Бош прокуратура Академияси магистратурага ҳужжатларни қабул қилишни эълон қилади
2019/2020 ўқув йилидан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси Академияси магистратурасига абитуриентлар қабул қилинади.
Магистратура мутахассисликлари бўйича кадрлар тайёрлаш ўқитишнинг амалий хусусиятига ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларининг касбий фаолияти билан узвий боғлиқликка таянган ҳолда амалга оширилади.
Академия магистратурасига абитуриентларни қабул қилиш тенг ҳуқуқлилик, қабул ва танловнинг ягона қоидалари асосида амалга оширилади. Магистратурага танлов “юриспруденция” мутахассислиги бўйича олий юридик маълумотга эга бўлган шахслар орасида ўтказилади. Шунингдек, прокуратура органлари ходимлари, шу жумладан амалдаги кадрлар захирасидаги ходимлар танловда иштирок этиши мумкин.
Академия магистратурасининг “коррупцияга қарши курашиш”, “прокурорлик фаолияти” ва “тергов фаолияти” йўналишлари бўйича 2019/2020 ўқув йилига жами 30 та, шу жумладан 18 та давлат гранти ва 12 та тўлов контракти асосида қабул квотаси тасдиқланган бўлиб, шундан:
– прокуратура органлари ходимлари учун – 15 та (ҳар бир йўналиш бўйича 5 тадан);
– очиқ танлов бўйича – 15 та, шу жумладан давлат гранти асосида 3 та (ҳар бир йўналишда 1 тадан) ва тўлов контракти асосида 12 та.
Очиқ танлов бўйича давлат гранти асосида қабул қилинган номзодларга қонун ҳужжатларида белгиланган тартиб ва миқдорда ҳар ойлик стипендия тўланади.
Кириш имтиҳонлари 20 август – 10 сентябрь оралиғида мутахассислик фанлари ва чет тили фанидан ёзма имтиҳон, шунингдек суҳбат тарзида ўтказилади.
Мутахассислик фанлари бўйича ёзма имтиҳон ва суҳбат жиноят ҳуқуқи, жиноят-процессуал ҳуқуқи, конституциявий ҳуқуқ, давлат ва ҳуқуқ назарияси, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар фанларидан казуслар ва саволлар ҳамда ҳуқуқ фанларидан эсседан иборат бўлади.
Чет тилини билиш даражасини тасдиқловчи В2 ва ундан юқори даражадаги давлат малака сертификатига ёки халқаро сертификатлардан CEFR (Common European Framework of Reference) бўйича В2, IELTS (International English Language Testing System) бўйича 5.5 балл, TOEFL (Test of English as a Foreign Language) бўйича 72 баллдан кам бўлмаган баллга эга номзодлар чет тили фани бўйича имтиҳонни топширишдан озод қилинадилар. Уларга энг юқори балл (50 балл) қўшилади.
Академия магистратурасида ўқиш давомийлиги – 1 йил.
Ўқиш жараёнида ижобий натижаларга эришган Академия магистратураси битирувчилари прокуратура органларига хизматга қабул қилишга тавсия қилинадилар.
Академия магистрлари Академия докторантурасида ёки мустақил изланувчи сифатида илмий-тадқиқот фаолияти билан шуғулланиб, олий ўқув юртидан кейинги таълим олиш имкониятига эга бўладилар.
Бош прокуратура Академиясида магистратура йўналишлари бўйича таълим жараёни ўқитишнинг самарали замонавий педагогик ва ахборот коммуникация технологияларини қўллаган тарзда амалга оширилади.
Таълим жараёнини етакчи хорижий таълим муассасалари амалиётида ўзини оқлаган қулай ва самарали усул – академик кредит тизими асосида ташкил этиш режалаштирилган.
Академияда таълим жараёнининг асосини ўқитишнинг замонавий интерфаол шакл ва усулларини қўллаган ҳолда амалиётга йўналтирилган, компетенциявий ёндашув ташкил этади. Таълим сифатини баҳолаш мақсадида доимий мониторинг жорий этилади.
Академияда суд жараёни имитацияси, ҳодиса содир бўлган жойни кўздан кечириш ҳамда бошқа амалий машғулотларни ўтказиш имконини берувчи махсус ўқув хоналари жиҳозланган.
Тингловчиларда тергов ҳамда тезкор-қидирув фаолиятини ўтказиш бўйича махсус кўникмаларни шакллантириш мақсадида тизимли равишда вазиятли ўқув машғулотлари ташкил этилади.
Академия тил ўргатиш кафедраси томонидан инглиз тилини юридик мақсадларда чуқур ўргатиш йўлга қўйилган бўлиб, машғулотлар хорижий экспертларни жалб қилган ҳолда ўтказилади. Шунингдек, Академиядаги “Discussion club” доирасида жамиятдаги ҳуқуқий муаммоларни она тилиси инглиз тили бўлган хорижий экспертлар иштирокида муҳокама қилиш орқали тингловчиларда юридик инглиз тилини қўллаш кўникмалари мустаҳкамлаб келинмоқда. Бош прокуратура Академияси дунёнинг 30 га яқин етакчи таълим ва илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорлик муносабатларини ўрнатган бўлиб, тингловчилар ўзаро алмашинуви дастурларини амалга ошириш юзасидан келишувларга эришилган. Унга кўра, магистратура тингловчилари хорижий давлатлар олий таълим муассасаларида стажировка ўтиш ва тажриба алмашиш имкониятига эга. Шунингдек, ўқув жараёнига Академия профессор-ўқитувчилари билан бир қаторда нуфузли хорижий таълим муассасалари экспертлари ҳамда профессор-ўқитувчилари жалб қилинади.
Магистратурага номзодлар жорий йил 10 июнь – 10 август кунлари давомида доимий ёки вақтинча яшаш манзили бўйича Академия қабул комиссияси аъзолари – прокуратура органларининг кадрлар тармоқларига ҳужжат топширишлари мумкин.

Академии Генеральной прокуратуры объявляет прием документов в магистратуру
С 2019/2020 учебного года осуществляется прием абитуриентов в магистратуру Академии Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан.
Подготовка кадров по специальностям магистратуры основана на прикладном характере обучения и тесной взаимосвязи с профессиональной деятельностью в правоохранительной сфере.
Прием в магистратуру Академии будет осуществляться на основе принципа равноправия, а также единых правил приема и отбора. Конкурс в магистратуру проводится среди лиц, имеющих высшее юридическое образование по специальности «юриспруденция».
По направлениям магистратуры Академии «противодействие коррупции», «прокурорская деятельность» и «следственная деятельность» на 2019/2020 учебный год утверждены квоты приема в количестве 30 человек, в том числе по государственным грантам – 18 и на платно-контрактной основе – 12, из них:
– квота для работников органов прокуратуры – 15 мест (по каждому направлению – по 5);
– квота на открытый конкурс – 15 мест, в том числе по государственным грантам – 3 (по каждому направлению – по 1) и на платно-контрактной основе – 12.
Абитуриентам, принятым по государственным грантам извне, будет выплачиваться ежемесячная стипендия в порядке и размере, установленном законодательством.
Приемные экзамены будут проводиться в период с 20 августа по 10 сентября т.г. в виде письменного экзамена по специальным предметам и иностранным языкам, а также собеседования.
Письменный экзамен по специальным предметам и собеседование включают в себя казусы и вопросы по таким предметам, как уголовное право, уголовно-процессуальное право, конституционное право, теория государства и права, правоохранительные органы, а также эссе по правовым дисциплинам.
Абитуриенты, имеющие действующие квалификационные сертификаты государственного образца, подтверждающие уровень владения иностранным языком на уровне В2 и выше, или международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком, соответствующее уровню не менее В2 по CEFR (Common European Framework of Reference), 5,5 баллов по IELTS (International English Language Testing System), 72 балла по TOEFL (Test of English as a Foreign Language), освобождаются от сдачи экзамена по иностранному языку. Им засчитывается максимальный балл (50 баллов).
Продолжительность обучения в магистратуре Академии – 1 год.
Выпускники магистратуры Академии, достигшие положительных результатов в процессе обучения, будут рекомендованы для приема на службу в органы прокуратуры.
Магистры Академии будут иметь возможность продолжить обучение в институте послевузовского образования Академии – в докторантуре либо осуществлять научно-исследовательскую деятельность в качестве соискателей.
Процесс обучения по направлениям магистратуры в Академии Генеральной прокуратуры будет осуществляться с применением наиболее эффективных современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий.
Запланирована организация обучения на основе академической кредитной системы, успешно зарекомендовавшей себя на практике ведущих зарубежных образовательных учреждений.
Основу образовательного процесса Академии составляет практико-ориентированный, компетентностный подход с применением современных интерактивных форм и методов обучения, а также постоянного мониторинга качества образования в целях его оценки.
В Академии оборудованы специальные кабинеты, позволяющие в приближенных к реальным условиях проводить имитацию судебного процесса, осмотр места происшествия, другие практические занятия.
В целях выработки практических и специальных навыков по проведению следственных и оперативно-розыскных мероприятий систематически организуются ситуационные учебные занятия.
Кафедрой языковой подготовки Академии осуществляется углубленная подготовка слушателей по юридическому английскому языку с привлечением к занятиям зарубежных экспертов. Кроме того, обсуждение в «Discussion club» Академии правовых проблем общества с участием экспертов – носителей языка способствует укреплению навыков слушателей по применению юридического английского языка.
Академией Генеральной прокуратуры налажены партнерские отношения более чем с 30 ведущими зарубежными образовательными и научно-исследовательскими учреждениями, достигнуты соглашения по реализации программ по обмену слушателями. Слушателям магистратуры предоставлена возможность cтажировок и обмена опытом в ведущих зарубежных образовательных учреждениях. В образовательный процесс наряду с профессорско-преподавательским составом Академии активно привлекаются эксперты и преподаватели зарубежных образовательных учреждений.
Прием документов абитуриентов осуществляется в период с 10 июня по 10 августа т.г. членами приемной комиссии – сотрудниками кадровых подразделений органов прокуратуры по месту постоянного или временного проживания абитуриента.