Missiyada ikkinchi ko‘rib chiquvchi davlat sifatida shuningdek Yamayka Bosh prokuraturasi va Milliy halollik komissiyasi ekspertlari, Kotibiyat sifatida esa BMTning Giyohvandlik va jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasining Venadagi shtab-kvartirasi mas’ul xodimlari ishtirok etishdi.
Chili tomonidan Prezident ma’muriyati, Bosh nazoratchi ofisi, Bosh prokuratura, Oliy sud, Oshkoralik va shaffoflik bo‘yicha kengash, Davlat xizmati, NNT, moliya va soliq organlari, moliyaviy razvedka tuzilmalari va boshqa muassasalar xodimlari ishtirok etdilar.
Savol-javoblar asosida tashkil etilgan muloqotda Konvensiyaning ikki bobidagi korrupsiyaning oldini olish, shuningdek, mulkni qaytarish chora-tadbirlariga oid normalari moddama-modda muhokama qilindi.
Muhokamalar natijasi bo‘yicha Chili tarafiga ko‘rib chiqilayotgan moddalarga tegishli normativ hujjatlar yoki ko‘chirmalar ro‘yxatidan iborat qo‘shimcha savollar ro‘yxati berildi.
T
aqdim etilgan ma’lumotlarga asoslangan holda, Chilida korrupsiyaga qarshi kurash sohasida ijobiy islohotlarni qayd etish mumkin. Transparency International tashkilotining Korrupsiyani qabul qilish ndeksi hisobotiga ko‘ra, Chili so‘nggi besh yil ichida 67 ball bilan dunyoda 27-o‘rinni, mintaqada Urugvaydan keyin ikkinchi o‘rinni egallagan.
2020 yilda Bosh nazoratchi ofisi tomonidan 16 mingdan ortiq respondentni qamrab olgan “Korrupsiyaga barham berish” tadqiqoti o‘tkazildi. Mazkur ishning natijasi ofis tomonidan Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy strategiyasining ishlab chiqilishi va qabul qilinishi bo‘ldi.
Profilaktika choralari qatorida, mamlakatni 2011 yildan buyon 80 ga yaqin davlat va minglab NNTni qamrab olgan, hukumatlarni fuqarolar uchun yanada mas’uliyatli, inklyuziv va ochiqroq bo‘lishga chaqiruvchi “Open government” xalqaro platforma tashabbusida ishtirok etib kelayotganini qayd etishimiz mumkin.
Ushbu platforma doirasida fuqarolik jamiyati, ilmiy doiralar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirokida ishlab chiqilgan Chili hukumatining 2020-2022 yillarga mo‘ljallangan Ochiqlik bo‘yicha 5- Harakat rejasi keltirilgan. Ushbu reja axborot va ochiq ma’lumotlardan foydalanish, davlat xaridlari va shartnomalar tuzish, ochiq odil sudlov, ochiq parlament va inson huquqlari kabi sohalarni qamrab olgan.
Lotin Amerikasi va Karib havzasi mamlakatlarida Bosh nazoratchi idorasi va BMTTD tomonidan qo‘llab-quvvatlangan, ixtiyoriy tashabbus bo‘yicha davlat va xususiy sektori, fuqarolik jamiyati tashkilotlari va ilmiy doiralar vakillaridan iborat 30 nafar a’zosi bo‘lgan Korrupsiyaga qarshi alyansni tashkil etish tajribasi ham muvaffaqiyatli deb tan olindi.
Huquqni muhofaza qilish sohasida milliy va xorijiy mansabdor shaxslarga pora berish va jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish bilan bog‘liq huquqbuzarliklar uchun yuridik shaxslarning jinoiy javobgarligi joriy etilgani, mamlakat bo‘ylab korrupsiyaga oid ishlarni tergov qiluvchi maxsus prokurorlar faoliyati yo‘lga qo‘yilgani, korrupsiyaga qarshi ixtisoslashtirilgan prokuraturani tashkil etish masalasi Strategiyaga kiritilganini alohida ta’kidlash mumkin.
Mamlakatda jinoiy daromadlarni yashirishning oldini olish va ularni fosh etish samaradorligini oshirish maqsadida yuridik shaxslarning benefitsiar egalari milliy reyestrini yuritish to‘g‘risidagi qonun loyihasi tayyorlandi.
Tashrif natijasi bo‘yicha BMTning Korrupsiyaga qarshi konvensiyasi qoidalarini Chilida amalga oshirish bo‘yicha yakuniy hisobot va xulosa tayyorlanadi.

Представители Академии в качестве правительственных экспертов приняли участие в обзоре выполнения положений Конвенции ООН против коррупции
Республика Узбекистан реализует комплекс мер, направленный на реализацию положений Конвенции ООН против коррупции.
В рамках данной работы представители Академии Генеральной прокуратуры в качестве правительственных экспертов приняли участие в страновом визите в Республику Чили для проведения обзора выполнения положений глав II и V Конвенции ООН против коррупции.
В качестве второй обозревающей страны в миссии участвовали также эксперты из Генеральной прокуратуры и Национальной комиссии добропорядочности Ямайки, а в качестве Секретариата – ответственные сотрудники Управления ООН по наркотикам и преступности из штаб-квартиры в Вене.
Чилийскую сторону представляли сотрудники Администрации Президента, офиса Генерального контролера, Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Совета по открытости и прозрачности, Гражданской службы, ННО, финансовых и налоговых органов, подразделения финансовой разведки и других учреждений.
В ходе диалога, построенного на основе вопросов-ответов, постатейно обсуждены нормы двух глав Конвенции, касающихся мер по предупреждению коррупции, а также возвращения активов.
По итогам обсуждений, чилийской стороне передан лист дополнительных вопросов с перечнем нормативных актов или выдержек, касающихся рассмотренных статей.
В целом, исходя из представленной информации можно отметить положительные реформы в области борьбы с коррупцией в Чили. Согласно отчету Индекса восприятия коррупции Transparency International, Чили на протяжении последних пяти лет с 67 баллами занимает 27 позицию в мире, уступая в регионе лишь Уругваю.
В 2020 году офис Генерального контролера организовал исследование “Искоренение коррупции” с охватом более 16 тыс. респондентов. Итогом этой работы стала выработка и принятие офисом Национальной антикоррупционной стратегии.
Среди мер по предупреждению, например, можно отметить участие страны с 2011 года в инициативе «Open government» - международной платформе с участием около 80 государств и тысяч ННО, призывающей правительства быть более подотчетными, инклюзивными и доступными гражданам.
В рамках этой площадки инициирован 5-й План действий открытости правительства Чили на 2020-2022 годы, в разработке которого принимали участие также представители гражданского общества, академических кругов и международных организаций. Он охватил такие сферы, как доступ к информации и открытым данным, государственные закупки и заключение контрактов, открытое правосудие, открытый парламент и права человека.
Кроме того, в качестве положительного в Латинской Америке и Карибском бассейне признается опыт создания Антикоррупционного альянса при поддержке офиса Генерального контролера и ПРООН –добровольной инициативы, в которую входят 30 членов из государственного и частного секторов, организаций гражданского общества и научных кругов.
В правоохранительной сфере можно отметить введение уголовной ответственности юридических лиц за правонарушения, связанные с подкупом национальных и иностранных должностных лиц и отмыванием денег, функционирование специальных прокуроров по всей стране, которые ведут расследование коррупционных дел, и включение в Стратегию вопроса создания специализированной антикоррупционной прокуратуры.
Для повышения эффективности предупреждения сокрытия преступных доходов и их выявления в стране подготовлен законопроект о ведении национального реестра бенефициарных собственников юридических лиц.
По результатам визита будет обеспечена подготовка итогового отчета и резюме по имплементации Чили положений Конвенции ООН против коррупции.