та, масофавий шакли учун 35 та қабул параметрлари қуйидагича тасдиқланмоқда:
‒“Прокурорлик фаолияти”–15 та (6 таси давлат гранти, 9 таси тўлов-контракт асосида);
‒“Коррупцияга қарши курашиш” – 15 та (6/9);
‒“Инсон ҳуқуқларига оид халқаро ҳуқуқ” – 15 та (6/9);
“Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” – 20 та (6/14).
Бунда, прокуратура органлари ходимлари учун қабул параметрлари сони давлат гранти асосида жами 20 та (ҳар бир мутахассислик учун 5 тадан) этиб белгиланган.
Очиқ танлов бўйича (ташқи номзодлар учун) қабул параметрлари сони давлат гранти асосида жами 4 та (ҳар бир мутахассислик учун 1 тадан), тўлов контракт асосида жами 36 та (ҳар бир мутахассислик учун 9 тадан) этиб белгиланган.
Хусусан, “Киберхавфсизликни ҳуқуқий таъминлаш” мутахассислиги бўйича таълимнинг кундузги шакли учун 6 та давлат гранти асосида ҳамда 14 та тўлов-контракт асосида қабул параметрлари тасдиқланмоқда.
Ушбу таълим шакли бўйича прокуратура органлари ходимлари учун 5 та (давлат гранти асосида), очиқ танлов бўйича (ташқи номзодлар учун) 1 та (давлат гранти асосида) ва 9 та (тўлов-контракт асосида) ҳамда ваколатли давлат органлари ходимлари учун 5 та (тўлов-контракт асосида) ўрин назарда тутилмоқда.
Бундан ташқари, “Прокурорлик фаолияти” мутахассислиги бўйича таълимнинг кечки шакли учун жами 10 та (тўлов-контракт асосида) қабул параметрлари тасдиқланмоқда.
Мазкур таълим шакли очиқ танлови бўйича (ташқи номзодлар учун) – 10 та ўрин назарда тутилмоқда.
Шунингдек, “Прокурорлик фаолияти” мутахассислиги бўйича таълимнинг масофавий шакли учун жами 5 та давлат гранти асосида ва 30 та тўлов-контракт асосида қабул параметрлари тасдиқланмоқда.
Ушбу таълим шакли бўйича прокуратура органлари ходимлари учун 5 та давлат гранти асосида, 10 та тўлов-контракт асосида ҳамда очиқ танлов бўйича ташқи номзодлар учун 10 та (тўлов-контракт асосида) ҳамда ваколатли давлат органлари ходимлари учун 10 та (тўлов-контракт асосида) ўрин назарда тутилмоқда.
Танловлар жорий йил август ойида ўтказилади.
https://www.youtube.com/@HMQakademiyasi, ҳамда оммавий ахборот воситалари орқали танишиб боришингиз мумкин.

Продолжается прием в магистратуру Правоохранительной академии на 2025/2026 учебный год по специальностям: «Прокурорская деятельность», «Прокурорская деятельность» (вечерняя и дистанционная), «Противодействие коррупции», «Международное право по правам человека» и «Правовое обеспечение кибербезопасности». Прием осуществляется до 31 июля (включительно) через электронную платформу «mydtm.uz» (my.uzbmb.uz).
Кандидаты, имеющие престижный международный сертификат в области информационных технологий, указанный в приложении, утвержденном Министерством цифровых технологий, при поступлении на магистерскую программу по специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности» освобождаются от сдачи экзамена по предмету «Информатика и информационные технологии».
За слушателями, принятыми на обучение по указанным выше специальностям, сохраняется фонд оплаты труда (денежное обеспечение) в порядке и размере, установленном по их последнему месту службы (должности).
В новом учебном году параметры приема в магистратуру по указанным специальностям утверждены в следующем объеме: 65 мест — по очной форме обучения, 10 – по вечерней, 35 – по дистанционной.
По очной форме обучения установлены следующие квоты:
‒ «Прокурорская деятельность» – 15 мест (из них 6 – по государственным грантам, 9 – на платно-контрактной основе);
‒ «Противодействие коррупции» — 15 (6 / 9);
‒ «Международное право по правам человека» — 15 (6 / 9);
‒ «Правовое обеспечение кибербезопасности» – 20 (6 / 14).
При этом количество параметров приема для сотрудников органов прокуратуры составляет 20 мест — по 5 мест на каждую специальность, на основе государственного гранта.
Предусмотрено 4 места (по 1 на каждую специальность) на основе государственного гранта и 36 мест (по 9 на каждую специальность) на платно-контрактной основе по открытому конкурсу (для внешних кандидатов).
В частности, по специальности «Правовое обеспечение кибербезопасности» на очную форму обучения утверждены 6 мест на основе государственного гранта и 14 мест на платно-контрактной основе.
По данной форме обучения предусмотрены 5 мест на основе государственного гранта для сотрудников органов прокуратуры, 1 место на основе государственного гранта и 9 мест на платно-контрактной основе – по открытому конкурсу для внешних кандидатов, а также 5 мест на платно-контрактной основе для сотрудников уполномоченных государственных органов.
Кроме того, для вечерней формы обучения по специальности «Прокурорская деятельность» утверждены 10 мест на платно-контрактной основе.
По данной форме обучения предусмотрены 10 мест на платной основе (контракт) по открытому конкурсу для внешних кандидатов.
Также утверждены 5 мест на основе государственного гранта и 30 мест на платно-контрактной основе для дистанционной формы обучения по специальности «Прокурорская деятельность».
По данной форме обучения предусмотрены 5 мест (на основе государственного гранта) и 10 мест (на платно-контрактной основе) для сотрудников органов прокуратуры, 10 мест (на платно-контрактной основе) по открытому конкурсу для внешних кандидатов, а также 10 мест (на платно-контрактной основе) для сотрудников уполномоченных государственных органов.
Студентам, принятым по открытому конкурсу на основе государственного гранта, выплачивается ежемесячная стипендия в порядке и размере, установленных законодательством.