Aktivlarni qaytarish bo‘yicha idoralararo tarmoqlar vakillarining uchrashuvida ishtirok etildi
Bosh prokuratura Akademiyasi vakili G‘arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmog‘i (ARIN-WCA) Kotibiyatining vazifalarini amalga oshirishi doirasida Yevropaning CARIN tarmog‘i tomonidan Gaaga shahrida (Niderlandiya) tashkillashtirilgan aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmoqlarning (ARIN) kotibiyatlari va raislik qiluvchi davlatlari vakillarining uchrashuvida ishtirok etdi.
Yevropolning shtab-kvartirasida o‘tkazilgan mazkur uchrashuvda Yevropa (CARIN), Osiyo va Tinch okeani (ARIN-AP), Karib havzasi (ARIN-CARIB), Sharqiy Afrika (ARIN-EA), G‘arbiy Afrika (ARIN-WA), Janubiy Afrika (ARINSA), Lotin Amerikasi (RRAG), G‘arbiy va Markaziy Osiyo (ARIN-WCA) mintaqalarida hozirgi kunda faoliyat yuritayotgan tarmoqlarning kotibiyatlari va raislik qiluvchi davlatlari vakillari, Yevropol, Yevrokomissiya, FATF, BMTning Narkotiklar va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi, GIZ fondi hamda AQSH Adliya departamenti ekspertlari qatnashishdi.
Tadbir ishtirokchilari uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashishning asosiy tarkibi sifatida aktivlarni qaytarish bo‘yicha noformal tarmoqlarning o‘rni va ahamiyatini e’tirof etishib, ushbu tarmoqlarning samaradorligini yanada oshirish, davlatlarning aktivlarni qaytarish sohasidagi aloqalarining muhimliligi, samarali hamkorlikni amalga oshirish va mavjud muammolarni birgalikda bartaraf etish maqsadida ishtirok etuvchi davlatlar doirasini kengaytirish, asosiy vazifa  va yo‘nalishlarni belgilash, professional aloqalarni o‘rnatish va ularni yanada chuqurlashtirish, mazkur sohadagi yangi bilim va tajribalar bilan almashish kabi masalalarni muhokama qilishdi.
Uchrashuv doirasida ARIN-WCA nomidan, tarmoqda joriy yilda raislik qiluvchi davlat – Pokiston (Milliy hisob byurosi) hamda tarmoqning doimiy Kotibiyati Bosh prokuratura Akademiyasi vakillari tomonidan ARIN-WCAning faoliyati, amalga oshirilgan ishlar va istiqbolli rejalar yuzasidan prezentatsiya qilindi.
Tadbir ishtirokchilarida ayniqsa ARIN-WCA tomonidan tarmoqqa a’zo davlatlarning aktivlarni qaytarish bo‘yicha qonunchiligi va amaliyotini o‘zaro o‘rganish bo‘yicha olib borayotgan tashabbusi (Peer Review) katta qiziqish uyg‘otdi. ARIN tarmoqlari vakillari ARIN-WCAning ushbu ijobiy tajribasini o‘rganish va o‘zlarida ham ushbu jarayonni qo‘llash kerakligini taklif qilishdi.
Uchrashuvda shuningdek RRAG (Lotin Amerikasi) va ARIN-CARIB (Karib davlatlari) tarmoqlari kotibiyatlari tomonidan ARIN-WCAning ushbu tarmoqlarga kuzatuvchi sifatida qo‘shilganligi tasdiqlandi. Bu esa o‘z navbatida ARIN-WCA a’zolarining Karib havzasi va Lotin Amerikasi yurisdiksiyalari bilan hamkorlik geografiyasini kengaytirish uchun xizmat qiladi.

Участие во встрече представителей региональных сетей по возвращению активов
Представитель Академии Генеральной прокуратуры, ответственный за ведение работы Секретариата Межведомственной сети по возвращению активов Западной и Центральной Азии (ARIN-WCA), принял участие во встрече представителей секретариатов и председательствующих стран в региональных неформальных сетях по возврату активов (ARIN), организованной в г. Гааге (Нидерланды) Секретариатом европейской сети CARIN.
Во встрече, проведенной в штаб-квартире Европола, приняли участие представители органов, выполняющих функции председателей и секретариатов восьми функционирующих сетей Европейского (CARIN), Азиатско-Тихоокеанского (ARIN-AP), Карибского (ARIN-CARIB), Восточноафриканского (ARIN-EA), Южноафриканского (ARINSA), Западноафриканского (ARIN-WA), Латиноамериканского (RRAG), Западного и Центрально-Азиатского регионов (ARIN-WCA), а также эксперты Европола, Еврокомиссии, ФАТФ, УНП ООН, фонда GIZ, Госдепартамента США по юстиции.
Участники мероприятия, отметив роль неформальных сетей по возвращению активов в качестве важной составляющей борьбы с организованной преступностью, обсудили вопросы повышения эффективности работы, актуальности активного взаимодействия стран в сфере возвращения активов, расширения круга государств-участников для эффективного сотрудничества и совместного решения имеющихся проблем, определения приоритетных задач и направлений, обеспечения возможности установления и углубления профессиональных контактов, необходимости обмена новыми знаниями и опытом в этой сфере.
В рамках мероприятия от имени ARIN-WCA, представители председательствующей страны (Национальное бюро отчётности Пакистана) и Секретариата сети (Академия Генпрокуратуры Узбекистана) провели презентацию о деятельности ARIN-WCA, проделанной работе и перспективных планах.
Участниками встречи особенно отмечена инициатива ARIN-WCA по взаимному обзору законодательства и практики стран-участниц сети по возврату активов (Peer Review). Представителями сетей ARIN предложено изучить данный опыт ARIN-WCA и применить его в своей деятельности.
Также в рамках встречи Секретариатами ARIN-CARIB (Карибская сеть) и RRAG (Латиноамериканская сеть) подтверждено принятие ARIN-WCA в указанные сети в качестве наблюдателя, что позволит расширить географию взаимодействия участников ARIN-WCA с юрисдикциями Карибского бассейна и Латинской Америки.