Академик мобилликни ривожлантириш борасида Швециянинг Лунд университети билан ҳамкорлик
Бош прокуратура Академияси Швециянинг Лунд университети билан ҳамкорликда магистратура мутахассисликлари бўйича ўқитиш самарадорлигини ошириш ва магистрлар алмашинуви мақсадида ўзаро тажриба алмашишга қаратилган “Erasmus+” гранти доирасида халқаро кредит мобиллик дастурини амалга оширмоқда.
Ушбу дастур доирасида жорий ўқув йилининг январь-июнь ойларида Академиянинг икки нафар тингловчиси Лунд университетининг ҳуқуқ социологияси кафедрасида дастур асосида иккинчи семестрда таҳсил олмоқда.
Маълумот учун: Лунд университети “Lund University (LU)” – Швеция давлат олий ўқув юрти, 1666 йилда ташкил этилган. Университет шаҳар кўринишидаги кампусга эга. Британиянинг Times Higher Education нашриёти ёзишича, таълим сифати жиҳатидан бугунги кунда у дунёнинг энг нуфузли университетларнинг 100 талигига киради. Университетда еттита факультет мавжуд бўлиб, уларда 34 минг нафар талаба 50 та мутахассислик ва 800 та махсус курсларда таҳсил олади.
Лунд университети илмий тадқиқот соҳасида ўзининг катта салоҳияти ва кенг имкониятлари билан машҳур. Университетнинг таълим тизимида мустақил таълим устувор аҳамиятга эга. Шундай қилиб, ҳар бир курс доирасида талабалар томонидан тегишли мавзулар мустақил равишда ўрганилиб, улар бўйича ёзма ишлар тақдим этиб келинмоқда. Ўқитувчи раҳбарлигида ушбу ишлар бошқа талабалар билан биргаликда муҳокама қилинади. Курсни топшириш учун баҳолаш тизимида бундай мустақил ишларнинг баҳолари фан бўйча умумий балларнинг 20 фоизини ташкил қилади.
Академия тингловчилари магистрлик дастурини ўташ билан бир қаторда магистрлик диссертацияларини тайёрлаш бўйича илмий-тадқиқот ишлари доирасида Швеция мисолида коррупцияга қарши курашиш бўйича Европа тажрибасини ўрганиш режалаштирилган.

Сотрудничество с Лундским университетом (Швеция) по развитию академической мобильности
Академией Генеральной прокуратуры совместно с Лундским университетом (Швеция) реализуется программа международной кредитной мобильности гранта Erasmus+, направленная на взаимный обмен опытом в целях повышения эффективности обучения по магистерским специальностям и обмена магистрантами образовательных учреждений.
В рамках данной программы в январе-июне текущего учебного года два слушателя магистратуры Академии проходят обучение программы второго семестра в Департаменте  социологии права Лундского университета.
Справочно: Лундский университет “Lund University (LU)” – шведское государственное высшее учебное заведение, основанное в 1666 году. Университет имеет кампус городского типа. Согласно британскому изданию Times Higher Education, по качеству образования сегодня это один из 100 лучших университетов мира. В университете имеется семь факультетов, на которых по 50 различным специальностям и 800 спецкурсам обучаются 34 000 студентов.
Лундский университет известен большим потенциалом и широкими возможностями в сфере научных исследований. В системе образования университета приоритетом обладает самостоятельное обучение. Так, в рамках каждого курса слушателями самостоятельно изучаются определенные темы, по которым составляются письменные работы. Под руководством преподавателя данные работы обсуждаются с другими слушателями курса. В системе оценок за прохождение курса оценки за подобную самостоятельную работу составляют 20 % от общего количества баллов по предмету.
Наряду с прохождением магистерской программы слушателями Академии в рамках исследовательской работы по подготовке магистерских диссертаций запланировано изучение европейского опыта в сфере противодействия коррупции на примере Швеции.