«ELSEVIER» компанияси билан стратегик ҳамкорлик
Жорий йилнинг 10 октябрь куни Бош прокуратура Академияси ва «ELSEVIER» компанияси ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандум имзоланди.
Тадбирда «ELSEVIER» компаниясининг Ўрта Осиё бўйича минтақавий директори А.Оспанова, миллий координатори Д.Алланазарова, шунингдек Академия ходимлари ва тингловчилари иштирок этишди.
Меморандумда таълим ва илмий-тадқиқотчилик фаолияти соҳасида ҳамкорлик алоқаларининг асосий йўналишлари ва шакллари белгиланган.
Амалий ҳамкорликнинг давоми сифатида Академия ходимлари ва тингловчилари учун компаниянинг минтақавий директори А.Оспанова томонидан “Халқаро стандартлар асосида илмий мақолалар тайёрлаш” мавзусида мастер-класс ўтказилди.
Тадбир давомида халқаро стандартлар асосида илмий мақолалар ёзишнинг ўзига хос хусусиятлари батафсил тушунтирилди, юқори рейтингли халқаро журналларда чоп этиладиган мақолаларни тайёрлаш бўйича маслаҳат ва тавсиялар берилди.
Бундан аввалроқ, жорий йилнинг 7 октябрь куни Академия раҳбарияти ва ходимлари «ELSEVIER» компанияси томонидан яратилган Uzbekistan Research Online – Ўзбекистон Республикасининг илк рақамли рецензияланадиган илмий журналлар платформасининг очилиш маросимида иштирок этишди.
Тақдимот доирасида Scopus нинг халқаро стандартларига мувофиқ ишлаб чиқилган Бош прокуратура Академиясининг рецензияланадиган илмий журнали ProAcademy ҳам тақдим қилинди. Келгусида мазкур журнал Digital Commons Network глобал тармоғига интеграция қилинади.

Стратегическое партнёрство с компанией «ELSEVIER»
10 октября текущего года состоялось подписание Меморандума о сотрудничестве между Академией Генеральной прокуратуры и компанией «ELSEVIER».
В мероприятии приняли участие региональный директор компании «ELSEVIER» по Центральной Азии А.Оспанова, национальный координатор Д.Алланазарова, сотрудники и слушатели Академии.
В Меморандуме о сотрудничестве определены ключевые направления и формы взаимодействия в области образовательной и научно-исследовательской деятельности.
В качестве продолжения практического сотрудничества, для сотрудников и слушателей Академии региональным директором компании А.Оспановой проведен мастер класс на тему «Подготовка научных статей на основе международных стандартов».
В ходе мероприятия были подробно разъяснены особенности написания научных статей на основе международных стандартов, советы и рекомендации по подготовке статей для публикации в международных журналах с высоким рейтингом.
Ранее, 7 октября т.г. руководство и сотрудники Академии приняли участие в церемонии открытия первой цифровой платформы рецензируемых научных журналов Республики Узбекистан – Uzbekistan Research Online, созданной компанией «ELSEVIER».
В ходе презентации был также представлен рецензируемый научный журнал Академии Генеральной прокуратуры ProAcademy, разработанный в соответствии с международными стандартами Scopus, который в будущем будет интегрирован в глобальную сеть Digital Commons Network.