Barqaror rivojlanishning milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirilishi yuzasidagi navbatdagi ishchi yigʼilish
Bosh prokuratura Аkademiyasi tomonidan Barqaror rivojlanish milliy maqsadlarining “Samarali boshqaruv” yoʼnalishiga oid Аdliya vazirligi masʼul boʼlgan indikatorlar muhokamasiga bagʼishlangan navbatdagi ishchi yigʼilish oʼtkazildi.
Xususan, Barqaror rivojlanish milliy maqsadlarining 5.1.1 (jinsiy belgisi boʼyicha kamsitilishga yoʼl qoʼymaslik toʼgʼrisidagi normalarga ishonchli rioya etilishini taʼminlaydigan huquqiy mexanizmlar mavjudligi), 16.6.2 (davlat xizmatlaridan foydalanishning soʼnggi tajribasidan mamnun boʼlgan aholi ulushi), 16.7.2 (qarorlar qabul qilish jarayonini keng qamrovli va munosabatli (bildiruvchi) deb hisoblaydigan aholining (jinsi, yoshi, nogironlik belgisi va aholi guruhi boʼyicha) ulushi) hamda 16.9.1 (fuqarolik organlarida tugʼilishi roʼyxatga olingan besh yoshgacha boʼlgan bolalarning ulushi, yoshi boʼyicha) indikatorlari koʼrib chiqildi.
Yigʼilish davomida hukumat tomonidan bu yil fevralь oyida qabul qilgan “2030 yilgacha boʼlgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish boʼyicha qoʼshimcha chora-tadbirlar toʼgʼrisida”gi qarori ijrosi yuzasidan vazirlik xodimlarining fikrlari eshitildi.
BMT-Аyollar tuzilmasi (UN Women), BMT Tarraqqiyot dasturi (UNDP), Bolalar jamgʼarmasi (UNICEF) xodimlari va ekspertlari tomonidan mazkur indikatorlar yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar, jahondagi boshqa mamlakatlar tajribasi va xususiyatlari toʼgʼrisida axborot almashishdi.
Аkademiya masʼullari tomonidan, “Samarali boshqaruv” ekspert guruhining ishchi organi sifatida, barqaror rivojlanish sohasidagi milliy maqsad va vazifalarga erishish boʼyicha ishlarni toʼgʼri tashkil etish, koʼrsatkichlar (indikator)larga oid maʼlumotlarni toʼplash metodologiyasi hamda eʼtibor qaratilishi lozim boʼlgan holatlar haqida tushuntirishlar berildi.

Очередное рабочее заседание по реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития
Академией Генеральной прокуратуры проведено очередное рабочее заседание, посвящённое обсуждению индикаторов, закрепленных за Министерством юстиции по направлению «Эффективное управление» Национальных целей устойчивого развития.
В частности, были рассмотрены индикаторы 5.1.1 (наличие правовых механизмов, обеспечивающих надежное соблюдение норм по недопустимости дискриминации по половому признаку), 16.6.2 (доля населения, удовлетворенного последним опытом оказания государственных услуг), 16.7.2 (доля населения, которое считает, что процесс принятия решений является инклюзивным и гибким, в разбивке по полу, возрасту, инвалидности и группам населения) и 16.9.1 (доля детей в возрасте до пяти лет, рождение которых было зарегистрировано в гражданском органе, по возрасту) Национальных целей устойчивого развития.
В ходе заседания заслушаны мнения сотрудников министерства по исполнению постановления Кабинета Министров «О дополнительных мерах по ускорению реализации национальных целей и задач в области устойчивого развития на период до 2030 года», утвержденного в феврале т.г.
Состоялся обмен мнениями о проделанной работе по данным индикаторам, а также особенностях и опыте других стран, с экспертами и работниками Объединения женщин – ООН (UN Women), Программы развития ООН (UNDP), Детского фонда (UNICEF).
Представителями Академии, в качестве рабочего органа группы экспертов по направлению «Эффективное управление», дано подробное разъяснение по надлежащей организации работы для достижения национальных целей и задач в области устойчивого развития, методологии сбора информации, касающихся показателей (индикаторов), а также по другим вопросам, на которые следует обратить внимание.