Prokuratura genezisiga bag‘ishlangan monografiya chop etildi
Akademiya professori, yu.f.d. G.R.Malikova tomonidan “O‘zbekiston prokurturasining genezisi” monografiyasi tayyorlanib, chop etildi.
Monografiyada Vatanimiz prokuraturasi tarixini turli rakurslarda yoritib beruvchi yirik hajmdagi dalillar tahlil qilingan. Muallif O‘zbekiston Respublikasi Milliy arxiv fondi materillariga tayanib prokuratura tarixiga doir voqealar xronologiyasini 1868–1933 yillar kesimida tadqiq qilgan.
Monografiya maqsadi milliy prokuratura biografiyasida deyarli o‘rganilmagan jarayonlarni tahlil qilishdan iborat. Ushbu maqsadni amalga oshirish uchun muallif milliy prokuraturaning shakllanish tarixini uch asosiy bosqichga ajratdi:
birinchisi, faoliyat yo‘nalishi musulmon huquqida fuqarolarning huquq va erkinliklarini ta’minlashga qaratilgan, dastlab savdo va xizmat ko‘rsatish sohasi faoliyatini nazorat qilish instituti sifatida tashkil topgan – muhtasiblar (rais) institutining shakllanishi va rivojlanishi;
ikkinchisi, Rossiya imperiyasi Turkistonni istilo qilgandan keyin prokuror va uning yordamchilari lavozimini joriy etish zarurati;
uchinchisi, sho‘rolar davrida prokuratura organlarining tugatilishi va qayta tiklanishi, rivojlanishi masalalari qamrab olingan (1917–1933 yillar).
Mazkur monografiya prokuratura organlarida faoliyat yuritayotgan amaliyotchi, ilmiy faoliyat bilan shug‘ullanayotgan tadqiqotchi, doktorant, talabalar va keng jamoatchilikka mo‘ljallangan.

Издана монография, посвященная генезису прокуратуры
Профессором Академии, д.ю.н. Г.Р.Маликовой подготовлена и издана монография «Генезис прокуратуры Узбекистана».
В монографии дается большой объем фактологической информации через освещение различных аспектов истории отечественной прокуратуры. Автором на основе материалов, хранящихся в Национальном архиве Республики Узбекистан, восстановлена хронология становления института прокуратуры в период 1868–1933 годов.
Целью монографии является анализ практически неисследованного периода истории национальной прокуратуры. Для осуществления данной цели автор разделил становление и развитие отечественной прокуратуры на три основных этапа:
первый, становление и развитие института мухтасибов (раис), деятельность которых была направлена на обеспечение прав и свобод гражданина в мусульманском праве, сформировавшийся как институт надзора над деятельностью в сфере торговли и оказания услуг;
второй, историческая необходимость введения должности прокурора и его помощников после завоевания Российской империей Туркестанского края;
третий, упразднение, восстановление и развитие органов прокуратуры в советский период (1917–1933 годы).
Данная монография предназначена для практикующих работников прокуратуры, преподавателей, докторантов, соискателей и студентов, а также широкой общественности.