Вена шаҳрида бўлиб ўтган ҳамкорлик учрашувида Академия вакилининг иштироки
Жорий йилнинг 26-27 ноябрь кунлари Вена шаҳрида БМТ Глобал кун тартибининг 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш мақсадлари (БРМ) асосида ташкил этилган “Болалар учун ижтимоий адолатнинг самарадорлигини таъминлаш мақсадида ўзгаришлар мониторинги” тадқиқоти (TransMonEE) дастурининг йиллик учрашувида Бош прокуратура Академиясининг ходими иштирок этди.
TransMonEE дастури ЮНИСЕФ Тадқиқот маркази раҳбарлигида Марказий ва Шарқий Европа, МДҲ ва Болтиқбўйи мамлакатларида болалар, ёшлар ва аёллар фаровонлигининг ижтимоий-иқтисодий жиҳатларини мунтазам равишда кузатиб бориш мақсадида амалга оширилмоқда.
Йиғилишда болаларни ҳимоя қилиш мониторинг тизимига оид масалалар, шу жумладан БРМ 16.2-вазифаси (болалар ва аёлларга нисбатан зўравонликнинг барча турларини тугатиш) ҳамда БРМ 5-мақсади (гендер тенгликни таъминлаш ва барча хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш) билан боғлиқ индикаторлар методологияси масалалари муҳокама қилинди.
Тадбир якунига кўра 2030 йилгача бўлган даврда барқарор ривожланиш соҳасидаги Миллий мақсадларини янада самарали амалга ошириш мақсадида тавсиялар ишлаб чиқилди.

Участие представителя Академии Генеральной прокуратуры в партнерской встрече TransMonEE в г.Вене
Представитель Академии принял участие в ежегодной встрече программы исследования «Трансформационного мониторинга в целях более эффективного обеспечения социальной справедливости для детей» (TransMonEE) в соответствии с приоритетами Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года, состоявшейся в г.Вене 26-27 ноября 2019 года.
Программа TransMonEE осуществляется под руководством Исследовательского центра ЮНИСЕФ с целью систематического отслеживания социально-экономических аспектов благополучия детей, молодежи и женщин в странах Центральной и Восточной Европы, СНГ и Балтии.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с системой мониторинга защиты детей, включая методологию в отношении индикаторов, относящихся к Целям устойчивого развития ЦУР 16.2. (искоренение всех форм насилия в отношении детей и женщин), а также ЦУР 5 (обеспечение гендерного равенства и расширение прав и возможностей всех женщин и девочек).
По итогам мероприятия выработаны рекомендации в целях более эффективной реализации Национальных целей устойчивого развития до 2030 года.